Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Shrek kulağı sukulent bakımı nasıl yapılır? Shrek kulağı nasıl çoğaltılır, ne kadar büyür?

Mavi Kadın>Yaşam>Shrek kulağı sukulent bakımı nasıl yapılır? Shrek kulağı nasıl çoğaltılır, ne kadar büyür?

Crassula Gollum bitkisi Ülkemizde daha çok ‘Shrek Kulağı’ adıyla biliniyor. Asya’da para, şans ve bereket getirdiğine inanıldığı için ‘Para Ağacı’ da denilir. Peki, Shrek Kulağı sukulent bakımı nasıl yapılır? Shrek kulağı çiçek açar mı? Evde Shrek kulağı bitkisi nasıl yetiştirilir? Detaylar haberimizde…

Rivayete göre Shrek Kulağı bitkisinin toprağına metal para batırılır, bu şekilde bereket getirdiğine inanılır.
Rivayete göre Shrek Kulağı bitkisinin toprağına metal para batırılır, bu şekilde bereket getirdiğine inanılır.

Shrek kulağı bitkisi, açık yeşil tonlarında yapraklara sahip olup ucu çökük ve içe girintili uzun ince bir sukulent türü. Görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken bitki, kült çizgi film karakteri dev adam Shrek’in kulağına benzeyen yapısı sebebiyle günümüzde shrek kulağı olarak biliniyor. Kökeni Afrika Mozambik’tir. Büyük saksı ve geniş alanlara ekildiğinde, büyüdükçe ağaç formunu alır. İşte, shrek kulağı sukulent bakımına dair merak edilen tüm detaylar:

SHREK KULAĞI SUKULENT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yazın haftada bir kez, kışın ise 11 günde bir kökten hafifçe sulanmalıdır. Sulamak için büyük bir tepsi, çukur tabak, leğen gibi materyaller işinizi görecektir. Sulamak istediğiniz kabın yüzeyini kapatacak şekilde su doldurun. Shrek kulağı sukulentinizi kökten suyu çekecek şekilde suyun içine oturtun. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Köklerden yeterince suyu çekecek, fazlasını varsa saksıdan dışarıya atacaktır.

SHREK KULAĞI GÜNEŞİ SEVER Mİ?

Shrek kulağı (crassula gollum) bitkisi, çoğu sukulent gibi yarı aydınlık ve nemli yerleri sever. İç mekanlarda konumlandırmak istiyorsanız fazla güneş görmeyen, aydınlık bir yerde konumlandırmalısınız. Bu bitki soğuğa karşı dayanıklı olduğu gibi kuru havaya da dayanıklıdır. Nemli yerde bulunması, hızlı büyümesi açısından önemli rol oynar.

Shrek kulağı sukulent bakımı nasıl yapılır? Shrek kulağı nasıl çoğaltılır, ne kadar büyür?

SHREK KULAĞI TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Shrek kulağı bitkisi için kullanacağınız toprak, bahçe toprağından farklı bir çeşittir. İnternet üzerinden yahut bitki yapı marketlerinden kaktüs ve sukulent toprağı satın alabilirsiniz.

SHREK KULAĞI ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Shrek kulağı çiçeği iyi bakıldığında köklerden yavru verecektir. Bunun için geniş bir saksı tercih edebilirsiniz.

Shrek kulağı sukulent bakımı nasıl yapılır? Shrek kulağı nasıl çoğaltılır, ne kadar büyür?

SHREK KULAĞI ÇİÇEK AÇAR MI?

Shrek kulağı bitkisi, güzel ve yoğun kokulu pembe, sarı, beyaz tonlarında çiçekler açar. Çiçek açabilmesi için en az 3 yaşında olması gerekir.

SHREK KULAĞI SUKULENTİ NE KADAR BÜYÜR?

Shrek kulağı bodur bir sukulenttir. Yaklaşık 30-40 cm uzayabilir. Gereğinden fazla sulandığında hızla çürüyebilir. Bu bitki büyük saksı ve geniş alanlara ekildiğinden, büyüdükçe ağaç formunu alır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...