Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pizzanın kalbi Mardin’de atıyor! İtalya’nın tahtını sallayacak: Pizza Köyü

Video>Yaşam>Pizzanın kalbi Mardin’de atıyor! İtalya’nın tahtını sallayacak: Pizza Köyü
Bol malzemeli dumanı üstünde enfes kokusuyla en iyi pizza nerede yenir? Aklınıza ilk İtalya gelebilir ancak size bugün Mardin’den dünyaya yayılan Süryanı pizzasını anlatacağız.

Sizi sadece 13 hanenin yaşadığı herkesin pizza yemek için 2 saat sıra beklediği turistlerin dikkatini çeken Türkiye’nin ilk ve tek pizza köyüne götürüyoruz… İtalya’yı bir süreliğine unutun pizzanın kalbi burada atıyor. İşte Mardin’den Kafro’s Pizzeria!

Midyat halkı köyün adına kendi aralarında 'pizza köy' diyor ve bu şekilde değişmesini talep ediyor. Hatta köy halkı bunun için başvuru bile yapmış.

Pizzaları o kadar meşhur ki gideyim de bir pizza yiyeyim diyemiyorsunuz, uzunca bir sıra beklemeniz gerekiyor. Akın akın gelen insanlar lezzetli pizzaların referansı diyebiliriz…

Tamam ama neden Pizza Köyü, yok mu bir hikayesi diye soracak olursanız işte hikayesi…

Terör olayları sebebiyle köylerini terk etmek zorunda olan Süryaniler, memleket hasretiyle yıllar sonra köylerine dönmeye karar veriyorlar, Bagok Dağı eteklerinde Süryanice ismi 'Kafro' olan Elbeğendi köyünde yeni bir yaşama başlıyorlar ve 2006 yılında yeniden kurulan köyden 28 yıl önce ayrılan 12 Süryani aile, dönüş yaptıkları köylerinde inşa ettikleri 20 modern taş evde yaşamlarını sürdürüyorlar.

Nail Demir’in ailesi de bu ailelerden biri. 1986 yılında göç etmiş ve 30 yıl boyunca  Avrupa'da yaşamış. Nail Demir memleket hasretiyle yıllar sonra Mardin'e dönmüş ve 2010 yılında Kafro’s Pizzeria'yı açmış. Pizzalar taş fırında, odun ateşiyle pişiyor yörenin taze ürünleri kullanılıyor. Hal böyle olunca lezzetine doyum olmuyor.

Ne diyelim İtalya şöyle bir köşe de dursun Mardin’den bir lezzet durağı da bizimle olsun… Yolunuz düşerse pizzanızı afiyetle yemenizi dileriz.


Editör : Sevim Kipritçi