Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

Mavikadin>Diyet>Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

Leblebi kilo vermeye yardımcı, uzun süre tok tutan sağlıklı bir besindir. Aşağıda bildireceğimiz leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayabilirsiniz! Diyet listesine geçmeden önce leblebinin zayıflamaya faydalarına değinelim:

Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

Leblebi, nohut bakliyatının işlenmesi ve kavrulması sonucu elde edilen bir kuruyemiş türüdür. Leblebi nohutun 30 ila 40 dakika boyunca yüksek ateşte tuz ve baharatla kavrulmasıyla yapılır. Yarım çay bardağı sarı çıtır leblebi 20 gr. eder ve 70 kaloridir. Yarım çay bardağı leblebinin kalorisi bir dilim ekmekle eşit olduğundan ekmek yerine dilediğiniz zaman leblebi tüketebilirsiniz. Diyetisyen Dilara Koçak 1 avuç beyaz leblebinin 70 kalori olduğunu bildiriyor. Bu makalemizde Diyetisyen Murat Topoğlu tarafından tarifi verilen 3 günde 2 kilo verdiren yoğurt leblebi kürü diyetini de okuyabilirsiniz. Leblebi diyeti ile zayıflayanlar, leblebinin tok tutma özelliği olduğunu böylece kilo vermeye yardımcı olduğu bildiriyorlar.

LEBLEBİ KAÇ KALORİ?

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Atilla Zeyrek leblebi kaç kalori ve kilo yapar mı? Sorusuna şu cevabı veriyor; 100 gram yani 1 çay bardağı leblebi de 180 gram kaloridir, leblebi kalorisi düşük bir besindir. Leblebi kilo aldırmaz aksine kilo vermeye yardımcı olur. Leblebiyi bol su ile birlikte tüketmek daha iyi olur çünkü leblebi suyla birleştiğinde sizi daha uzun süre tok tutar ve zayıflamanıza yardımcı olur. Böylece ideal  kilomuza düşmemizi sağlar. Beslenmenize leblebi eklemeniz tokluk hissi vermesi ve sizi uzun süre tok tutması sayesinde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Leblebi, posa yani lif içeriği en yüksek besinler arasında yer alır. Zayıflama diyetinizde lif açısından zengin gıdalara yer verilmesi kan şekerinin aşırı düşmesi ve yükselmesini önleyerek iştah kontrolü sağlar, uzun süre tokluk verip aşırı kalori alımını engeller.

Leblebi lifli gıdalar kabızlığı önleyerek, bağırsak faaliyetlerinin düzenlerken kilo vermeyi daha kolay hale getirir. Leblebideki posanın enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliklerinden dolayı mide içeriğinin viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktirir. Böylece açlık hissinizin oluşmasını önler. Diyet lifleri ince bağırsakta sindirilemediğinden besin değerleri yoktur. Bu durum kilo vermek isteyen kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayarak, zayıflama üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Leblebi içerdiği pektin ve gam gibi çözünür lif bileşeni sayesinde kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkilidir. Ayrıca mide leblebiyi sindirirken daha fazla kalori harcadığından, gün içerisinde toplam harcanan kalori miktarını da artırmış oluruz. Zayıflamak için sarı leblebi yerine beyaz leblebi tercih etmek daha yararlıdır. Çünkü nohutun işlenmesi esnasında kabuğunun çıkarılması, birtakım besin bileşenleri ile birlikte özellikle lif miktarında bir azalmaya yol açar. Bu yüzden daha düşük enerjiye, daha yüksek proteine ve daha yüksek lif oranına sahip olması nedeniyle beyaz leblebi tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Diyetisyen Meltem Vatansever leblebinin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Bir kahve fincanı yani 20 gr. leblebi yaklaşık olarak 54 kalori içerir. Yani ara öğünlerimizde bir dilim ekmek yerine bir kahve fincanı leblebi tüketebiliriz. Leblebiyi suyla birlikte tüketerek  tokluk süremizi daha çok uzatmış oluruz bu da kilo vermemizde önemli rol oynar. Örneğin akşam televizyon izlerken canımız atıştırmalık bir şeyler çekerse bunun için bir avuç leblebi tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Leblebi açlık hissimizi de giderecektir. Ara öğünlerimizde kurtarıcı olan bu kuruyemişi bir porsiyon meyveyle destekleyerek tatlı ihtiyacımızı da giderebiliriz.

Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

LEBLEBİ İLE 3 GÜNDE 4 KİLO ZAYIFLATAN DETOKS DİYETİ

Malzemeler:

 • Leblebi
 • Limon

Uygulanışı:

 • 5 adet limonu 2,5 litre suya sıkın ve bu suyu gün içinde içerek bitirin.

Sabah:

 • 1 çay bardağı leblebi

Öğlen:

 • 1 çay bardağı leblebi

Akşam:

 • 1 çay bardağı leblebi

Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

DİYETİSYEN MURAT TOPOĞLU'NDAN 3 GÜNDE 2 KİLO VERDİREN LEBLEBİ DİYETİ

Diyetisyen Murat Topoğlu’nun tarifini verdiği leblebi diyeti sayesinde 3 günde 2 kilo verebilirsiniz.

Leblebi Diyeti İçin Malzemeler:

Yarım kase leblebi ( toz haline getirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.)

 • 1 adet orta boy salatalık
 • 1 kase yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı sumak
 • 1 tatlı kaşığı pul biber ( isteğe bağlı )
 • Tuz ( tansiyon probleminiz varsa kullanmayınız isteğe bağlı )
 • Semizotu, maydanoz, vb. yeşillikler

Leblebi diyeti ile 3 günde 4 kilo zayıflayın! Bir avuç, 1 çay bardağı ve 100 gr leblebi kaç kalori eder?

DİYETİSYEN MURAT TOPOĞLU LEBLEBİ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Salatalık kabuğuyla beraber rendelenir. Bir kase yoğurdun içine isteğe bağlı olarak baharatlar ve tuz katılır. Son olarak  salatalık rendesi, blenderla toz haline getirdiğiniz leblebi ve diğer malzemeler eklenir. Bu karışım öğle, ikindi ve akşam birer kase olarak tüketilmesi daha uygundur.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Büşra Kavukçu leblebinin zayıflatan bir besin olduğunu bildirip şu bilgileri veriyor; Leblebi lif oranı yüksek olması sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Leblebi tok tutucu özelliğinden dolayı iştahı kapatır. Tokluk hissini tam anlamıyla hissedebilmek için leblebi tükettikten sonra su içmek en doğru seçim olacaktır. Bu hoş çerez aynı zamanda zayıflama listelerinde tok tutucu ve düşük kalorili olması nedeniyle de tercih edilen bir kuruyemiştir.

Diyetisyen Dilehan Bayraktaroğlu Kaya leblebinin tok tutucu özelliği ile diyetlerin vazgeçilmez besinlerinden olduğunu bildirip leblebi hakkında şu bilgileri veriyor;

Leblebinin protein içeriği %18-31 olduğundan mideden geçişi uzun sürer, böylece kişiyi tok tutmaya yardımcı olur.

 • Lif içeriği yüksek bir besin olan leblebi su çekerek midenin boşalmasını geciktirir bu da acıkma hissini azalmasına destek verir.
 • Aynı zamanda bağırsak aktivitesini hızlandırarak bağırsak tembelliğini azaltılmasına destek verir.
 • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...