Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Rengi sararan çamaşırları kar gibi bembeyaz yapacak müthiş formül

Mavi Kadın>Keşfet>Rengi sararan çamaşırları kar gibi bembeyaz yapacak müthiş formül

Özellikle beyaz atletleriniz zamanla yıpranabilir ve deterjanın etkisiyle sararmaya başlayabilir. Ancak endişelenmeyin, atletlerinizin ilk günkü beyazlığına geri dönmesi mümkün! İşte renkleri sararan çamaşırlarınızı tazelemek için çamaşır suyunu çöpe attıracak doğal formüller.

Rengi sararan çamaşırları kar gibi bembeyaz yapacak müthiş formül

Zamanla sararan kıyafetlerinizi yeniden beyazlatabilir ve onlara ilk günkü gibi parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üstelik bu yöntemler kimyasal içermiyor ve cildinize zarar vermiyor. 

İşte zamanla sararan tekstil ürünlerinizi yeniden beyazlatmanın doğal yolları:

BEYAZ SİRKE İLE SARARMALARIN VE KÖTÜ KOKUNUN ÖNÜNE GEÇİN

Beyaz sirke çamaşırları beyazlatır, kumaşları yumuşatır ve kötü kokuları giderir. Çamaşırlarınızı yıkarken makinenin yumuşatıcı bölmesine yarım bardak beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Bu, renklerin dengesini sağlar. 

İkinci yol ise; Bir kaba biraz sirke koyun ve biraz su ile seyreltin. Beyaz atletlerinizi bu suyun içinde birkaç saat bekletin. Sonrasında normal şekilde makinede yıkayın. Sirke lekeleri ve sararmaları gidermede etkilidir.

Beyaz sirke, giysilerden tuzları ve kokuları çıkararak, kalan kirin neden olduğu oksidasyonu ve deodorantlardaki alüminyum tuzlarının terleme reaksiyonlarını önleyen doğal bir temizlik maddesidir.

Rengi sararan çamaşırları kar gibi bembeyaz yapacak müthiş formül

TUZ İLE GELEN DOĞAL BEYAZLIK

Atletlerinizdeki sararmaları veya lekeleri gidermenin doğal bir yolu daha var: Tuz kullanımı.

Çamaşırlarınızı makineye atın ve yarım saat kadar yıkandıktan sonra deterjan gözüne yarım su bardağı tuz ekleyin. Bu işlem, çamaşırınızı deterjan kalıntılarından kurtararak eski beyazlığını geri kazanmasını sağlar.

Diğer bir yöntem ise çamaşırları suda bekletme. Bunun için izlemeniz gereken yol şu şekilde:

Geniş bir kaba 1 litre sıcak su içine yarım su bardağı tuz koyun ve karıştırın. 

Tuzlu su karışımının içine beyaz atletlerinizi koyun ve suyun içinde bir saat boyunca bekletşn Bu süre, lekelerin ve sararmaların boyutuna ve yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

Bir saat sonra, atletleri tuzlu suyun içinden çıkarın ve yıkayın. 

KABARTMA TOZU İLE KOLAY TEMİZLİK

Çamaşırlarınızda zamanla oluşan sararmaları veya lekeleri gidermenin etkili bir diğer yolu kabartma tozu kullanmaktan geçiyor. Kabartma tozu, çamaşırların temizlenmesini kolaylaştırır ve renklerin ilk günkü gibi beyaz olmasına yardımcı olur.

Büyük bir kaba beyaz çamaşırlarınızı koyup üzerine 1/2 su bardağı kabartma tozu serpin ve bol miktarda su ekleyin. Çamaşırları birkaç saat tercihen bir gece boyunca kabartma tozu ve su karışımında bekletip yıkayın.

Rengi sararan çamaşırları kar gibi bembeyaz yapacak müthiş formül

KARBONAT VE LİMON İLE GELEN BEYAZLIK

Karbonat çamaşırlarınızdaki sararmış bölgeler için ideal bir tercihtir. Özellikle gömleklerdeki koltuk altı sararmaları için etkilidir. Çamaşırınızın sararmış kısmına karbonat döküp üzerine bir miktar limon sıkıp on dakika bekletin. Bu sırada karışımı dkötüğünüz alanda köpürme meydana gelecektir bu da sarı lekeleri kumaştan söker atar.

KÜÇÜK LEKELERE BEYAZ DİŞ MACUNU

Acil durumlarda çamaşırınızdaki sarı lekeyi gidermek için diş macunundan faydalanabilirsiniz. Bir diş fırçası alın ve diş macunu uygulayın. Sarı noktayı diş macunu eşit şekilde dağılana kadar fırçalayın ve 30 dakika bekletin. Diş macunu, formülünde bulunan hidrojen peroksit nedeniyle hızlı ve kolay bir çözümdür. Hidrojen peroksit, beyaz giysilerinizdeki sarı lekeler için etkili bir çözümdür.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...