Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tarihe damga vuran Hürrem Sultan’ın bakım ve güzellik sırları!

Mavi Kadın>Yaşam>Tarihe damga vuran Hürrem Sultan’ın bakım ve güzellik sırları!

Güzellik yüzyıllar önce de en az bugünkü kadar önemli bir konuydu. Tarihin en güzel kadınlarından biri olan Hürrem Sultan’ın bakım ve güzellik sırları neler biliyor musunuz? Sizin için eski bakım ve güzellik rutinlerini araştırdık.

Güzellikleri ile ünlü olan saray kadınları aradan geçen zamana rağmen hala unutulmadılar. Osmanlı’da gelişmiş bir hamam kültürü vardı. Özellikle saraylı kadınlar hamama keselenmek ve temizlenmek için giderlerdi. Kese sayesinde kadınlar yumuşacık bir tene kavuşuyorlardı.

Keselenen ciltleri kuruyup çatlamasın diye kadınlar özel hazırlanmış yağlarla masaj yaptırıyorlar. Zeytinyağının içine atılan gül yapraklarıyla hoş bir yağ elde ediliyor. Bir de susam yağını tercih ediyorlar. Özellikle eller, ayaklar ve tırnaklar bu yağlarla güzelleşirken yüzleri için de badem yağını kullanıyorlar.

Tarihe damga vuran Hürrem Sultan’ın bakım ve güzellik sırları!

O dönemde sabun güzellik için kullanılan ürünlerin başında geliyor. Her kadın için özel sabun üretiliyor. Saçlar sabunla yıkandıktan sonra sertleştiği için ebegümeci ve hatmi çiçeğinden yapılan özel yağlarla saçlara bakım yapılıyor. Saçlar hem ipek gibi oluyor hem de hoş kokuyor.

Gül suyu harem kadınlarının sürekli kullandığı bir başka ürün. Hem cilt temizliği için hem de güzel kokmak için gül suyunu ellerinden düşürmüyorlar.

Makyaj malzemelerinin henüz olmadığı bir dönemde kadınlar Bir çay bardağı gül goncası ve bir çay bardağı hibiscus havanda dövüp yanaklarına sürüyorlardı. Böylelikle yanaklar hem al al duruyor hem de hoş bir koku yayılıyordu. Sıcak suyla sulandırıp parmak uçlarıyla dudaklara sürüldüğünde ruja dönüşüyordu.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sevim Kipritçi
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...