Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlike

Mavi Kadın>Tekno kadın>Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlike

Metanın önde gelen danışmanlarından Psikolog Lotte Rubæk, Instagram'ın kendine zarar veren içerikleri kaldırmaması nedeniyle istifa etti. Rubæk, “Görünüşte umursuyorlarmış gibi görünüyor ama perde arkasında başka bir gündem var” dedi.

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlike

Meta’nın önde gelen danışmanlarından Psikolog Lotte Rubæk istifa etti. Rubæk, Meta'yı savunmasız kadınlar için daha fazla tehlike oluşturduğuna inandığı paylaşımları 'görmezden gelmekle' suçluyor.

“KÂRI CANLARDAN ÖTE TUTUYOR”

Meta'ya intiharın önlenmesi ve kendine zarar verme konusunda tavsiyelerde bulunan Psikolog Rubæk, teknoloji devini Instagram'daki zararlı içeriği "görmezden gelmekle”, uzman tavsiyelerini defalarca göz ardı etmekle ve kârı canlardan önde tutmakla suçlayarak görevinden ayrıldı.

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlikeLotte Rubæk - Fotoğraf: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

“SAVUNMASIZ KADINLARI İNTİHARA TETİKLİYOR”

Üç yılı aşkın bir süredir Meta'nın küresel uzman grubunda yer alan Lotte Rubæk, Observer'a teknoloji devinin kendine zarar verme görüntülerini platformlarından kaldırma konusundaki süregelen başarısızlığını anlattı. Rubæk, Instagram’ın savunmasız genç kadınları ve kızları kendilerine daha fazla zarar vermeye "tetiklediğini" söyledi. Bu durumun intihar rakamlarının artmasına katkıda bulunduğunu da hatırlattı.

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlikeFotoğraf: AA

“SAVUNMASIZ GENÇLERİ EKRANA BAĞLI TUTUMAK İÇİN ZARARLI İÇERİK KULLANIYOR”

Danimarkalı Psikolog Rubæk, Meta şirketi ile ilgili hayal kırıklığını ve şirketin ‘değişim’ konusunda yaşadığı bariz eksikliği anlattı. Meta'nın kullanıcılarının refahını ve güvenliğini umursamadığını iddia ederek gruptan istifa etti. Gerçekte şirketin kârı adına savunmasız gençleri ekranlarına bağlı tutmak için zararlı içerik kullandığını söyledi.

“ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN GÜVENLİĞİ YOK”

Rubæk, istifa mektubunda şunu yazdı: "Artık Meta'nın SGK uzman panelinin bir parçası olamam çünkü artık sesimizin platformlarınızdaki çocukların ve gençlerin güvenliği üzerinde gerçek anlamda olumlu bir etkisi olduğuna inanmıyorum."

Observer'a verdiği bir röportajda ise Rubæk şunları söyledi: "Görünüşte umursuyorlar gibi görünüyor. Şirketin uzman grupları vb. var, ancak perde arkasında onlar için daha yüksek öncelikli olan başka bir gündem var."

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlikeFotoğraf: AA

“KULLANICILARIN VERİLERİNİ TOPLAYIP SATIYORLAR”

Rubæk bu gündemi, "kullanıcıları ekrandaki bu sıkı kontrol altında tutarak, onlardan veri toplayarak, verileri satarak vb. kullanarak etkileşimlerini nasıl sürdürecekleri ve paralarını nasıl kazanabilecekleri" olarak açıkladı.

Bir Meta sözcüsü ise, “İntihar ve kendine zarar verme karmaşık konulardır ve bunları inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz. İntihar ve kendine zarar verme danışma grubumuzdakiler de dahil olmak üzere güvenlik uzmanlarına uzun yıllardır danışıyoruz. Onların geri bildirimleri bu alanda önemli ilerleme kaydetmemize yardımcı oldu. En yakın zamanda, intihar ve kendine zarar vermeyi tartışan içeriği gençlerden, takip ettikleri biri tarafından paylaşılsa bile gizleyeceğimizi duyurduk. Bu da danışmanlarımızla yaptığımız tartışmanın ardından uyguladığımız birçok güncellemeden biri."

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlikeFotoğraf: AA

Rubæk'in uyarısı, Ofcom'un geçen hafta yayınladığı 'Çocukların çevimriçi korunması' başlıklı araştırmanın çarpıcı sonuçlarının ardından geldi. Araştırma verilerine göre, şiddet içerikli çevrimiçi içeriklere Birleşik Krallık'taki çocuklar ilk kez ilkokul çağında maruz kalıyor ve bu içerikler onlar için ‘kaçınılmaz’ oluyor. Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin bahsettiği başlıca uygulamalar arasında Instagram vardı.

"ELEŞTİRMEMEM İÇİN ONLARIN PARÇASI OLMAMI İSTEMİŞ OLABİLİRLER"

Danimarka Capital Region’da çocuk ve ergen psikiyatrisinde kendine zarar verme ekibine liderlik eden Rubæk’e 2020’nin Aralık ayında Meta o zamanki adı ile Facebook başvurdu. Halka açık olarak listelenen ve 24 üyeden oluşan seçilmiş uzman grubuna katılması şisteniyordu. Platformu gençler için daha güvenli hale getirecek şekilde değiştirmeye yardımcı olma umuduyla teklifi katılmayı kabul etti.

Meta'nın danışmanı itiraf etti: Instagram büyük tehlikeFotoğraf: AA

Birkaç yıl boyunca önerileri göz ardı edildikten sonra (eleştirdiği orijinal ağ hala mevcut), panelin sadece gösteri amaçlı olduğu sonucuna vardı. Artık davetin kendisini susturmaya yönelik bir girişim olabileceğine inanıyor. Rubæk, "Belki de gelecekte onları bu kadar eleştirmeyeyim diye benim de onların bir parçası olmamı istediler." diyor.

Kaynak : Mavi Kadın, The Guardian
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...