12 Ağustos 2022, Cuma 09:40

Meriç Aral kimdir: Kaç yaşında, nereli, evli mi? Meriç Aral hangi dizide ve filmde oynadı?

Meriç Aral kimdir: Kaç yaşında, nereli, evli mi? Meriç Aral hangi dizide ve filmde oynadı?

Türkiye'nin yetenekli kadın oyuncuları arasında yer alan Meriç Aral, rol aldığı her yapımda başarılarını sürdürüyor. Başarılı oyuncunun hayranları güzel hakkında Meriç Aral kimdir? Kaç yaşında? Burcu ne? Sevgilisi var mı? aramaları yapıyor. İşte, Meriç Aral'ın biyografisi, oynadığı diziler ve filmler…

Meriç Aral bugünlerde ekranların popüler isimlerinden. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra avukatlık yapmak istemeyen Aral, oyunculuğa adım atmış; ilk olarak Medcezir dizisinde canlandırdığı Hale karakteri ile tanınmıştır. Peki, günün hakkında en çok arama yapılan isimlerinden Meriç Aral kimdir? Meriç Aral kaç yaşında, nereli? Meriç Aral'ın burcu, Instagram hesabı ne?

MERİÇ ARAL BİYOGROFİSİ

Adı Soyadı:  Meriç Aral

Doğum Tarihi: 17 Kasım 1988

Nereli:  İstanbul

Burcu:  Yengeç

Kilosu:  52

Boyu:  1.67

Göz Rengi:  Siyah

Saç Rengi:  Kestane

Evli mi:  Hayır

instagram hesabı: @merıcaral

MERİÇ ARAL KİMDİR?

Meriç Aral, 17 Kasım 1988 doğumlu. Anne babası avukat olan oyuncu, lise eğitiminin ardından Bilgi Üniversitesi’nde hukuk ve yan dal olarak karşılaştırmalı edebiyat eğitimi aldı. 2012 yılında mezun olan Meriç Aral, avukatlık stajını tamamladıktan sonra avukatlık yapmak istemedi. Yeni Sinemacılar'da Film asistanı olarak çalışmaya başlayan güzel oyuncu, oyunculuk kariyerine 2012 yılında başladı. Nurgül Yeşilçay ve Şahin Irmak’ın rol aldığı Sultan dizisinin deneme çekimlerine davet edildi ve böylece oyunculuk hayatına başladı.  Ardından, 2013 – 2015 yılları arasında başrollerinde Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, Barış Falay, Mine Tugay, Şebnem Dönmez'in oynadığı “Medcezir” dizisinde Hale karakterini canlandırdı. Craft oyunculuk atölyesinde eğitim alan Meriç Aral Bahar Kerimoğlu ile oyunculuk eğitimine devam ediyor.

MERİÇ ARAL RÖPORTAJINDAN KESİTLER

Yaptığın meslek sana tam olarak ne ifade ediyor?

Ben mesleğimi gerçekten çok severek yapıyorum. Bu işin de her işin olduğu gibi zor tarafları ya da insanı düşündüren, yoran tarafları muhakkak var ama ben çok sevdiğim için onları da kabul ediyorum ve kucaklıyorum. İşimden ibaret biri değilim elbette, orada ince bir ayrım var, tamamen kim olduğum işime bağlı değil ama kimliğimin önemli bir kısmını yaptığım meslek oluşturuyor. Oyuncu olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Oyunculukla beraber kendine dair yaptığın en büyük keşif ne oldu?

Bunu yapabiliyor olduğumu keşfetmek oldu öncelikle (gülüşmeler) ondan sonra daha çok yapabildiğimi görmek oldu. Her bir performans anı yeni bir keşif. Meriç olarak yapamayacağım şeyleri yaptığım bir alan, büyük bir oyun bahçesi gibi oyunculuk… Senin önüne milyonlarca oyuncak koyuyorlar ve her seferinde yeni bir tane seçiyormuşsun gibi. Dolayısıyla her seferinde bilmeden yaptığın ve yeni keşfettiğin bir şey mutlaka oluyor. Her zaman kendini yenileyen, benim de kendimle ilgili yeni şeyler keşfetmemi sağlayan bir meslek. Umarım hep böyle yaşarım.

Bir karaktere bürünmenin psikolojine etkisi nasıl oluyor? Oyunculuk yapmaya ilk başladığında bu konuda zorluklar yaşadığın oldu mu?

İlk başladığımda daha az yaşadım çünkü tam olarak ne olduğunun farkında değildim. Çok içimi dinleyip, ne söyleniyorsa elimden geldiğince onu yapmaya çalışıyordum. Sonra sonra oyunculukla ilgili bir sürü şeyi öğrendikçe, kafam bu konuda açıldıkça ve daha çok yapmak istediğimi fark ettikçe işler daha çok zorlaştı, çünkü konu benim için derinleşti. Bu bir iş, sonuçta psikolojime de tabi ki etkileri oluyor ama bu sürekli bir hal olarak kalmıyor. Oyun anında darmadağın olduğun da oluyor ama oyundan çıktığın anda sen de normal akışına devam etmelisin. Oynarken yaşadığın, hissettiğin duygudan çıkmak zorundasın, hayat devam ediyor çünkü ve özünde işin kendisi bu. Duygusal yorgunluğunun kaldığı zamanlar da oluyor elbette ama oynadığım karakterlerin yaşadığı zorlukları, acıları kendim yaşamışım gibi bir psikolojiye girmiyorum. Meriç olarak beni etkilemesine izin vermiyorum diyebilirim. Bu iki şeyi birbirinden ayırabiliyorum.

İlk dizi ilk set deneyimi… Nasıldı?

İlk sahnemi aşırı iyi hatırlıyorum! Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi’nde bir sahne çekmiştik ve tek söylemem gereken laf ‘’tamam hocam’’dı. Ve aslında o kadar ne yaptığımın farkında değildim ki doğru düzgün heyecanlı bile değildim! Mesela Medcezir’in setine girdiğimde çok heyecanlanmıştım ama Sultan’da o ilk sahne şöyleydi, gidiyorum bir yerde duruyorum ‘’tamam hocam’’ diyorum inanarak, söylediğimi kast etmem gerekiyor sadece. Son derece rahattım, gayet iyi hatırlıyorum. Ve orada şive yapıyordum bir de! Şu an bir düşünürüm mesela yapabilir miyim diye ama o zaman tamamen teslim olmuşum demek ki.

Şu sıralar hayallerini neler süslüyor?

Her zamanki hayalim aslında hep hayalim olan ve olmaya devam eden kendimi iyi ifade edebileceğim güzel insanlarla çalışmak ve bir şeyler yaratmak. Mesela, kendimi farklı bir anlatım biçimiyle, bir dil ile ifade edebileceğim bir tiyatro oyununda olmayı da çok isterim.

Senin için güzel bir gün nasıl başlar, nasıl sona erer? Günü güzel yapan şeyler neler?

Benim için güzel bir gün kahve ile başlar. Kahve varsa o günün güzel başlama ihtimali vardır. Kahve yoksa, o güne başlangıç biraz daha zor olur. Genel olarak kötü bir şey yoksa gün benim için zaten güzel başlar, dev isteklerim yoktur günüm güzel geçsin diye.

Kötü giden bir günün sonunda kendini rahatlatmak için neler yaparsın?

Sevdiğim bir film izlerim. Beni rahatlatacak yakın bir dostumu ya da sevgilimi ararım onlarla buluşurum ama onlarla ilgili bir sorun yaşadıysam mutlaka bir şey izlerim.

Güzellik adına bugüne kadar aldığın en önemli tavsiye neydi?

Çok yakın bir arkadaşım, yüzümü her gün düzenli olarak temizlememi söyleyene kadar bunun ne kadar önemli olduğunun o kadar da farkında değildim. Tabii ki temizliyordum ama bu bir rutine dönüşmemişti ama yüzümü her gün sabah akşam temizleyip, nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu yapmaya başladıktan sonra fark ettim.

Enerji toplama formüllerin arasında neler var?

Evimde yalnız zaman geçirmek iyi geliyor.

Kendinle ilgili bu sıralar en çok ne şaşırtıyor seni?

Şu aralar eskiye göre daha frensizim, bu biraz şaşırtıyor diyebilirim.

Kendine dair en sevdiğin özelliğin nedir?

Ne olursa olsun adil olmak. Kimseye karşı haksızlık etmek istemem. Haksızlığa karşı bir refleksim var, bunu da doğru yerlerde kullandığımı düşünüyorum . Haksızlık karşısında arkamı dönüp gitmem başka birine yapılmasına da asla tahammülüm yoktur.

Nasıl insanları etrafında tutmayı seviyorsun?

Ben kesinlikle samimiyet seviyorum ve samimiyetine güvendiğim, kendini ortaya koymaktan çekinmeyen, yargısız insanları seviyorum. Beni ve hayatımda olan sevdiğim diğer insanları, arkadaşlarımı kafasına göre yargılamayan açık ve esnek insanlarla iletişim kurmayı daha çok seviyorum. Öyle insanları da hayatımda tutarım.

Aşkın üzerinizde nasıl etkileri oluyor? Kontrollü müsün mesela, kendini tanıyamadığın olur mu?

Maalesef çok kontrollü biriyim ama aşık olduğumda tabi ki kontrollü biri olamıyorum. Çok daha hesapsız yaşıyorum, düşünmem yani aklımda sürekli bir şey kurmam, içimden geldiği gibi tamamen duygularıma bırakıp yaşarım.

Kendine kızdığın konular oluyor mu, kendinle uzlaşamadığın şeyler var mı?

Kontrollü olmak konusunda kendime kızıyorum. Kendimle bununla ilgili uğraşıyorum. Kontrol mekanizmam çok kuvvetli ve onu dizginlemeye, esnetmeye çok çabalıyorum bu aralar. Genel olarak kendimle uzlaşamadığım oluyor ama uzlaşamamak da insanı bir yere götürüyor. Kendinle girdiğin mücadele ve bunun kendine hak vermekle bitmesi güzel ve kıymetli bir şey.

MERİÇ ARAL’IN ROL ALDIĞI YAPIMLAR NELERDİR?

İlk olarak 2012 yılında Sultan dizisiyle kamera karşısına çıkan Meriç Aral, en son Kırmızı Oda dizisiyle ekranlara veda etmişti. İşte, Meriç Aral'ın dizileri ve filmleri:

 • 2012 - Sultan (Diyar)
 • 2013-2015 - Medcezir (Hale)
 • 2016 - Yüksek Sosyete (Ece)
 • 2017-2019 - Söz (Eylem Mercier)
 • 2020-2021 - Kırmızı Oda (Ayşe Gölge)

MERİÇ ARAL FİLMLERİ

 • 2013 - Balayı
 • 2014 - Muska (Melis)
 • 2014 - Unutursam Fısılda
 • 2015 - Hesapta Aşk (Ezgi)
 • 2017 - Cingöz Recai (Filiz)
 • 2018 - Yanımda Kal (Zeynep)
 • 2020 - Biz Böyleyiz (Beril)
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT