Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mantar Nasıl Saklanır Buzlukta Nasıl Muhafaza Edilir

Mavikadin>Yemek tarifleri>Mantar Nasıl Saklanır Buzlukta Nasıl Muhafaza Edilir

Mantar, besin değeri ve lezzeti yüksek bir gıdadır. Salatalara ve yemeklere eklenerek tüketilen mantar, fazla dayanmayan bir sebzedir. Mantar satın alındıktan sonra kullanılmayacaksa derin dondurucuya koyulabilir, tüketileceği zamana kadar orada

Mantar Nasıl Saklanır Buzlukta Nasıl Muhafaza Edilir

Mantar, besin değeri ve lezzeti yüksek bir gıdadır. Salatalara ve yemeklere eklenerek tüketilen mantar, fazla dayanmayan bir sebzedir. Mantar satın alındıktan sonra kullanılmayacaksa derin dondurucuya koyulabilir, tüketileceği zamana kadar orada saklanabilir.

Mantar Buzluğa Nasıl Atılır?

Mantar hemen tüketilmeyecekse buzluğa atılmalıdır. Mantarı derin dondurucuda saklamak için iki yöntemden birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz mantarı pişirip derin dondurucuya kaldırabilir, isterseniz çiğ halde muhafaza edebilirsiniz. Pişirerek saklamanız daha iyidir. Bunun için şu adımlar uygulanır:

Mantarlarınızı yıkayın. Kuşbaşı biçiminde doğrayın. Tencerede kavurun, bir miktar suyunu salsın. (Yoksa mantarı buzluğa çiğ olarak koyarsanız çıkarıp pişirdiğinizde biraz çiğ kalabilir.) Eğer mantarlarınız kuşbaşı hâle getirilemeyecek kadar ufaksa o şekilde kavurun. Mantarları buzdolabı poşetine yerleştirin. Bu poşetler yassı halde hazırlanırsa daha ince olacağı için kolaylıkla çözünecektir. Böylelikle mantarlar tam olarak donacak, bozulmadan tazeliğini koruyacak ve çıkardığınızda hızlıca çözünecektir.

Mantar Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Mantarları 1 ay boyunca buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 1 kg mantar için 1 tatlı kaşığı tuz, 1 limon suyu ve 1 bardak su tencerede kaynatılır. Mantarlar bu suya atılıp 5 dakika haşlanır. Haşlanan mantarlar kendi suyu içerisinde soğumaya bırakılır. Bunlar suyu ile birlikte kavanoza doldurulur ve ağzı kapatılır. Mantarlar kavanozdan elle değil kaşıkla alınmalıdır. Böylelikle küflenme olmayacak, ilk günkü gibi kalacaktır.

Mantarlar plastik ambalajlar içerisinde satılmaktadır. Buzdolabına koyulurken de bu ambalajlarda olması önerilir. Fakat mantarın yapısında su mevcuttur. Bundan dolayı nemi kendinde hapseder. Mantar kısa süre saklanacaksa plastik ambalajından çıkarılarak kese kağıdına da koyulabilir.Mantarı hemen ertesi gün kullanacaksanız bu yöntemi uygulayın.

Mantarı Buzdolabında Çiğden Saklama Yöntemi

Çiğ mantar buzlukta nasıl saklanır? diye merak ediyor olabilirsiniz. Pişmemiş mantarlar tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde, hiç yıkayıp doğramadan buzdolabı poşetlerine koyulabilir. Ağzı sıkıca kapatılmalı, mantarların hava alması önlenmelidir. Mantarları poşetlemeden önce bıçakla dilimlemek de uygundur.

Mantar Buzdolabında ve Buzlukta Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Mantar 1 hafta buzdolabında taze taze muhafaza edilebilir. 1 haftadan daha fazla bekletilecekse dondurucuya atılması lâzımdır.

Mantar bozulmadan derin dondurucuda kaç hafta saklanır? soruusunun cevabı mantarın çiğ halde mi pişirilerek mi saklandığına göre değişir. Pişirilmiş mantar dondurucuda 2 ay durabilir, hiç bozulma olmayacaktır. Çiğ mantar ise dondurucuda 1 ay tazeliğini korur.

Mantar Çeşitleri Türleri, Yenilebilir Mantarlar Türkiye'deki Mantarlar Tıklayınız

Mantar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...