Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Minimalizm nedir, nasıl uygulanır? Minimalist yaşam tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey…

Mavi Kadın>Dekorasyon>Minimalizm nedir, nasıl uygulanır? Minimalist yaşam tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey…

Kalabalıktan ve boğucu gelen hayatınızdan sıkıldınız mı? O zaman doğru yerdesiniz! İşte hayatınızı bambaşka bir seviyeye taşıyacak sadelik felsefesi… Minimalizm nedir? Minimalist yaşam ile ilgili tüm detaylar…

Türkçede sadelik de denen minimalizm gereksiz detaylardan arınma sanatı olarak adlandırılır.
Türkçede sadelik de denen minimalizm gereksiz detaylardan arınma sanatı olarak adlandırılır.

Son günlerin popüler konularından biri sade yaşam felsefesidir. Gösterişsiz, basit yaşamayı ifade eden bu felsefeye minimalizm deniyor. Peki, minimalizm nedir, nasıl uygulanır? Sadeliği ifade eden bu yaşam stili ne anlama gelir?

Minimalizm hayatı büyük oranda güzelleştiren ve sadeleştirerek insanları huzura kavuşturan bir felsefi yaklaşımdır. Hayatın gereksiz karmaşıklığından ve yapmakta olduğumuz fazla tüketimlerden arınmayı hedefleyen bu felsefe, insanların kendilerini daha iyi ve huzurlu bir ortamda bulmalarına olanak sağlar. Minimalizm felsefesinin temel yapı taşı yeterli şeylerle mutlu olmaktır.

Sadeleştirilmiş, hayatın tüm gereksiz yükünden kurtulmayı hedefleyen bu felsefik yaklaşımla kendinizi çok daha huzurlu ve iyi hissedebileceğinizden emin olabilirsiniz.

MİNİMALİZM NEDİR?

Türkçede sadelik de denen minimalizm gereksizliklerden arınma sanatı olarak adlandırılır. Gereksiz olan her şeyden arındırılarak sade ve yeterli bir düzen oluşturmayı hedefleyen bu yaklaşımla huzurlu ve rahat bir hayat sürmek mümkündür.

Gereksiz şeylerden arındırılan her şey fonksiyonellik yönünden daha fazla etkiye sahip olur. Bu durum hayat için de geçerlidir. Bizi aşağı çeken ve hayatımızı engelleyen her şey sırtımızda adeta bir yük gibi bizimle gelir. Bunlardan kurtulmak ve hayatı planlayarak yaşamak hem daha iyi ve sağlıklı bir yaşam sunarken hem de insanın kendisini bulmasına yardım eder. İnsanın yaşamında anlamı olan deneyimler, sağlam arkadaşlıklar ve kişisel gelişim gibi konulara değer veren minimalist yaklaşım günümüzde pek çok insanın uygulamaya gittiği yöntemlerdendir.

MİNİMALİZM NASIL UYGULANIR? MİNİMALİST YAŞAM TARZI NASIL OLUR?

Modern çağın beraberinde getirdiği sorunlardan olan karmaşıklık ve anlamsızlık sorununun en çözücü yaklaşımlarından minimalizm, uygulaması insanları bir noktada zorlayan fakat uygulandıktan sonra çok iyi hissetmelerine neden olan bir olgudur.

Minimalizm nedir, nasıl uygulanır? Minimalist yaşam tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey…

Minimalist yaşam tarzı;

  • Her anlamda sadeleşmeyi ve fazlalıklardan kurtulmayı gerektirir.
  • Bu fazlalıklar insanın hayatında eşya, gereksiz arkadaşlıklar, kıyafet, duygusal ağırlıklar gibi pek çok şekilde bulunabilir.
  • İnsanı yoran ve ağırlaştıran her olgudan kaçınmayı hedefleyerek insanı en iyiye ulaştırmayı hedefleyen minimalizm, uygulanmaya çalışıldığında gerçekten yorucu bir süreç geçirmenize ve sorgulamanıza neden olur.
  • Bunun en temel nedeni acabalarda kalmaktır. Size iyi gelmeyen bir arkadaşlık daha sonra da iyi gelmeyecektir. O insanın düzelmesini bekleyerek zaman harcamak doğru olmamakla beraber pek çok zararı da bir şeydir. O nedenle akışta kalmak ve doğru insanlarla ilerlemek istemek en doğal hakkınızdır.

Bu yaşam tarzını uyguladığında kendini çok daha iyi hisseden bireyler ortaya çıkar. Bunun neticesinde sanatsal, spor alanında kendini geliştiren, okulunda ve işinde başarılı mutlu bireyler görülür.

EVİNİZİ NASIL MİNİMALİST HALE GETİRİRSİNİZ?

Evini minimalist bir forma göre yeniden düzenlemek isteyenlerin uygulaması gereken birkaç adım bulunur. Evinizle sizi de mutlak huzur ve güvene kavuşturacak bu adımlara gelin bir göz atalım;

  • Evinizin minimalist hale gelmesi için işe yaramayan eşyaları çöpe atarak başlayabilirsiniz. Bu adım hem evin rahatlamasına hem de sizin rahat bir nefes almanıza yarar.
  • Sade ve düzenli bir yaşam alanı için fazla yer kaplamayan, kullanışlı ve fonksiyonel eşyaların seçilmesi gerekir. Bu sayede az alan kaplayarak çok şey elde edilmiş olur.
  • Dağınık duran eşyaları kapalı yerlerde muhafaza etmek gerekir. Bu sayede hem görüntü kirliliği engellenmiş olur hem de dağınıklık sorunu çözüme kavuşur.
  • Duvarlarda var olan tablo vb. eşyaları da küçük formlara sokarak daha minimalist ve güzel bir ambiyans yakalanır. Minimalizm etkiler en iyi şekilde yansıtılır.

Bu ve buna benzer belirleyebileceğiniz diğer adımlarla evinizi minimalist hale getirebilir, sade ve kullanışlı hale gelen yeni evinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

Toplum ve Kültür Araştırmaları Dergisi » Submission » TÜKETİM KARŞITI YAŞAM TARZLARI: FREEGANİZM, GÖNÜLLÜ SADELİK VE MİNİMALİZM (dergipark.org.tr)

Kaynak : dergipark.org.tr, Derleyen: Mavi Kadın
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...