Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Merve Dizdar Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı: Konuşması eleştirilere neden oldu

Mavikadin>Magazin>Merve Dizdar Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı: Konuşması eleştirilere neden oldu

Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Merve Dizdar'ın ülkesini eleştiren konuşması eleştirilere neden oldu.

Bu yıl 76. kez düzenlenen Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı Kuru Otlar Üstüne filmi de ödül kazandı. Film, Merve Dizdar'ın performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü alarak büyük bir başarı elde etti.

MERVE DİZDAR'IN KONUŞMASI ELEŞTİRİLDİ

Ödülünü alan Merve Dizdar sahnede yaptığı konuşma ile sosyal medya kullanıcılarını kızdırdı. Dizdar, ülkesini negatif gösterebilecek sözlere imza attığı gerekçesiyle eleştirildi. Ünlü isim; "Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray'ın ve Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor" dedi.

Ardından sözlerine devam eden Merve Dizdar şunları söyledi;

"Ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sema Acar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...