Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Okul başarısını arttırmanın 10 yolu

Mavi Kadın>Yaşam>Okul başarısını arttırmanın 10 yolu

Her anne baba, çocuğunun okulda ve yaşamı boyunca başarılı olmasını ister. Bunun için de mücadele eder. Bizde mücadelenizde sizi yalnız bırakmayarak, çocuklardaki başarının 10 sırrını paylaştık.

Okul başarısını arttırmanın 10 yolu

Çocuğunuzda herhangi özel bir engel olmadığı müddetçe, okulda başarılı olmaması için bir neden yoktur. Bunun için yazımızın devamında çocuğunuzun okul başarısını arttırması için gerekli bilgilerden bahsettik.

Çocuklarda Başarının 10 Sırrı

1. Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermemelisiniz.

Güne zinde başlamaları için okula gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı yapmak önemlidir. Kahvaltıda fındık kreması gibi şekerli besinler ve karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Bu besinler enerji veriyor olsa da birkaç saat sonra kan şekerini düşürür ve çocuğunuzun konsantrasyonunu kaybetmesine neden olur.

Genellikle süt, peynir, menemen, yumurta veya sebze içeren çeşitli kahvaltılıklar hazırlamalısınız. Ayrıca çocuğunuzun beslenme çantasına badem, fındık veya ceviz gibi yemişler koyarak, beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Bu tür besinler büyüme ve gelişmeye katkı sağlarken, hafızanın güçlenmesini ve zihin gelişimini destekleyerek çocuğun başarısını arttıracaktır.

2. Çocuğunuza mücadele etmeyi öğretmelisiniz.

Mücadeleci ve azimli çocuk her işin üstesinden gelmeyi bilir ve başarının yollarını kendisi çizer. Evet, çocuğunuz size ihtiyacı olduğunda daima yanında olduğunuzu hissetmelidir. Ancak hayatın bazı zorluklarını kendisinin aşması gerektiğini de yaşayarak öğrenmesi gerekir.

Bunun en güzel örneği gruplaşarak oynanan oyunlarıdır. Çocuk, kendi grubu için elinden geleni yapar ve emek vermenin değerini de böylece anlamış olur. Lakin burada ince bir çizgi var; çocuğunuza hırslı olmayı değil, mücadele etmeyi öğretmelisiniz.

3. Çocuğunuza güven vermeli ve onu desteklemelisiniz.

Çocukların okullarında ve yaşamlarında daima başarılı olabilmeleri için desteğe ihtiyaçları vardır. Bu destek anne ve babanın çocuğuna verebileceği en güzel şeydir. Çocuğunuzla sohbet etmek, gülüşmek, dokunmak ve öpmek onu sevdiğinizi gösteren davranışlardır.

 Aynı zamanda bazen onunla baş başa kalmak ve dinlemek kendisini duygusal olarak güvende hissetmesini sağlayacaktır. Unutmayın, kendine güvenen çocuk daima başarılıdır.

4. Çocuğunuzun okula istekli olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde yüz ifadesinden az çok ruh halini anlayabilirsiniz. Bu yüz ifadesi, başarıyı etkileyen faktörlerin en başında gelir. Eğer çocuğunuz okula sürekli isteksiz gidiyor ve mutsuz dönüyorsa bunun nedeni öğrenmelisiniz. Sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle iletişimlerini sorgulamalısınız.

5. Çocuğunuzun görmek istediğiniz huylarına odaklanmalısınız.

Çocuğunuzun sürekli yanlış ve olumsuzluklarına odaklanırsanız, çabasını ve olumlu yönlerini göremeyeceksiniz. Bunun neticesinde çocuğunuz ne yaparsam yapayım aileme yaranamıyorum düşüncesine kapılacak ve motivasyonu düşecektir.

 Başarının sırrı, iyi bir motivasyondan geçer. Bir de bu motivasyon aileden gelirse yetiştirdiğiniz ağacın meyvelerini en kısa zamanda toplayabilirsiniz.

6. Çocuğunuzla eğlenceli egzersizler yapabilirsiniz.

Egzersiz yapmak vücudumuzu zinde tuttuğu gibi beyin sağlığı için de gerekli kimyasalları uyarmaktadır. Bu kimyasalların artmasıyla beraber çocuğunuzun hafızasını güçlenir, öğrenme gayreti artar ve düşünme kapasitesi gelişmeye başlar.

7. Çocuğunuzun bazı konu hakkında fikirlerini sorgulamalısınız.

Çocuğunuz size bir şey sorduğunda ona direkt doğru cevap vermek yerine, onun da düşüncelerini sormalısınız. Örneğin; sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun? diyebilirsiniz. Bu şekilde sorular sormanız çocuğunuzun beynini zorlayarak, öğrenme potansiyelinin artmasına yardımcı olacaktır.

8. Çocuğunuza sorumluluk duygusunu aşılamalısınız.

Çocuğunuzun okulda daha başarılı olması için bazı sorumluluklarını yerine getiriyor olması gerekir. Kendi sorumluğunu bilen çocuk daha başarılı olur. Örneğin okul çantasını kendi hazırlamalı, ödevini yapmalı, yatağını toplamalı, kendisi giyinmeli ve banyo etmelidir.

Bu alışkanlıkların hepsini bir zorunluluk olarak değil, kendisi için yaptığını bilmelidir. Böyle çocuklar kendi başlarına bir şeyler yapabildikleri için daha özgüvenli olurlar. Sonuç itibariyle sorumluluğunu bilen ve özgüven sahibi olan çocuklar başarılı olmaya daha eğilimlidir.  

9. Çocuğunuzun uyku saatini düzene sokmalısınız.

Yapılan araştırmalara göre gece uykusunu iyi alan çocukların okulda daha başarılı olduğu bilinmektedir. Çok geç vakitte uyumayan ve yeterli sürede uykusu alan çocukların IQ seviyesi daha yüksek çıkar. Bunun nedeni, gün içerinde öğrenilen tüm bilgilerin işlenmesi ve hafızada depolanması uyku saatleri içerisinde gerçekleşir.

Ancak bunların olması için, uyku saatleri çok önemlidir. Uyku sayesinde piskoloji rahatlar, mutluluk depolanır ve bilişsel zeka işlevi artar. Çocuğunuzun daha başarılı olabilmesi için bir an önce uyku saatini düzene girmesi gerekmektedir.  

10. Çocuğunuzla teknolojinin arasına kota koymalısınız.

Çocuğunuza gün içerisinde bir saat belirlemeli ve o zaman dilimi içerisinde telefonla veya tabletle oynamasına izin vermelisiniz. Aynı zamanda uyku saatinden önce kesinlikle telefon, bilgisayar vb. oynamaması gerekmektedir. Çünkü cihazlardan çıkan mavi ışık, çocuğunuzun uykusunu getiren hormon salımını engelleyecektir.

Mümkün olduğunca, teknolojiden uzak kalmaya ve onun yerine eğlenceli aktiviteler yaparak zamanı kaliteli geçirmeye özen gösterin. Teknolojiyi yerinde kullandığımızda yararlıdır, diğer türlü çocuğun kişiliğine ve beynine zarar verdiğini unutmamalıyız.


Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...