Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Oruç tutun sıhhat bulun! Oruç tutmanın bilimsel olarak ispatlanmış 15 faydası

Mavi Kadın>Yaşam>Oruç tutun sıhhat bulun! Oruç tutmanın bilimsel olarak ispatlanmış 15 faydası

Ramazanda oruç tutmak İslamiyet’in 5 şartından. Oruç, manevi tarafının yanı sıra sağlık için de faydaları saymakla bitmeyen bir ibadet. Hadisi Şerif’te ‘Oruç tutun sıhhat bulun’ buyruldu. Türkiye Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meshut Başak oruç tutmanın faydaları hakkında şunları söyledi:

Oruç tutmak kolesterolü düşürüyor, kanseri önlüyor, kalp sağlığına iyi geliyor.
Oruç tutmak kolesterolü düşürüyor, kanseri önlüyor, kalp sağlığına iyi geliyor.

Dünyada milyonlarca Müslüman, Ramazan ayı boyunca imsaktan gün batımına kadar oruç tutuyor. Yapılan araştırmalar oruç tutmanın fizyolojik, ruhsal, psikolojik pek çok yararı olduğunu gösteriyor. Orucun önemli bir özelliği de oruç sayesinde zengin Müslümanlar fakir ve muhtaç insanlarla empati kurma fırsatı buluyor, tok açın halinden anlamaya başlıyor. Oruç tutmanın faydaları için buyurun devam edelim:

ORUÇ TUTMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Mübarek Ramazan ayını oruçlu geçirmenin faydaları çeşitli araştırmalara da konu oldu. Yapılan çalışmalar sonucunda oruç tutmanın depresyona iyi geldiği, metabolizmayı hızlandırdığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü, obezite ve kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu görüldü. Orucun araştırmalara konu olmuş faydaları:

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

The American Journal of Medicine'de yayımlanan yeni bir çalışma, oruç tutmanın hipertansiyon (yüksek tansiyonu) düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmada ayrıca oruç tutmanın kalp sağlığını iyileştirdiği, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı tespit edildi.

DEPRESYONA İYİ GELİR

Hadisi şerifte ‘Oruç tutun sıhhat bulun.’ buyruldu. Oruç tutmak yalnızca beden sağlığımızı korumakla kalmaz günümüzde hemen hemen herkeste görülen ve en ağır sağlık sorularından biri olan depresyon ve anksiyeteye de şifa oluyor. Oruç tutarken bütün organlarımız dinlenmeye geçer. Ancak bir organ istisna. “Peki bu organ hangisi?” diye soracağınızı biliyor ve hemen söylüyorum: Beyin! Oruç tutarken sadece beynimiz çalışmaya devam ediyor. Biz oruç tuttuğumuzda beyindeki sinir büyüme faktörlerinde artış meydana geliyor, bu artışın da depresyon, kaygı bozuklukları ve stres gibi durumlardan koruyucu olduğu bilinmekte.

Oruç tutun sıhhat bulun! Oruç tutmanın bilimsel olarak ispatlanmış 15 faydası

KÖTÜ KOLESTEROL DÜŞÜRÜR,  İYİ KOLESTEROL SEVİYESİNİ ARTIRIR

Orucun bir diğer faydası da oruç tutmak kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterol seviyesini ise artırıyor. 2010 yılında yapılan araştırmada gün aşırı oruç tutmanın, katılımcıların LDL(“kötü”) kolesterol ve Trigliserit düzeylerini %25 ve %32 oranında düşürdüğü görüldü.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Yaşadığımız hayatın yoğun temposundan dolayı çoğumuz öğün atlıyor veya sağlıksız besleniyoruz. Böyle olduğunda kan şekeri kontrolsüz bir şekilde yükseliyor, bundan kaynaklı olarak insülin direncinde artma yaşanıyor. Bunun tam aksi yoğun bir temponuz yoksa, hareketsiz bir hayat tarzınız varsa ve bu durum sağlıksız beslenmeyle birleşiyorsa tip-2 diyabet riski taşıyorsunuz demektir. Oruç bu her iki sağlıksız duruma da şifadır, kan şekerini düzenler, insülin direncini azaltır. Hatta düzenli oruç tutmak şeker hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DİNLENDİRİR

Oruç tutarken sadece belli saatlerde yediğimiz için, diğer zamanlarda dinlenen mide, bağırsak ve sindirim organları kendini yenileyerek toparlanıyor, çok daha iyi ve verimli çalışır hale geliyor.

OBEZİTE VE KRONİK HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

Ramazan boyunca oruç tutmak, obezite ve diyabet gibi diğer kronik hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor. Ramazan orucu, gün doğumu ile gün batımı arasında yemek ve su tüketiminden kaçınmayı gerektirir. Bu sayede organlar dinleniyor, obezite ve kronik hastalıklar önlenmiş oluyor.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAYA YARDIMCI OLUR

Günlük hayatta müptelası olunan bazı kötü alışkanlıklardan (sigara ve alkol gibi) oruç sayesinde kurtulabiliriz. Hatta Ramazan ayı kötü alışkanlıkları bırakmak için fırsat ayı denilebilir. Ancak irademize hakim olamayıp bırakamazsak bile en azından 1 aylık sürede de olsa oruç sayesinde bu zararlı maddelerden uzaklaşmak, vücudu dinlendiriyor, yeniliyor

EMPATİ YETENEĞİNİ GELİŞTİRİYOR

Şimdiye kadar bahsettiğimiz oruç tutmanın faydaları doğrudan sağlığımızı ilgilendiriyordu. Ancak oruç tutmak sadece fiziksel sağlığımız için değil, maneviyatımız için de çok önemli. Normal zamanlarda yoksul insanları, imkanı olmayanları çok da anlayamazken, neler yaşadıklarını bilmezken, oruç tuttuğumuzda kendimizi onların yerine koyarak ne hissettiklerini anlayabiliyoruz. Bu sayede açlığın ne demek olduğunu idrak ettiğimizden gerekli yerlere gerekli yardımları yapabiliyoruz.

ALZHEİMERDAN KORUR

Oruç tutmanın önemli faydalarından biri de kişiyi Alzheimerdan koruması. Oruç tutmak beyinde hormon salgılanmasını düzenliyor, vücudun çalışma sistemini dengeleniyor, yaş ve bazı sebeplerden dolayı bozulan hormon seviyelerinin normale dönmesine yardımcı oluyor.

Oruç tutun sıhhat bulun! Oruç tutmanın bilimsel olarak ispatlanmış 15 faydası

KARACİĞERİ TEMİZLER

Vücudumuzun en çok çalışan organlarından biridir karaciğer. Oruç tuttuğumuzda belli bir süre aç kalacağımız için karaciğere binen yük azalıyor bu sayede de karaciğer dinlenmiş ve temizlenmiş oluyor. Ayrıca oruç tutarken ortalama 8-10 saat aç kalacağımızdan vücudumuz enerji için depoladığı yağlardan harcamaya başlıyor, bu sayede kilo vermemiz de kolaylaşıyor. Yani sonuç olarak; oruç tutmak hem zayıflamamıza hem karaciğerin dinlenmesine hem de karaciğer yağlanmasının azalmasına yardımcı oluyor.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Ramazan ayında oruç tutmanın sağlığa önemli faydalarından biri, kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olması. Zayıflamamıza en önemli desteği veren oruç bizi açlığa ve uzun süre aç kalmaya karşı direnme gücümüzü artıracaktır. Oruç tutarken ina ncımız gereği 30 gün boyunca ara vermeden yalnızca belli saatlerde yemek yemeğe devam ediyoruz. Vücut açlığa alışıyor, oruç sayesinde resetleniyor, hormonlar düzene giriyor, tüm bu olumlu etkiler zayıflamayı kolaylaştırıyor. Ayrıca oruç sayesinde vücutta depolanmış yağlar enerji kaynağı olarak kullanmaya başlanıyor ve tüketiliyor. Bu da yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

KALBE İYİ GELİR

Diğer organlarımızda olduğu gibi oruç tutmanın kalbi korumada da çok büyük etkisi var. Aç kaldığımızda günde 15 binden az atacak olan kalp oruç sayesinde hem dinlenmiş hem de yenilenmiş oluyor.

KANSERİ ÖNLÜYOR

Son yıllarda Ramazan ayında oruç tutmanın kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma risk faktörlerini azalttığını gösteren birçok araştırma yayımlandı. Oruç tuttuğumuz da vücudumuzdaki organlar dinlenirken, hücreler boş durmuyor ve otofaji denilen hücresel işlemi başlatıyor. Bu işlem ile hücreler parçalanıyor, zamanla oluşan ölü ve işlevsiz proteinler vücuttan atılıyor. Vücutta otofaji oranı artıyor, kanser, Alzheimer gibi hastalıklar önleniyor.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...