Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tek şart ‘genç’ olmak! Seyahatsever Projesi nedir, başvurusu nasıl yapılır, ne zaman bitiyor?

Mavikadin>Yaşam>Tek şart ‘genç’ olmak! Seyahatsever Projesi nedir, başvurusu nasıl yapılır, ne zaman bitiyor?

Türkiye’nin her yerinde ücretsiz konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz? Gençlik ve Spor Bakanlığının başlattığı ‘Seyahatsever’ projesiyle bu mümkün.

Bakanlığa bağlı yurtlarda 10 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında ücretsiz konaklanabilecek.
Bakanlığa bağlı yurtlarda 10 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında ücretsiz konaklanabilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gezgin gençleri desteklemeye devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Seyahatsever projesi kapsamında 18-30 yaş arasındaki gençler bakanlığa ait yurtlardan 5 geceye kadar ücretsiz yararlanabilecek. Ayrıca yurtlarda kalacak gençler, ücretsiz çamaşır yıkama imkânından da faydalanacak.

Peki, Seyahatsever Projesi nedir, başvuru nereden ve nasıl yapılır? Seyahatsever projesi ne zaman bitiyor, şartları neler? İşte, GSB Seyahatsever Projesi’ne katılım hakkında detaylar…

SEYAHATSEVER PROJESİ NEDİR?

Seyahat eden gençlere yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunan Seyahatsever Projesi gençlerin Türkiye'yi tanımasını ve kültürel olarak kazanımlar sağlamasını hedefleniyor.

Yaz döneminde de ikinci yuva olmak amacıyla geliştirilen proje kapsamında GSB yurtları, deprem bölgesi hariç tüm illerde 1 kız ve 1 erkek yurdu olmak üzere tahsis edildi.

Ayrıca yaz boyu ücretsiz olacak yurtlardan yararlanmak için öğrenci olma şartı da aranmayacak. 18-30 yaş arasındaki gençler Bakanlığa bağlı yurtlarda 10 Temmuz-27 ağustos tarihleri arasında ücretsiz konaklanabilecek.

2023 SEYAHATSEVER PROJESİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

İlk olarak 2022 senesinde başlatılan proje yoğun ilgi görmüş ve 325 bin genci misafir etmişti. Bu yaz hizmet verecek olan yurtlara 'seyahatsever.gsb.gov.tr' adresinden ulaşılabilecek.

Konaklama başvuruları 444 0 472 (ALO GSB) aracılığı ile yapılacak.

Kalınacak ildeki yurt müdürlüğü ile en az bir gün öncesinden iletişime geçilerek isim, soyisim ve T.C. kimlik numarası ile rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Bakanlık personeli 444 0 472 numaralı ALO GSB aracılığıyla projeye ilişkin gençlerin merak ettiği tüm sorulara cevap veriyor.

Tek şart ‘genç’ olmak! Seyahatsever Projesi nedir, başvurusu nasıl yapılır, ne zaman bitiyor?

SEYAHATSEVER ŞARTLARI NELER?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Seyahatsever projesiyle ilgili şu bilgileri verdi;

  • Yurtlardan 18-30 yaş arasındaki gençler yararlanabilir.
  • Öğrenci olma şartı aranmaz.
  • Yurda misafir girişi yapılırken gençlerden T.C. kimlik kartı (nüfus cüzdanı) fotokopisi alınır.
  • Konaklayacaklardan ücret alınmaz.
  • Aynı ilde yaz dönemi boyunca en fazla 5 gece konaklanabilir.
  • Yurtlarda konaklayan gençlere kahvaltı ve yemek hizmeti sunulmayacaktır.
  • Konaklama için yurtlara ilk giriş saati 16.00 olup konaklama süresi sona erip ayrılacaklar da odayı en geç 13.00’de boşaltmalıdır.
  • Konaklama süresince yurtlardan en erken çıkış saati 05.00 ve son giriş saati 01.00 olarak uygulanır.
  • Odalar konaklama süresince her gün 13.00 – 17.30 saatleri arasında temizlik yapılması için boşaltılır.
  • Yurtta huzur bozucu davranışta bulunan gençlerin misafirlikleri sonlandırılır.

'325 BİN GENÇ YARARLANDI'

Bakanlık tarafından uygulamaya konulan projenin geçen yıl gençler tarafından büyük beğeniyle karşılandığını belirten Bakan Bak, “Geçtiğimiz yıl seyahat sever projesi kapsamında 18-30 yaş arasındaki 325 bin gencimiz Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yurtlarında ziyaret ettikleri illerde ücretsiz olarak konaklama imkânına kavuştular. Bu projenin gençlerimiz arasında talep görmesi nedeniyle projeyi devam ettirme kararı aldık. Bu yıl her ilde bir erkek ve bayan yurdumuz 18 ile 30 yaş arasındaki gençlerimizin illere yapacakları seyahatlerde ücretsiz olarak konaklayabilecekleri bir ortamı gençlerimize hazırlamış oluyoruz” dedi.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...