Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Meğer hep yanlış saklamışız… Limonun haftalarca bozulmamasını sağlayan yöntem: Asla küflenmiyor

Mavikadin>Yaşam>Meğer hep yanlış saklamışız… Limonun haftalarca bozulmamasını sağlayan yöntem: Asla küflenmiyor

Marketten, pazardan aldığımız limonları bozulmadan kullanmak neredeyse imkânsız. Limon tüketilmediğinde çok çabuk bozulan bir besin. Öyle ki buzdolabında muhafaza edildiğinde küf sorunuyla karşı karşıya bırakabiliyor. Peki, limonu bozulmadan nasıl saklarız? Detaylar haberimizde…

Meğer hep yanlış saklamışız… Limonun haftalarca bozulmamasını sağlayan yöntem: Asla küflenmiyor

Meyve ve sebzelerin tazeliğini koruması ve hemen bozulmaması için saklama yöntemlerine dikkat etmemiz gerekiyor. Genelde gıdaların buzdolabında muhafaza edildiğinde bozulmayacağını düşünüyoruz, ancak her besinin saklama yöntemi birbirinden farklı. Özellikle su oranı yüksek salatalık, limon, domates gibi sebzeler saklanma konusunda ekstra özen istiyor.

Limonun asidik yapısı ömrünün kısalmasına neden oluyor. Ancak limonu bozulmadan saklamanın tüyosu ortaya çıktı. İşte limonun haftalarca hatta aylarca bozulmaması için, doğru saklama yöntemleri:

 ‘SU DOLU KABA KOYUN’

TikTok’ta @brightly.eco tarafından hazırlanan bir video, izleyenleri şaşırttı. Turunçgillerin bir aydan daha fazla taze kalmasını sağlayan bu yöntem binlerce kişi tarafından görüntülenerek viral oldu. Limonların uzun süre bozulmaması için doğru saklama yöntemi ise şöyle:

Yapılması gereken tek şey limonları ve misket limonlarını suya batırmak ve buzdolabında saklamak.

Limonları sızdırmaz su dolu bir kaba koyun ve kapağını kapayın. Hazırladığınız kapları buzdolabında saklayın.

Limonlar kurumaya başladıklarında bozulmaya eğilimli olduklarından bu yöntem aylarca dayanmalarını sağlıyor.

Meğer hep yanlış saklamışız… Limonun haftalarca bozulmamasını sağlayan yöntem: Asla küflenmiyor

LİMON UZUN SÜRE NASIL SAKLANIR?

Uzmanlar limon saklamanın yönteminin oda sıcaklığı veya açık bir şekilde buzdolabında durmak olduğunu belirtiyor. Ancak, doğru adımlarla aldığınız limonları bir ay boyunca saklayabilirsiniz.

Limonları hava geçirmez kapta muhafaza edin. Bu sayede limonların daha sulu kalmasını ve nem içeriği daha uzun süre korumasını sağlarsınız.

Uzmanlar, limonların daha taze oldukları zaman, oda sıcaklığında hızlı kurudukları için daha tatlı ve daha az asidik olduklarını belirtiyor. Bu sebeple, limonları çekmeceye yerleştirerek saklanması önerilir. Bu yöntemle, limonlarınızın tazeliğini koruyarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Limon bütün bir haldeyse, buzdolabında 5-6 gün saklanabilir. Uzun süre saklamak için bütün bir halde derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Limon yalnızca buzdolabında değil, güneş ışığı almayan balkon, oda, kutu gibi serin yerlerde de muhafaza edilebilir.

DİLİNMLENMİŞ LİMON NASIL SAKLANIR?

Limonu uzun süre saklayabilmek için bütün bir halde saklamak gerekir. Dilimlenmiş limonu saklamak daha zordur. Limon dilimlenmişse streç filme sarılarak veya kapağı kapalı bir kavanoza konularak buzdolabında 4-5 güne kadar muhafaza edilebilir.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...