Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

Mavi Kadın>Yaşam>Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

Akşamları ocakta kaynayan bir demlik çayın evdeki huzuru ve muhabbeti arttırdığı, dostlukları ve muhabbetleri pekiştirdiği söylenir. Çay, içerdiği tein maddesi sayesinde konsantrasyonu arttırır ve yorgunluk hissini azaltır. Peki, birçoğumuzun severek tükettiği, eşimize dostumuza sıkça ikram ettiğimiz çayı nasıl demlemeliyiz? En iyi ve lezzetli çay nasıl demlenir? Detaylar haberimizde…

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

Kültürümüzde çayın yeri bir başkadır. Misafir geldiğinde çay hemen ocağa konur ve demlenmeye bırakılır. Çay demlenirken, gönüllerde demlenir. Ailemizle, sevdiklerimizle ve dostlarımızla hem bir bardak çayımızı paylaşırız hem de çayın yanında muhabbetimizi, mutluluğumuzu dertlerimizi…

Kahvaltıların vazgeçilmezi, akşam oturmalarının en güzel içeceği olan çay, doğru demlendiğinde her damak tadına hitap edecek bir lezzete kavuşur. İyi ve doğru demlenmiş bir çayın verdiği keyif ise bambaşkadır. Peki, kışın içimizi ısıtmak, yazın hararetimizi dindirmek için tükettiğimiz çayı nasıl demlemeliyiz? Lezzetli, tavşankanı çay demlemenin püf noktaları neler? İşte lezzetli çay demlemek için merak edilen tüm detaylar…

LEZZETLİ ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Dünya üzerinde birçok yerde farklı çay türleri tüketilir. Ülkemizde ise en çok tüketilen çay türü siyah çaydır. Karadeniz’in eşsiz doğasında yetişen çaylar toplanır ve işlemden geçirilerek sofralarımızda yerini alır. Doğru demleme tekniği ile lezzetli bir içeceğe dönüşür.

Çay, hemen hemen her evde yapılıyor olsa da, pek çok kişi lezzetli çay demlemenin püf noktalarından bihaber. Leziz ve her damak tadına hitap edebilecek çay yapabilmek için, çayın kalitesine, suyun sıcaklığına ve çaydanlığın malzemesine dikkat etmek gerekir. Lezzetli tavşankanı çay demlemek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şöyle:

1) Öncelikle kullanacağınız çayın damak tadınıza uygun olması gerekir. Marketlerde çeşit çeşit satılan çaylardan ufak miktarlarda alıp denemeler yaparak kendinize uygun harmanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla çayı karıştırarak da çayınızı elde edebilirsiniz.

2) Çayın taze olması da lezzetli bir çay için oldukça önemlidir. Çayın tadının bozulmaması için, karanlık ve serin ortamda saklamalı. Ayrıca nemin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız çayınızı vakumlu saklama kaplarında muhafaza edebilirsiniz.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

3) Lezzetli bir çay demlemenin en önemli faktörlerinden biri de kullanılan sudur. Musluk suyundaki klor, çayın bulanık olmasına neden olur. Bu nedenle mümkünse doğal kaynak suyu kullanılmalı. Doğal kaynak suyu yerine hazır içme suyu yahut filtre edilmiş su da kullanılabilir.

4) Lezzetli çay demlemenin bir diğer püf noktası ise çayı demlediğiniz suyun daha önce kaynamamış olması. Su kaynadığı zaman, oksijen oranı düşer. Oksijeni az olan su ise çayın demini yeteri kadar çekemez. Bu da çayın lezzetini olumsuz yönde etkiler.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

5) Kullandığınız çaydanlık da çayın lezzetini doğrudan etkileyen faktörler arasında. Çay severler iyi bilirler ki, porselen demlik çaya lezzet katar. Metal çaydanlık kullanıyorsanız alüminyum yerine çelik çaydanlığı tercih edebilirsiniz. Topraktan yapılmış çaydanlık, porselen ya da cam olması lezzetli bir çay demleme imkânı sunar.

6) Siyah çayı demlediğiniz çaydanlıkta farklı bir bitki çayı demlemeyin. Çay kokuyu ve aromayı kolay çektiği için, kullandığınız çaydanlıktaki bitki çayının kokusu yahut aroması çayınıza geçer. Bu da çayınızın tadını bozar.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

7) Çayın yanmaması için, kuru çayın üzerine kaynar su dökmeyin. Çayın acı olmaması ve yanmaması için kaynattığınız suyu demlikte birkaç dakika beklettikten sonra, üzerine çay ekleyin.

8) Çayı demlemeden önce suyuna bir çay kaşığı kadar karbonat eklerseniz çayınız daha kırmızı olacaktır.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

9) Daha yumuşak içimli çaylardan hoşlanıyorsanız çay demlerken demliğin içerisine 1 adet kesme şeker atarak çayın keskinliğini alabilirsiniz.

10) Lezzetli çay demleme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta suyun demliğe eklenme şekli. Suyu demliğin kenarından dökerseniz sudaki oksijen miktarı azalır. Ancak suyu yüksek mesafeden hava ile temas edecek şekilde döktüğünüzde, oksijen azalmaz ve çayınız daha lezzetli olur.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

EN İYİ ÇAY NASIL YAPILIR?

Lezzeti çay demlemek için izlenecek adımlar şöyle:

  • Alt demlikte su kaynatın.
  • Kaynayan suyu üst demliğe aktarın.
  • Üst demliğiniz orta büyüklükte ise 5 yemek kaşığı çay ekleyin.
  • Alt demliğe su ilave edin.
  • Üst demliği üzerine yerleştirin ve alt demlikteki suyun kaynamasını bekleyin.

Alt demlikte su kaynarken, üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvam alır. 12-15 dakikalık demlenme süresinin ardından çayı servis edebilirsiniz.

KIPKIRMIZI ÇAY NASIL YAPILIR?

Çeşme suyu ile berrak ve kırmızı renkte çay demlemek mümkün olmayabilir. Çay demlerken kullandığınız suyun içme suyu olması büyük önem taşır. Klor içermeyen su ile yapılan çay kıpkırmızı olacaktır. Ayrıca çayı demlemeden önce suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonat eklerseniz çayınız kıpkırmızı olur.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

ÇAY NE KADAR SÜREDE DEMLENİR?

Çayın demlenme süresi ortalama 12-15 dakika arasıdır. Çayınızı demledikten 15 dakika sonra çayınızı tüketebilirsiniz.

ÇAYIN OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kısık ateşte demlenmeye bıraktığınız çayın olup olmadığı anlamak için, demledikten 10 dakika sonra çaydanlığın üst kapağını kaldırıp çaya bakarak anlayabilirsiniz. Suyun üzerinde yüzen çaylar varsa çayınız henüz demlenmemiştir. Şayet çayınız çökmüşse servis edebilirsiniz.

ÇAYIN ACI OLMASININ SEBEBİ NEDİR?

Çayın lezzetini etkileyen faktörlerden biri de çayın demlenme süresi. Suyunuz kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve 12-15 dakika bekleyin. Demlenme süresini çok uzatırsanız çayınızın tadı acılaşmaya başlar.

Milli içeceğimizi bir de böyle demleyin! Lezzetli siyah çay demlemenin püf noktaları

ÇAYIN ACILIĞINI ALMAK İÇİN NE İLAVE EDİLİR?

Lezzetli çay demlemek isteyenler “Çayın acılığını almak için ne yapabilirim?” Sorusuna cevap arıyor. Yirmi yıllık çay ustası Ahmet Kayhan çayın acılığını almak için; kaynayan suyu üst demliğe alıyor, çayı ekledikten sonra demliğin içerisine yarım çay bardağı soğuk su ilave ediyor ve 15 dakika çayın demini almasını sağlıyor. Sizde bu yöntemi deneyerek çayın acılığımı alabilirsiniz.

2 KİŞİLİK ÇAYA KAÇ KAŞIK ÇAY ATILIR?

“Ne kadar suyun içerisine ne kadar çay atılır?” Diye soranlar için önerilen ölçü; kişi başı 1 çay bardağı suya karşılık olarak 1 dolu çay kaşığı çay eklenir.

ÇAY NE KADAR SÜREDE BAYATLAR?

Demlenmiş çayın bekletilme süresi fazla sürmemelidir. Çay çok beklediğinde koyulaşır, acımsı bayat bir tat oluşmaya başlar. Bu tat sadece damak tadını bozmaz, mideye de dokunabilir. Bunun için çay demledikten sonra 2 saat içerisinde tüketilmelidir.


Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...