Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Omega 3 Hapı Kapsül Ve Omega 3 Balık Yağı Faydaları, Fiyatı

Mavi Kadın>Yaşam>Omega 3 Hapı Kapsül Ve Omega 3 Balık Yağı Faydaları, Fiyatı

Omega-3 yağ asitleri, vücudumuzun üretemediği, çoklu doymamış yağ asitleridir ve besinler ile yahut takviye gıdalar (vitamin ilaçları)  ile elde edilebilir.

Omega 3 Hapı Kapsül Ve Omega 3 Balık Yağı Faydaları, Fiyatı

Omega-3 yağ asitleri, vücudumuzun üretemediği, çoklu doymamış yağ asitleridir ve besinler ile yahut takviye gıdalar (vitamin ilaçları)  ile elde edilebilir. Bu yağların, vücudumuzda önemli rolleri vardır. Hücre zarlarının oluşmasına yardımcı olarak, hücrelere zarar gelmesini önlerler. Kan pıhtısı oluşmasını önler, kanser hücrelerinin oluşmasını önler, iltihap, atar damarların kalınlaşması, yüksek kolesterol, yüksek trigliserit seviyeleri ve obeziteyi önlerler. Bu yağ asitleri, vücut için çok faydalıdır. Omega 3 kapsül, hap ve omega 3 balık yağının fiyatı markasına ve içinde kaç hap bulunduğuna bağlı olarak 50-120 TL arasında değişir.

3 çeşit omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Bunlar, alpha-linolenic acid (ALA), eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) olarak sınıflandırılmaktadırlar.

Omega-3 yağ asitlerinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu yağ asitlerini vücuda almak için en iyi yol haftada 2 defa yağlı balık yemektir. Eğer yağlı balıkları yeterince sıklıkla yemiyorsanız, takviye gıdalar(omega3 vitamin ilaçlarına) başlamak için doktorunuza danışmalısınız.

Omega 3’ün, Omega 3 Hapı, Ome3 Balık Hapı ve Omega 3 Kapsülün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İltihap İle Savaşır

Kronik enfeksiyonlar, kalp hastalıklarına, kansere ve daha birçok hastalığa neden olabilir. İltihabı önlemek için, omega-3 yağ asitleri oldukça faydalıdır.

Omega-3 yağ asitleri, iltihap önleyici özelliklere sahip olan, eicosanoid ve cytokines adı verilen maddelere sahiptir.

Yapılan bazı araştırmalara göre, omega-3 yağ asitleri iltihaplara ve otoimmün hastalıklara karşı faydalı olduğu bulunmuştur.

İyi Uyku Çekmenizi Sağlar

Omega-3 yağ asitleri, uyku ve uyanıklık evrelerini düzenlemede çok önemli bir rol oynayan melatonin hormonu salgılanmasını sağlar.

Ayrıca, EPA ve DHA uyku sorunlarına neden olan ve gün içinde uyuşuk olmanıza neden olan bir stres hormonu olan norepinephrine seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Öğrenme Zorluklarını Ve Davranış Bozukluklarını Giderir

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, omega-3’ün yüksek miktarda kullanımı çocuklarda okumakta, hecelemede ve davranışlarında büyük gelişme sağladığı görülmüştür.

Depresyon ve Endişeyi Yok Eder

Omega-3 yağ asitleri, insanların mustarip olduğu iki önemli akli sorun olan depresyon ve endişeyi yok edebilir. Bu yağ asitleri, ruh halini geliştirir ve beyin hücrelerinin yapısal düzenini iyileştirir. Bu da sonuç olarak, mutsuzluk, uyuşukluk, tedirginlik ve hayata olan ilginin kaybedilmesi gibi depresyon belirtilerini yok eder.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığı riski olan insanlara ve olmayan insanların kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu gerekli besin maddesi, kalp ritim düzensizliği gibi ani ölüme sebep olabilecek sorunları ortadan kaldırabilir. Ayrıca, trigliserit seviyelerini düşürerek, kan basıncını düşürür.

İltihap önleyici özellikleri sayesinde atar damarlara zarar gelmesini önleyerek, damarları pürüzsüz ve sağlıklı tutar ve plak oluşumunu önler.

Yapılan bir araştırmaya göre, omega-3 yağ asitlerini tüketmenin hem erkek hem de kadınlarda kalp hastalığından ölme riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Hamilelik Döneminde Bebek İçin Çok Faydalarıdır

Omega-3 yağ asitleri, bebeklerde beyin gelişiminde olmazsa olmazdır. Özellikle DHA, beyindeki tam doymamış yağarın %40’ından sorumludur. Bu nedenle, hamile kadınların, bebeklerinin beyin gelişimi için omega-3 tüketmesi çok önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre hamilelik sırasında, Omega 3 gibi çok uzun zincirli yağ asitleri tüketmenin çocukların 4 yaşına ulaşana kadar IQ’larının gelişmesinde pozitif etkisi olduğu bulunmuştur.

2010 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre, hamilelik sırasında, fetüsün özellikle beyin ve gözlerinin gelişmesinde, omega-3 tüketiminin özellikle önemli olduğu bulunmuştur.

Cildi Yeniler

Omega 3 yağ asitleri, cildi yenileyen doğal cilt yenileyicidirler. Tam doymamış yağlar bakımından zengin olduklarından dolayı, cilt tarafından kaybedilmiş yağların geri kazanımını sağlayarak, kuruluğu önlemektedirler.

Bu yağ asitleri, zarar görmüş cildi yenilemek için çok önemlidirler. Zarar görmüş hücre zarlarını iyileştirir ve hem içten hem de dıştan gelebilecek zararlara karşı korur.

Kanseri Önler

Omega-3 yağ asitleri, kanser riskini azaltır ve çeşitli kanserleri kontrol eder. Omega-3 bakımından zengin balıklar tüketen insanlarda göğüs, prostat ve kolon kanseri görülme ihtimali, tüketmeyen insanlara oranla daha azdır.

Bu yağ asitleri, kanser gelişimine neden olan enzimlerin üretimini azaltır ve kanser nedeniyle oluşan hücre ölümlerini azaltarak, kanser hücrelerinin büyümesine neden olan kan damalarının üretimini sınırlar.

Adet Ağrılarını Giderir

Omega-3 yağ asitleri, adet ağrılarının yol açtığı ağrıları giderir. Hatta, omega-3’ün kanda az miktarda bulunmasının adet ağrılarının şiddetlenmesine neden olduğu bulunmuştur. Hücre zarları omega-6 yağ asitlerini salgılayarak, iltihap önleyici eicosanoidler oluşturduğu zaman acı oluşur.

Kemik Ve Eklem Sağlığını Güçlendirir

Omega-3 yağ asitleri, kemik erimesi ve eklem iltihabı risklerini azaltmada da başarılıdır. DHA alımı arttırılarak özellikle kemiklerin mineral içeriği arttırılarak, daha sağlıklı ve güçlü kemiklere kavuşmanızı sağlar. Bu yağ asitleri, kemiklerdeki kalsiyum miktarını arttırarak kemikleri güçlendirir. Bu da uzun vadede kemik erimesi ihtimalini azaltır.

Omega-3 Gıda Listesi

Omega-3 sebzelerde ve balıklarda bulunabilir. Omega-3 içeren gıdalar:

 1. Balık yağı
 2. Chia tohumları
 3. Somon balığı
 4. Soya fasulyesi
 5. Keten tohumu yağı
 6. Soya yağı
 7. Kanola yağı
 8. Ceviz
 9. Süt ürünleri
 10. Fasulye
 11. Brokoli
 12. Orkinos
 13. Göl alabalığı
 14. Ringa balığı
 15. Sardalya
 16. Ton balığı

Omega 3 Faydaları, Ne İşe Yarar Omega 3 Nelerde Hangi Besinlerde Var? Tıklayınız 

Omega 3 Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı? Tıklayınız

Omega 3 6 9 Zayıflatır mı? Bilimsel Araştırma Sonuçları tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...