Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Limonata kaç kalori, kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Uzmanına sorduk!

Mavikadin>Diyet>Limonata kaç kalori, kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Uzmanına sorduk!

Limonata, yaz aylarında sıklıkla tüketilen serinletici, ferahlandıran ve sağlıklı içeceklerden. Kola, gazoz gibi asitli, zararlı içeceklere de güzel bir alternatif. Formuna dikkat eden, kilo almaktan çekinen kişilerin limonata ile ilgili akla gelen ilk suallerinden biri şüphesiz ki limonatanın kalorisi. Peki limonata kaç kalori? Kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı?

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Limonata; limon, su ve şeker gibi basit malzemeler ile yapılan ancak tadına da doyum olmayan bir lezzet. Ferahlatıcı etkisinin yanı sıra çok da sağlıklı. C vitamini açısından zengin içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor, hastalıkları önlüyor, kanserle savaşıyor, yüksek tansiyonu düşürüyor… Limonatanın bir diğer önemli etkisi zayıflatması! Nasıl mı? İşte ayrıntılar…

LİMONATA KAÇ KALORİ?

International Journal of Molecular Sciences Dergisinde yer alan çalışmada 2016 verilerine göre, dünyadaki yetişkinlerin %39'undan fazlası (1,9 milyar) fazla kilolu, %13'ünden fazlası ise obez. 2030 yılına kadar dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık %60'ının, yani yaklaşık 3,3 milyar insanın fazla kilolu veya obez olacağı tahmin edilmekte. Kalorisi yüksek yiyeceklerin sık tüketilmesi, hareketsiz bir yaşam obezitenin genel müsebbiplerinden. Bu nedenle yiyeceklerin kalorisini bilmek ve kalorisi yüksek yiyecek ve içeceklerin sınırlı tüketimi çok mühim. Limonata da sevilen içeceklerden olduğundan kalorisi de çok merak ediliyor.

Diyetisyen Gözde Ağca bir su bardağı ev yapımı limonatanın 75 kalori, 1 litre ev yapımının ise 370 kalori olduğunu ifade ediyor. 1 bardak şekersiz limonata ise 60 kalori civarıdır.

LİMONATA KİLO ALDIRIR MI, ZAYIFLATIR MI?

Limonata diğer içeceklere nazaran çok daha düşük kaloriye sahiptir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacını aşmadan tüketilmesinde bir mahsur yoktur, kilo alımına neden olmaz. Hatta limonatanın şekersiz olarak içilmesi kilo vermeyi destekliyor. Yapılan çalışmalar da limonatanın zayıflattığını gösteriyor.

Limonata kaç kalori, kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Uzmanına sorduk!

DİYETİSYEN SİNEM ALTUNAY’DAN ZAYIFLATAN LİMONATA TARİFİ

Malzemeler

 • 1 su bardağı bardağı limon suyu
 • 1/2 çay bardağı rendelenmiş taze zencefil
 • 1/2 su bardağı rendelenmiş taze zerdeçal
 • 2 adet çubuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Taze nane yaprakları
 • 8 su bardağı su

Büyük bir sürahide yukarıda yazan tüm malzemeleri karıştırın. Günde 2 bardak içebilirsiniz.

Bu limonatada yer alan limon pektin lifi içeriği ile tokluk hissi verip kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Bazı çalışmalar, zencefilin kilo kaybı için faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Zencefildeki bileşikler antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile yağ yakmaya ve kan şekerini düzenlemesinde etkili olabiliyor. Molecules Dergisi’nde 2017 Aralık ayında yer alan araştırmaya göre, zencefildeki zingerone ve shogaol adı verilen bileşikler zayıflamayı destekliyor. Bu bileşikler, yağ yakan ve depolayan karmaşık vücut süreçlerinde yararlı olabiliyor.

Bu limonatanın zayıflamaya yardımcı özelliklerinden biri de tarçın içermesi Journal of Food Biochemistry Gıda Biyokimyası Dergisi’nde 2022 Ağustos ayı sayısında tarçının anti-obezite ajanı olarak kilo vermeyi desteklediği ifade ediliyor.

Limonata kaç kalori, kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Uzmanına sorduk!

LİMONATA İÇMENİN ZARARLARI NELERDİR?

Limonata makul ölçülerde yani günde birkaç bardak tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmuyor ancak fazla miktarda içilmesi şu gibi sorunları beraberinde getiriyor:

 • Diş mineleri, dişlerin üzerindeki koruyucu kaplama demektir. Bunların aşınması, dişlerinizi hassas ve çürük oluşumuna karşı savunmasız bırakır. Limonata yüksek asit içerdiğinde sık tüketildiğinde diş minelerine zarar verebiliyor.
 • Limonatanın önemli bir faydası da tansiyon düşürücü etkisi. Ancak zaten tansiyonu düşük biriyseniz limonata içmek tansiyonunuzu çok daha fazla düşürüp sağlığınız bozabilir.
 • Limonata asit açısından zengin bir meyve olduğundan mideye dokunup midede yanma, ağrı gibi problemlere neden olabiliyor.
 • Limonatanın kalorisi her ne kadar çok yüksek değilse de her gün çok miktarda şekerli limonata içmek kısa sürede kilo alımına yol açabiliyor.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...