Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Maya kullanma derdi yok! Evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı...

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Maya kullanma derdi yok! Evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı...

Yoğurt yapıyorum sulu kalıyor diyen ev hanımlarının dikkatine... Bu tüyoları uygulayarak siz de taş gibi yoğurt yapabilirsiniz. Üstelik maya derdi de yok

Maya kullanma derdi yok! Evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı...

Özellikle pandemiden sonra evde yapılabilen doğal ürünlere rağbet iyice arttı. Bu listenin başında da ekmekle birlikte şüphesiz yoğurt geliyor. Peki iyi ama evde mayasız taş gibi yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurt, içerdiği özellikler nedeniyle en faydalı besinlerin başında gelmektedir. Bilhassa kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin olan yoğurt, başta büyüme çağındakiler olmak üzere herkese önerilmektedir. Yoğurt yaparken kullanılması gereken malzemelerden başlıcaları süt ve mayadır. Ancak evde maya yoksa endişe etmenize de gerek yok. Çünkü maya kullanmadan muhteşem bir şekilde yoğurt yapabilir ve tüm ev halkıyla afiyetle tüketebilirsiniz.

Maya kullanma derdi yok! Evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı...

TAŞ GİBİ MAYASIZ YOĞURT NASIL YAPILIR?

Aksam.com.tr'de paylaşılan içeriğe göre, Doğal yoğurt mayası elde etmek için, yaklaşık 15 adet nohudu bir bardak süte ekleyebilirsiniz. Nohutları cam bir kavanoza yerleştirin ve üzerine kaynar sütü ekleyin. Ardından, bu karışımı bir gün boyunca bezle sararak veya kapalı bir fırında bekletin. Bu basit yöntemle, evinizde doğal ve lezzetli yoğurt mayası elde etmek mümkündür.

Bu işlemin sonunda, üstte biriken suyu maya olarak kullanabilirsiniz. İlk denemede başarılı olamazsanız endişelenmeyin, maya oluşumu zaman alabilir. Denemeye devam ettikçe organik mayanız tutacak. Bu yöntemle doğal yoğurt mayası elde etmek oldukça kolay ve pratik.

Maya kullanma derdi yok! Evde taş gibi yoğurt yapmanın sırrı...

YOĞURDUN DAHA KATI OLMASI İÇİN NE YAPILIR?

Ev yoğurduğunun taş gibi olması için buzdolabına yerleştirdikten sonra 24 saat üzeri açık biçimde bekletmelisiniz. Dolayısıyla, elde ortaya çıkan yoğurt daha sert ve kıvamlı olur. Yoğurt yapımı iyice kendine gelene dek yoğurttan tüketmemelisiniz

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...