Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sarımsak Tozu Nedir Fiyatı Ne Kadar Sağlığa 20 Faydası

Mavikadin>Yemek tarifleri>Sarımsak Tozu Nedir Fiyatı Ne Kadar Sağlığa 20 Faydası

Sarımsak tozu, taze sarımsağın fırında veya tavada kurutulup blenderla, mutfak robotuyla öğütülmesiyle elde edilen faydalı bir baharattır. En lezzetli baharatlardan biri olan sarımsak tozu, yemeklere nefis bir tat verir. Sarımsak tozunun sağlığa

Sarımsak Tozu Nedir Fiyatı Ne Kadar Sağlığa 20 Faydası

Sarımsak Tozu En Kolay Şekilde Nasıl Yapılır Nerelerde Kullanılır

Sarımsak tozu, taze sarımsağın fırında veya tavada kurutulup blenderla, mutfak robotuyla öğütülmesiyle elde edilen faydalı bir baharattır. En lezzetli baharatlardan biri olan sarımsak tozu, yemeklere nefis bir tat verir. Sarımsak tozunun sağlığa faydaları ise oldukça fazladır. Çorbalara, güveçlere, et yemeklerine, barbekü ve salata soslarına, pizzalara, türlü türlü yemeklere eklenebilen sarımsak tozu, her zaman mutfağınızda bulunmalıdır.

Sarımsak tozunu marketlerden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Kilosunun fiyatı markasına göre 20-40 tl arası değişmektedir.

Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. 1 kilogram sarımsak
 2. 3-4 yemek kaşığı deniz tuzu

Önce birer birer tüm sarımsakların kabukları soyulur. İncecik kesilir. fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirilerek dilimlenmiş sarımsaklar tepsiye alınır. 150 dereceli fırında kavrulur. Sarımsakların tamamen kuruması 2-3 saati bulabilir. Fırında kurutulan sarımsaklar çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine dizilir ve beklemeye bırakılır. Soğuduktan sonra içine tuz eklenir ve rondoda çekilip toz haline getirilir. Kavanoza doldurulur ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Sarımsak Tozunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Sarımsak tozu yüksek miktarda protein ve vitamin içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Sarımsak tozu kalsiyum, bakır, fosfor, potasyum, demir, selenyum, sodyum ve magnezyum mineralleri içerir. Sarımsak tozunda B6 Vitamini, B1 Vitamini ve C Vitaminleri bulunur. Protein ve karbonhidrat organik bileşikler ve antioksidanlar da sarımsak tozunda bulunan önemli birleşenlerdir.
 2. Sarımsak tozu, kötü kolesterol veya LDL seviyelerini düşürür. Aynı zamanda iyi kolesterol veya HDL'nin artmasına yardımcı olur.
 3. Sarımsak tozu damarlarda arterlerde plak oluşumunu önler.Bu da yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kardiyovasküler yani kalp hastalıklarına yakalanma riskini sarımsak tozu kullanarak azaltabilirsiniz.
 4. Sarımsak tozu, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir mineral ve antioksidan kaynağıdır. Sarımsak tozunu düzenli olarak tüketmek, vücudu virüslere, mantarlara ve bakterilere karşı koruma sağlar. Sizi enfeksiyonlardan uzak tutar. Ateroskleroz, diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi çeşitli ciddi sağlık durumları riskinizi azaltmaya yardımcı olur.
 5. Sarımsak damar sertleşmesini önlemekte çok etkilidir. Kalpten gelen kan akışır, arterler yoluyla vücutta dolaşır. Arterler tıkalı olmadığı sürece kan akışı rahatlar.Yaş, sigara içme, hipertansiyon ve yüksek kolesterol, arterlerde plak oluşumuna neden olabilir. Bu olduğunda, arterler sertleşir ve daralır. Esneme yeteneklerini kaybederler.Arterler tıkandığında kan akışı tehlikeye girer. Bu durum ateroskleroz (sdamar sertleşmesi) olarak bilinir. Sarımsak tozu bu etkiyi azaltır.Aterosklerozdan (Damar sertleşmesinden) kaynaklanan sağlık koşulları olan felç, kalp krizi ve periferik kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.
 6. Sarımsak tozu, kanserin önlenmesine yardımcı olan antioksidanlara ve biyoaktif bileşiklere (özellikle kükürt bileşikleri) sahiptir.Sarımsak tozu vücuttaki iltihabı giderir, oksidatif stresi azaltır.Herhangi bir yan etki olmadan kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.
 7. Sarımsak tozu, serbest radikallerle savaşan antioksidanlara sahiptir. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, yaşlanmanın erken başlamasına katkıda bulunur. Demans ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı durumlara yol açar. Sarımsak tozu bu beyin hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 8. Sarımsak tozu sindirim için doğal bir yardımcıdır. Sarımsak tozu, mideyi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan diyet lifi, demir ve organik bileşiklere sahiptir.Yiyecekleri sindirmenize ve bağırsaklarınızı düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hazımsızlık ve kabızlık ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olur.

Sarımsak Tozunun Diğer Faydaları Nelerdir?

 1. Kandaki şekeri azaltır.
 2. Bağışıklığı güçlendirir.
 3. Kötü kolesterolü veya düşük yoğunluklu lipitleri (LDL) düşürür.
 4. Kan basıncını normal tutmaya yardımcı olur.
 5. Kalp hastalığını önler.
 6. Aterosklerozu (damar sertliğini) önler.
 7. Enfeksiyonlarla savaşır.
 8. Kan dolaşımına yardımcı olur.

Sarımsak Yutmanın Faydaları Zararları Her Gün 1 Diş Sarımsak Tüketin Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...