Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sivrisineklerin İnsana ve Doğaya En Önemli Yararları Nelerdir

Mavikadin>Yaşam>Sivrisineklerin İnsana ve Doğaya En Önemli Yararları Nelerdir

Doğada hiçbir şey gereksiz olarak yaratılmamıştır. Her yaratılanın bir hikmeti vardır. Yaz aylarımızı kabusa çeviren sivrisineklerin bile yaratılmasında sayısız hikmet vardır. Hep beraber bunlara göz atalım;

Sivrisineklerin İnsana ve Doğaya En Önemli Yararları Nelerdir

Doğada hiçbir şey gereksiz olarak yaratılmamıştır. Her yaratılanın bir hikmeti vardır. Yaz aylarımızı kabusa çeviren sivrisineklerin bile yaratılmasında sayısız hikmet vardır. Hep beraber bunlara göz atalım;

Besin Kaynağı Olarak Sivrisinekler

Sivrisinekler pekçok hayvanın ana besin maddelerinden biridir ki, bu doğada ekosistemi sağlar. Her ne kadar faydası yok gibi görünseler de sivrisinekler de doğanın bir parçasıdır ve ekosistemde onlar da başka bir canlı tarafından yenmekte ve bu sayede doğal döngü devam etmektedir. Sivrisinekler onu yiyen hayvanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Bu hayvanlara örnek olarak kuşlar, balık, haşarat, yarasalar, amfibiler ve sürüngenler verilebilir.

Doğal dögünün parçası olan sivrisineklerin neslinin tükenmesi özellikle de bazı bölgelerde göç yolu olan kuşların %50’sinin çok önemli ve hayati bir besin kaynağının sonu olacaktır. Sivrisineklerin çoğalması çok hızlı gerçekleşir ve dünyanın her yerinde yaşama potansiyelleri vardır. Bu yüzden yer yüzünde yer alan birçok yarasa, örümcek ve kuş çeşidi için ana besin kaynağı bol protein içeren sivrisineklerdir. Sivrisineklerin bu doğal döngüden çıkarılmaları ekosistemin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden bilinmelidir ki dengeli bir doğa yaşamı için sivrisineklerin varlığı önemlidir.  

Teknolojik Faydası

Doğada yaradan tarafından yaratılan birçok canlı ve bitki insanlara ilham olmaktadır. Sivrisinekler de bacak ve kanat hareketleri açısından incelenen ve günümüz teknoloji mühendisleri önemli cihazları tasarlarken sivrisineklerin kanat hızının uyumu gibi birçok yeteneğinden ilham almaktadır. Buna en iyi ve en modern örnek drone yani insansız hava araçlarıdır.

Sivrisinek ısırığı çoğunlukla hissedilmez. Bunun sebebi ise sivrisineğin ısıracağı bölgeyi ısırmadan önce uyuşturmasıdır. Sivrisinek tükürüğünde bulunan anestezik özellikler incelenmiş ve daha sonra bu salgı tıpta tedavi için uyuşturmak için başvurulan lokal ve topikal anesteziklere sentetik şekilde karıştırılmıştır. Ek olarak diyabet hastalığının tedavisindeki sivrisineğin ağzındaki dokunaçlara benzer bir cihaz kullanılır ve bu cihaz kan şekeri ölçümünün daha acısız yapılmasına olanak sağlar.

Sivrisinekler Atıkları Giderir

Sivrisinek larvaları suda yaşayan bir tür böcektir ve bu böcekler suda yaşayan balık gibi birçok hayvan için faydalı bir besin kaynağıdır. Sivrisinel larvaları sivrisinek yumurtalarının gelişmiş halidir ve larvalar ise 7-10 gün içinde yetişkin sivrisinekler olmaktadır. Sivrisinekler larvalarının faydası ise doğadaki parazit, alg, mantar ve farklı mikroorganizmaları yemesidir ve bu sayede doğadaki canlı dengesini sağladığı bilinmektedir.

Bitkileri Tozlaştırır

Sivrisineklerin bitkileri tozlaştırmaya etkisi de vardır. Sivrisinekler ömürlerinin neredeyse tamamında çevrelerinde bulunan su bitkilerinin tozlaşmasına katkı sağlamaktadır. Diğer bir deyişle, sivrisineğin yardımcı olduğu bu tozlaşma bitkilerin yaşamlarının devamına yardımcı olur ve bitki çeşitliliği sağlar.  Ekosistemdeki hayvan ve bitki çeşitliliği çok önemlidir ve fonksiyoneldir.

Sivrisinekler Yok Edilirse Ne Sonuçlara Yol Açar?

  1. Sivrisinekler yok edilirse, sivrisinekleri yiyen bazı balık türleri de yok olacaktır.
  2. Doğada sivrisineklerle beslenen kurbağa ve yarasalar yani faunanın önemli temsilcilerinin oranı ciddi oranda azalma gösterecektir.
  3. Sivrisineklerin olduğu yere geyikler gelmez. Çünkü geyikler sivrisineklerden ve onların kan emmesinden korkarlar. Bu yüzden de özellikle sivrisineklerin çok olduğu yerde geyik olmaz. Sonuç olarak sivrisineklerin yok olması geyiklerin göçüne yani birçok farklı yere yayılmasına sebep olacaktır. Bu durum ise geyiklerin tükettiği canlılar açısından problemdir ve o canlıların da neslini kötü etkileyecektir.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? 13 doğal çözüm Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...