Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Süt kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Bilimsel çalışma sonuçları açıklandı!

Mavi Kadın>Diyet>Süt kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Bilimsel çalışma sonuçları açıklandı!

Kilo verme yolculuğunda olanlar, mevcut kilosunu korumak isteyenler, yalnızca birkaç kilo fazlası olanlar yiyeceklerin ve içeceklerin hangisinin kilo aldırıp hangisinin aldırmadığını merak ediyor. Süt de araştırılan bu gıdalardan. Peki süt kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı? İşte ayrıntılar.

Süt metabolizmayı hızlandırıyor, kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak sütün fazla miktarda tüketimi yahut balla veya pekmezle beraber içilmesi kilo aldırabiliyor.
Süt metabolizmayı hızlandırıyor, kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak sütün fazla miktarda tüketimi yahut balla veya pekmezle beraber içilmesi kilo aldırabiliyor.

Süt, fosfor, A vitamini, D Vitamini, Riboflavin, B12 vitamini, potasyum, çinko, kolin, magnezyum ve selenyum içeriğiyle günlük beslenmemize mutlaka dahil etmemiz gereken besinlerden. Kemik sağlığını güçlendirmekle kalmıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kişiyi kronik hastalıklardan koruyor. Düzenli süt tüketenler sütün kilo yapıp yapmadığını çok merak ediyor. Gelin bu konuyu bilimsel araştırmalar ışığında inceleyelim.  

SÜT ZAYIFLATIR MI?

American Journal of Clinical Nutrition'da yakın zamanda yapılan bir araştırma, süt gibi süt ürünlerinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

healthshots.com’da sütün kilo verme üzerinde etkisiyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

  • Süt vücutta kas kütlesi oluşturmak ve korumak için gerekli olan makro besin maddesi olan harika bir protein kaynağıdır. Kas kütlesi oluşturmak ve korumak, kilo verme yolculuğunda önemli rol oynar.
  • Süt, peptit YY hormonu içeriği sayesinde açlık hissini uzatıp tokluk sürenizi artırabilir.
  • Süt kalsiyum açısından zengin özelliğiyle metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi destekler.
  • Süt ve muzlu smoothie harika bir protein, kalsiyum, lif ve potasyum kaynağıdır. Bu besinler tok kalmanıza yardımcı olur.
  • Süt, protein ve kalsiyumun yanı sıra kilo kaybı için etkili olan B12 vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallere sahiptir.

Süt tüketimi iştahın azalmasına yardımcı olabilir. 2013 yılında 49 kişiyle yapılan bir araştırma, süt ürünlerinin insanların daha tok hissetmesine yardımcı olduğunu ve genel olarak yedikleri yağ miktarını azalttığını gösterdi.

  • Üç yaşındaki 145 Latin çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, daha yüksek süt yağı tüketiminin çocuklukta obezite riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu buldu
  • 18.000'den fazla orta yaşlı ve yaşlı kadının katıldığı başka bir çalışma, daha fazla yüksek yağlı süt ürünleri yemenin daha az kilo alımı ve daha düşük obezite riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Kilo verme yolculuğuna çıkanlar, yağ oranı düşük olan yağsız sütü tercih etmeli. Yüksek termojenik etkisi nedeniyle sağlıklı miktarda yağsız süt, kilo verme programında özellikle faydalıdır.

Süt kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Bilimsel çalışma sonuçları açıklandı!

SÜT KİLO YAPAR MI?

Sütün sağlıklı bir besin olduğuna dair hiçbir şüphe yok. Ancak aynı zamanda kilo alımıyla ilişkili bir makro besin olan yağ da içerir. Sütün fazla miktarda tüketilmesi, içerisine bal, pekmez gibi besinler eklenerek gece yatmadan içilmesi kilo almaya neden olabiliyor.

nbcnews.com’da yer alan makalede 12.000'den fazla çocuk üzerinde yapılan araştırmada, çocuklarda süt içme miktarının artışına bağlı olarak kilo alımının daha yüksek olduğu görüldü: Her gün üç porsiyondan fazla süt tüketenlerin aşırı kilolu olma olasılığı, bir veya iki porsiyon içenlere göre yaklaşık yüzde 35 daha fazlaydı.

Kaynak : American Journal of Clinical Nutrition, healthshots.com, Nature, ScienceDirect, NBC News
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...