Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi? Anlamak sadece 1 saniyenizi alıyor

Mavikadin>Yaşam>Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi? Anlamak sadece 1 saniyenizi alıyor

Türk mutfaklarında en çok kullanılan malzemelerden bir tanesi de zeytinyağı olabilir. Bu sağlık ve şifa deposu besin, pek çok yemeğe lezzet katıyor. Fakat marketlerden alınan her zeytinyağı saf olmayabilir. Biz bilmesek bile çok sayıda ürün, aslında hakiki zeytinyağı değil. Aslında bu sorunu çözebilmeniz için harika birtakım teknikler bulunuyor. Bu harika yöntemleri sizin için araştırdık ve “Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi?” sorusunu cevaplamanıza yardımcı olacak harika tekniklere haberimizde yer verdik.

Mutfağınızda bulunan zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlamanın pratik ve etkili yollarını sizin için içeriğimizde paylaşıyoruz.
Mutfağınızda bulunan zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlamanın pratik ve etkili yollarını sizin için içeriğimizde paylaşıyoruz.

Sağlıklı ve lezzetli olmasıyla bilinen enfes zeytinyağı, hangi yemeğin içerisine girerse girsin büyük ölçüde güzelleştiriyor. Fakat mutfaklarımızdaki her zeytinyağı gerçek olmayabilir. Bu nedenle pek çok kişinin aklındaki başlıca konu, “Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi?” sorusunun cevabı olmaya devam ediyor. Aslında bunu çözmenin çok kolay birkaç etkili tekniği bulunuyor. İşte, evinizdeki zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak testler…

SU TESTİ

Bu tekniği kullanırken bir su bardağı alıyoruz ve içerisine ılık su dolduruyoruz. Üzerine de zeytinyağı döküyoruz.

Testin ardından eğer zeytinyağı baloncuklar çıkartarak suyun yüzeyine çıkıyor ve orada kalıyorsa, yağ gerçek demektir.

Zeytinyağı baloncuklar çıkartmadan su yüzeyine çıkıyor ve sonrasında da su ile karışmaya başlıyorsa, yağın sahte olduğunu anlıyoruz.

Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi? Anlamak sadece 1 saniyenizi alıyor

DONMA TESTİ

Hakiki zeytinyağını sahtesinden ayırmanın belki de en etkili yöntemi, donma testinden geçirmek olabilir. Gerçek bir zeytinyağı 0 ile -6 derece arasında donma formuna geçiyor. Bu testi uygulamak için mutfağınızdaki zeytinyağından bir kaseye aktarın. Sonra da bunu dondurucuya koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Bu sürenin sonunda eğer zeytinyağı tamamen donduysa yüksel bir ihtimalle gerçektir. Fakat bir kısmı donmuşsa ve diğer alanı hala sıvıysa, bu yağın sahte olma ihtimali oldukça yüksektir.

Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi? Anlamak sadece 1 saniyenizi alıyor

KOKU VE TADIM TESTİ

Mutfaklarımızda kullanılan zeytinyağının gerçekliğini anlamak için tadım testine başvurabilirsiniz. Kullandığınız yağdan bir çay kaşığı kadar tadıyoruz. Bu aşamada boğazınızda yakıcı bir etki ortaya çıkıyorsa zeytinyağınız gerçek demektir. Fakat bu his midenize kadar inmemeli ve sizi rahatsız etmemelidir. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız sağ sahte demektir ve onu tüketmemeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Özetle, zeytinyağını tattığınızda sadece genzinizi yakıyorsa, yüksek ihtimalle gerçek demektir.

Mutfağınızdaki zeytinyağı gerçek mi, sahte mi? Anlamak sadece 1 saniyenizi alıyor

Bir diğer taraftan da zeytinyağınızı koklayarak gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer kokusunda yoğun bir zeytin esansı varsa gerçek demektir. Fakat boya kokusu alıyorsanız, bu yağ yüksek bir ihtimalle oksitlenmeye başladığı veya sahte olduğu anlamına geliyor. Böyle yağları tüketmemeniz sağlığınız için çok daha iyi olacaktır.

Kaynak : Haber Merkezi
Editör : Esin Şimşek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...