Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Muz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Emzirirken Muzun Faydaları Ve Zararları

Mavi Kadın>Anne çocuk>Muz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Emzirirken Muzun Faydaları Ve Zararları

Halbuki muz, emziren anneler için de çok faydalıdır. İşte emzirirken muzun faydaları:

Muz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Emzirirken Muzun Faydaları Ve Zararları

Emzirirken meyve ve sebze yemek çok sağlıklıdır. Muz, kalsiyum ve demirin birincil kaynaklarından olan bir meyvedir. Aldığınız her gıda süt yoluyla bebeğinize ulaştığından, bu bilinçte olan yeni anneler emzirirken yedikleri konusunda dikkatli olmaya çalışırlar. Ancak, birçok kadın emzirirken muz yemek konusunda endişe duyar. Halbuki muz, emziren anneler için de çok faydalıdır. İşte emzirirken muzun faydaları:

Vitamin ve mineral eksikliğini önler

Muz, kalsiyum, karbonhidrat, demir, magnezyum, potasyum, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini gibi çeşitli vitamin ve minerallerden oluşur. Bunlar ise hem sizi hem de bebeğinizi,vitaminle mineral eksikliğinin yol açtığı hastalıklardan korur

Ekstra kalori sağlar

Emziren annelerin günde 400 ila 500 civarında ek bir kalori ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Evet bu doğru. Bu ekstra kalori, enerji seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olur. Muz, bu ekstra kalori için iyi bir kaynaktır. 100 gram muz 88 kaloridir.

C vitamini kaynağıdır

C vitamini, insan vücudundaki diğer gıda kaynaklarından demirin emilimine yardımcı olur. Muz, C vitamini açısından zengin olduğundan, demir emilimine yardımcı olur. C vitaminin bir diğer işlevi de bağışıklığı güçlendirmektir. Emzirirken muz yemek bağışıklığınızı artırır, sizi ve bebeğinizi hastalıklardan korur.

Potasyum deposudur

Potasyum, emziren anneler için çok önemli bir mineraldir. Bir muzda yaklaşık 500 miligram potasyum bulunur. Potasyum, krampları önler, süt yoluyla bebeğinize geçip bebeğinizin gelişimine katkıda bulunur.

Enerji verir

Emziren kadının vücudu, diğer kadınlardan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olan ekstra enerji, kendinizi sık sık aç hissetmenize neden olabilir. Bebeğe süt verirken gıda alımının doğru seçimi çok önemlidir. Muz size hızlı bir şekilde sağlıklı enerji kaynağı sunacaktır. Bunun dışında, annenin sütü bebeğinize hayati besinleri sağlamakla kalmayıp birçok hastalıkla da mücadeleye de yardımcı olur. Doğum sonrası beslenmeniz enerji açısından zengin yiyeceklerden oluşmalı. Muz da enerji yoğunluğu olan gıdalardandır.

Sual: Muz emziren annelerde gaz yapar mı?

CEVAP

Muz çözünür ve çözünmez lif içerdiğinden emziren annelerde gaza neden olabilir.

Sual: Emziren anneyim, muz süt yapar mı, anne sütünü artırır mı, anne sütü yapan diğer besinler nelerdir?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Duygu Kopan'ın cevabı: (Evet, muz, semizotu, ısırgan otu, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı, fesleğen, nar, hurma, kuru incir, elma, armut ve ayva, anne sütü üretimini destekleyici besinler arasında yer alır.)

Emzirirken muz yemenin zararları

Muz, çoğu kişide kabızlık yapan meyvelerdendir. Bu etkisini azaltmak için muzu çatalla püre haline getirip püre şeklinde yiyebilirsiniz.

Muz, yüklü miktarda şeker içerdiğinden jinekologlar, şeker seviyesi yüksek kadınlara muz yemeyi önermiyor.

Kuru Kayısı, Kuru Üzüm Ve Kuru İncir İle Süt Yapan Komposto Tarifi Tıklayınız

Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır?  Anne Sütünün Azalma ve Kesilme Nedenleri Tıklayınız

Emziren Anne Yeşil Çay İçilebilir mi? Emzirirken Yeşil Çay Tüketimi Tıklayınız

Emziren Anne Soda Veya Maden Suyu İçebilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Rezene Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Humana Çayı Süt Yaparmı, Ne Kadar İçilmeli? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...