Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Parfüm etkisi: Giysilerinizin havası değişecek! Gardıroba bir kâse pirinç koyun ve neler olduğunu görün…

Mavi Kadın>Keşfet>Parfüm etkisi: Giysilerinizin havası değişecek! Gardıroba bir kâse pirinç koyun ve neler olduğunu görün…

Pirinç dolma, sütlaç, pilav gibi yemekler dışında pek çok amaca hizmet eder. Sadece mutfakta değil hayatımızın birçok alanında kolaylık sağlar. Telefon suya düştüğünde ilk aklımıza gelen yöntemlerden biri telefonu pirince yatırmak olur mesela. Peki, ıslak telefonu kurtaran pirinç daha neler yapmaz ki? Gelin, pirinci giysi dolabınıza koyduğunuzda neler olabileceğine birlikte şaşıralım.

Pirinç nemli kıyafetlerin kurutmaya yardımcı olduğu gibi dolabın kötü kokusunu içine hapseder.
Pirinç nemli kıyafetlerin kurutmaya yardımcı olduğu gibi dolabın kötü kokusunu içine hapseder.

Suya düşen telefonunuzu kurtarmak için pirinç kullandıysanız, pirincin nemi emme özelliğine sahip olduğunu biliyor olmalısınız. Özellikle kış aylarında iyice kurumamış giysileri gardıroba yerleştirmek dolabın kokmasına ve havasız kalmasına neden olabiliyor. İşte pirinç burada devreye girerek adeta klima görevi görüyor. Pahalı parfüm torbalarına veya oda spreylerine para harcamanıza gerek yok. Kimyasal kullanmak yerine doğal yöntemle hazırlayacağınız bu yöntemi çok seveceksiniz.

Parfüm etkisi: Giysilerinizin havası değişecek! Gardıroba bir kâse pirinç koyun ve neler olduğunu görün…

PİRİNCE BİRKAÇ DAMLA ESANS YAĞI DAMLATIN

Pirince biraz sevdiğiniz kokulu esansiyel yağ ekleyin ve gardıroba koyun. Bu yöntem giysilerinizi harika kokutmakla kalmayacak, aynı zamanda dolabınızı havasızlıktan ve küf kokusundan kurtulmak için kimyasal kullanmanızı önleyecek. Tek ihtiyacınız olan bir su bardağı pirinç, sevdiğiniz uçucu yağ, küçük bir bez parçası ve hepsini sabitlemek için bir lastik bant. Gelelim yapılışına:

  • Pirinci kaseye koyun ve yaklaşık 15-20 damla istediğiniz esansiyel yağ ekleyin.
  • Kâseyi bir bez ile örtün ve lastik bantla yerine sabitleyin. Lastik bandınız yoksa kâsenin etrafına bir lastik veya ip sarın.
  • Hazırlanan kaseyi, giysi dolabınıza veya kötü kokan bir odaya yerleştirin.
  • Hazırladığınız pirinci 3 aya kadar kullanabilirsiniz…

Not: Evcil hayvanınız veya çocuğunuz varsa hazırladığınız karışımı onların ulaşamayacağı bir yere koyun.

Pirinci kullanabileceğiniz tek alan bu değil. Peki pirincin diğer yararları neler? Pirincin mutfak dışında kullanım alanlarını öğrenmek isterseniz habere tıklayabilirsiniz…

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...