Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Limon yanında solda sıfır kalıyor! C vitamini deposu ama taneyle satılıyor

Mavi Kadın>Keşfet>Limon yanında solda sıfır kalıyor! C vitamini deposu ama taneyle satılıyor

Limon, C vitamini deposu olarak bilinir. Peki ya karambola meyvesi? Limondan 10 kat fazla C vitamini içeriyor ama esas faydası bu değil.

Limon yanında solda sıfır kalıyor! C vitamini deposu ama taneyle satılıyor

Karambola meyvesi, tropik bölgelerde yetişiyor. Şekil olarak yıldızı anımsattığı için yerel halk ona yıldız meyvesi diyor. C vitamini deposu ama aynı zamanda kan şekerini de dengeliyor. Peki bu meyveyi satın almak kolay mı? İşte karambola meyvesi hakkında tüm merak ettiklerinizin cevabı. 

Son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlanan karambola meyvesi hakkında tüm bilinmeyenleri sizler için derledik. Bu tropikal meyve, yıldız şekliyle biliniyor ve sadece taneyle satılıyor. Dünyada ünü daha fazla olan karambola, kabızlık sorunu adeta ortadan kaldırıyor. Ancak onu tüketenlerin ilk nedeni kan şekerini düzenlemesi. Şeker hastası olanlar karambola meyvesini bulmak için birçok internet sitesine başvuruyor. İşte birçok derde dermam olan karambola meyvesi hakkında tüm bilinmeyenler...

Limon yanında solda sıfır kalıyor! C vitamini deposu ama taneyle satılıyor

İLAÇ OLARAK BİLE KULLANILIYOR

Wikipedia.org sitesinden edinilen bilgilere göre, Greyfurt gibi, carambola'nın da yedi sitokrom P450 izoformunun güçlü bir inhibitörü olduğu düşünülmektediir. Bu enzimler birçok ilacın ilk geçişte eliminasyonunda önemlidir ve bu nedenle carambola veya suyunun belirli reçeteli ilaçlarla birlikte tüketilmesi bunların vücuttaki etkili dozajını önemli ölçüde artırabilir.

KARAMBOLA MEYVESİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Karambola ağaçları birbirlerinden en az 6 m uzağa dikilir ve genellikle yılda üç kez gübrelenir. Ağaç çok çabuk gelişir ve çoğunlukla dört veya beş yaşında meyve verir. İlkbaharda çok miktarda yağmur yağması aslında meyve miktarını azaltır. Fakat uygun koşullarda karambola yılda 90 ila 180 kilogram (8000 TL ila 16.000 TL) meyve üretebilir. Karambola ağacı yıl boyunca çiçek açar, ana meyve verme mevsimleri Nisan'dan Haziran'a ve Ekim'den Aralık'a kadar Malezya'dadır ancak meyve verme Güney Florida gibi diğer bazı bölgelerde de başka zamanlarda gerçekleşir.

Limon yanında solda sıfır kalıyor! C vitamini deposu ama taneyle satılıyor

KARAMBOLA MEYVESİ BESİN DEĞERİ

Ham karambola meyvesinin %91'i su, %7'si karbonhidrat, %1'i proteindir ve düşük düzeyde yağ içerir. 100 gramlık karambola meyvesinde, 128 kilojoule (31 kilokalori) gıda enerjisi ve zengin bir C vitamini içeriği ( Günlük Değerin %41'i) sağlar ve önemli içerikte başka hiçbir mikro besin yoktur.

Kaynak : Mavikadin.com, Wikipedia.org
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...