2021-03-26 02:15:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:27

Şeker Pancar En Çok Hangi İlde Türkiye’de Nerede Yetiştirilir

Şeker pancarı olarak da bilinen beyaz pancar şeker üretiminde kullanılan kök bir bitkidir. Şeker pancarı Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Özellikle Ege ve İç Anadolu bölgesi Türkiye’nin en çok şeker pancarı yetiştirildiği yerlerdir.

Şeker Pancar En Çok Hangi İlde Türkiye’de Nerede Yetiştirilir

Şeker pancarı olarak da bilinen beyaz pancar şeker üretiminde kullanılan kök bir bitkidir. Şeker pancarı Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Özellikle Ege ve İç Anadolu bölgesi Türkiye’nin en çok şeker pancarı yetiştirildiği yerlerdir.

Şeker Pancarı Nerede Yetişir?

Şeker pancarı faydaları ile meşhur bir bitkidir. Şeker pancarı üretimi İç Anadolu'da, Orta Anadolu'da ve Batı bölgesinde yaygındır. Örneğin İç Anadolu şehirlerinden olan Konya, birçok şeker pancarı arazisine sahiptir. Avrupa'da şeker pancarı yetiştiriciliği ise Rusya ve ABD'de daha fazladır. Dünya geneli pancar üretiminde ise ülkemiz 5. sıradadır. Kuraklık olan, su sıkıntısının yaşandığı bölgelerde de pancar yetiştirilir. Fakat bunun için sulanması gerekir. Yağış alan, ıslak ve nemli yerlerde ise buna ihtiyaç duyulmaz.

Şeker pancarı yetiştirmenin şeker üretimindeki önemi büyüktür. Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yetişen bu bitki Rusya tarafından da başka ülkelere en çok irhaç edilen ürünlerdendir. Pek çok Avrupa ve Asya ülkesinin rağbet gösterdiği şeker pancarı dünya pazarında bir hayli popülerdir.

Şeker pancarı üretiminde ileri gelen başka ülkeler de vardır. Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Büyük Britanya, Çin ve Ukrayna da onlardandır.

Şeker Pancarı Türkiye'de Nerede Yetişir

Ege bölgesi şeker pancarı yetiştiriciliğinde başı çekmektedir. İzmir, Afyon, Uşak, Denizli ve Aydın da en çok şeker pancarı yetiştirilen illerdendir. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri de şeker pancarından zengindir.

Şeker Pancarı Ne İçin Kullanılır?

Şeker pancarı dünya çapındaki beyaz şeker üretiminde %30'luk paya sahiptir. Ortalama 7 pancardan 1 kilo şeker elde edilmektedir. Şeker pancarı küspesi ve tortusu ise hayvanlara yem olarak verilir. Şeker pancarından îmâl edilen şekerler farklı türlere ayrılır.

 1. Öte yandan şeker pancarı fırında veya közde pişirilerejk de tüketilir. Şeker pancarı tatlısı daha çok Anadolu’da tercih edilir.
 2. Şeker pancarını yaprakları ile kaynatarak şalgam suyuna veya turşu suyuna benzer lezzetli bir içecek hazırlanabilir.
 3. Hayvan yemi amacıyla şeker pancarı küspesinden yararlanılır.
 4. Silah geliştirme, otomobil, ilaç gibi sektörler başta olmak üzere pek çok alanda etil alkol kullanılır. İşte etil alkol yapımında şeker pancarının katkısı vardır.

Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?

 1. Şeker pancarı yüksek oranda sakaroz şekeri barındırmaktadır. A, B, C, P vitaminleri içeren şeker pancarı lif bakımından da zengindir. Öte yandan brom, sodyum, magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller de bulundurur.
 2. Kansızlık için şifa olur, iyi gelir.
 3. Doğal şeker elde etmek için şeker pancarı tercih edilir. Sağlıklı beslenme programında yer alabilir.
 4. Kan basıncının dengelenmesine yardımcıdır. Yüksek tansiyon sorununa faydalıdır.
 5. Kolesterol seviyesinin düşürülmesinde de etkilidir.
 6. Sinir sistemine doğrudan fayda sağlar, yatıştırıcı özelliği vardır.
 7. Şeker pancarının sağlığa faydaları ihtiva ettiği vitaminlerden ve madensel tuzlardan ileri gelmektedir. Karaciğerin daha rahat çalışmasına da yardım eden bu bitki, solunum ve sindirim sistemlerini destekler.
 8. Böbreklerin çalışmasını düzenler.
 9. Mideyi rahatlatır; midede ekşime ve ağrı başta olmak üzere pek çok şikâyete iyi bir çözümdür.
Mavi Kadın