Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Menopoza Giren Kadın Ne Yapmalı Menopoza Girdim Ne Yapmalıyım

Mavi Kadın>Yaşam>Menopoza Giren Kadın Ne Yapmalı Menopoza Girdim Ne Yapmalıyım

Menopoz kadınlarda adet döngüsü ve doğurganlığın doğal şekilde sonlanması olarak tanımlanır. Her kadında meydana gelen biyolojik bir süreçtir. Doğal bir hayat değişikliğidir, hastalık veya bozukluk değildir.

Menopoza Giren Kadın Ne Yapmalı Menopoza Girdim Ne Yapmalıyım

Menopoz kadınlarda adet döngüsü ve doğurganlığın doğal şekilde sonlanması olarak tanımlanır. Bu her kadında meydana gelen biyolojik bir süreçtir. Doğal bir hayat değişikliğidir, hastalık veya bozukluk değildir.Belli bir yaşa ulaştıktan sonra, kadının yumurtalıkları yumurta üretmeyi durdurur, adet dönemi ve doğurganlığı düzenleyen progesteron ve östrojen gibi hormonların üretimi azalır. Aşamalı olarak adet döngüleri düzensizleşir ve durur. Kadınlar peş peşe 12 ay adet olmadığında menopoz kabul edilir.

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre bu süreç normalde 45-55 yaş arasında meydana gelir. Ortalama yaş 51’dir, ancak bazı kadınlar 40 yaşından önce bile menopoza girebilir. 

Menopoz çok sayıda belirtiye yol açarken en yaygın olanı ateş basmasıdır. Kadınların %75 kadarı menopoz sırasında ateş basması yaşamaktadır. Menopoza girerken östrojen ve progesteron seviyesindeki dalgalanmalar sıcak basması, gece terlemesi, ayak yorgunluğu, uykusuzluk hastalığı, depresyon, idrar problemleri, saç incelmesi, cilt kuruluğu, göğüs ağrısı, ruh hali değişimleri ve hafıza problemleri gibi belirtilere neden olabilir.

Birçok kadın menopoz belirtileri için tedaviye ihtiyaç duymaz çünkü kendiliğinden geçer. Ancak, eğer belirtilerden sıkılmışsanız, bunlarla baş etmede birçok doğal yöntem vardır.

Menopoz İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Keten Tohumu

Keten tohumu menopoz belirtileriyle savaşmakta menopozal kadınlar için çok etkili olabilir. Keten tohumunda bulunan lignan östrojenik özellikleriyle sıcak basması, ruh hali rahatsızlıkları ve vajinal kuruluktan kurtulmaya yardım edebilir.

  1. Maryland Üniversitesi Sağlık Merkezi menopozal belirtileri tedavi etmek için kadınların günde 2-3 kere 1 temek kaşığı keten tohumu almasını önermiştir. Adet gören kadınların düzenli döngü ve doğurganlığını sürdürmesine bile katkı sağlayabilir. 

Kızıl Yonca

Kızıl yonca yıllardır menopoz tedavisinde kullanılan yabani bir bitkidir. Menopoz süresince düşen temel kadınlık hormonu olan östrojen içerir. Kızıl yonca aynı zamanda fitoöstrojen bileşenleri olan izoflavon içerir. Fitoöstrojen vücut üzerinde östrojen gibi etkileri olan bitki kökenli bir besleyicidir. Kızıl yoncanın kimyasal yapısı östrojenle oldukça benzerdir. Yani, menopoz gibi bir durumda vücutta östrojen seviyeleri düştüğünde, izoflavonlar hücreler üzerindeki östrojen algılayıcıları birbirine bağlar ve sıcak basması, düzensiz adet dönemi ve düşük kemik yoğunluğunu yok etmede yardım eder.

  1. Kendi menopoz tedavisi çayınızı demleyebilirsiniz; 1 bardak sıcak suya 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca çiçeği koyun. 5 dk demleyip için. Bu sıcak basmalarınızı ve diğer menopoz belirtilerinizi tedavi etmek için sağlıklı ve lezzetli bir yol olabilir.

Adaçayı

Adaçayı sıcak basması, gece terlemesi ve hafıza problemleriyle baş etmede menopozal kadınlara yardımcı olan bir bitkidir. Hormon seviyelerindeki değişimden kaynaklanarak hipotalamus vücut sıcaklığı rastgele yükseltir. Hipotalamus vücut sıcaklığını düzenlemek için önemlidir. Adaçayı östrojenik özellikleriyle hormon seviyelerini düzenlemeye yardım eder. Bir çalışma östrojenik bileşenlerin sıcak basmalarını azalttığını kanıtlamıştır.

  1. 1 bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı taze veya 1 tatlı kaşığı kuru adaçayı ekleyin. Üstünü kapatın ve 10 dakika demleyin. Günde 1-2 bardak bu çaydan için

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ateş basması ve gece terlemesi gibi yaygın menopoz belirtilerinin şiddetini azaltmada etkilidir. Mayo Klinikte gerçekleştirilen çalışmalar bu belirtilerin menopozal kadınların %80’inde yaşadığını göstermiştir.

  1. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suda karıştırın.
  2. Toksinleri yok etmeye ve hormonları düzenlemeye yardım etmek için bu toniği sabahları için.

Tarçın

Tarçın Çinli bitki uzmanları tarafından anksiyeteyi, depresyonu ve ruh hali değişimlerini azaltmak için kullanılmıştır. Tarçın aynı zamanda menopozal kadınlarda rahim kaslarının çalışmasını düzenler.

  1. Bitki çatlarınıza, smoothielerinize, fırında pişmiş yiyeceklerinize ve diğer besinlerinize ekleyerek tarçını beslenme düzeninize katın.
  2. Hormon seviyesindeki değişikliklerden kaynaklanan ayak yorgunluğundan kurtulmak için 2 yemek kaşığı tarçını ılık suyla dolu küçük bir kovaya ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin. İhtiyaç duydukça düzenli aralıklarla yapın.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...