Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

Mavi Kadın>Yaşam>Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

Sürdürülebilirlik, makyaj malzemelerinden giyime, gıdalardan ojelere kadar kadınları ilgilendiren birçok alanda popüler bir kavram. Evde yapılan temizliğin de doğal ve sağlıklı olması sürdürülebilirlik açısından giderek önemli hale geliyor. Temizlik ürünlerinin çevreye verdiği zarar hem ekonomimizi hem de doğal yaşamı yakından ilgilendiriyor. Peki sürdürülebilir temizlik nedir? Nasıl yapılır? Hangi ürünler kullanılır? Ev yapımı detartajn tarifinden püf noktalarına sürdürülebilir temizliğe dair bilmeniz gereken her şey...

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

Son zamanlarda yediğimiz yemeklerden, cilt bakımına kadar her şeyin sürdürülebilir olmasına dikkat ediliyor. Hatta yemediğiniz şeyi cildinize de sürmeyin diyen doktorlar da sürdürülebilir hayat tarzına verilen önemi kanıtlıyor. Temizlik yaparken kullanılan kimyasal deterjanlar, hem kişiye hem de doğaya çok büyük bir zarar veriyor. Peki sürdürülebilir temizlik nedir, nasıl yapılır? Mavi Kadın editörü sürdürülebilir temizliğe dair sıkça sorulan soruların cevaplarını hazırladı. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR TEMİZLİK NEDİR?

Sürdürülebilir temizlik, kişinin banyodaki kullandığı ürünlerden kıyafetlerinin temizliği için kullandığı deterjanlara kadar olan geniş bir alanı kapsar. Temel amacı kişinin kendisine, cildine ve doğaya zarar vermeden sağlıklı bir hayat yaşayabilmesidir. Temizlik yaparken kullanılan ürünlerin ekolojik yani doğaya zarar vermeyen ürünlerin kullanılmasını hedefler. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR TEMİZLİK İPUÇLARI

Sürdürülebilir temizlik, özellikle banyoda kullanılan deterjanların farklı altenatiflerle değiştirilmesiyle başlar. Çünkü kimyasal maddelere en çok banyoda maruz kalırız. Kullandığımız şampuan, duş jellerinden, çamaşır deterjanlarına kadar olan geniş bir yelpaze aslında cilde faydadan çok zarar verir. 

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

KİMYASALLARA ELVEDA DEYİN

Banyo temizliği için kimyasallara elveda edebilirsiniz. Çünkü temizlik için çok fazla deterjan kullanmak, hem doğaya hem de o deterjanları soluduğunuz için uzun vadede size zarar verecektir. Bunun yerine sirke ve karbonat ikilisi banyo temizliği için yeterli olacaktır. Karbonat ve sirke kullanmak istemiyorsanız, temiz içerikli, ambalajı geri dönüştürülebilir deterjanlardan da faydalanabilirsiniz. 

ÇAMAŞIR MAKİNASININ DA BİR ÖMRÜ VAR

Sürdürülebilir bir temizlik sadece kimyasal tüketimini ifade etmez. Tam dolmadan çalıştırılan çamaşır makinası ya da bir kez doğru düzgün giyilmeden kirliye atılan kıyafetler hem makinanızın ömrünü azaltacak hem de giysilerinizi gereksiz yere yıpratacaktır. Çamaşır makinanızı tam doldurarak çalıştırmak ayrıca bütçenie de katkıda bulunacaktır.

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

KATI SABUN KULLANIMI

Sürdürülebilir bir temizlik ilk olarak bedenden başlar. Kimyasal içerikli şampuanlar yerine doğal içerikli şampuanlar ya da değerli yağlarla yapılmış katı şampuanlar kullanabilirsiniz. Hem daha iyi temizleyecek hem de uzun vadede daha hesaplı olacaktır. 

KARBONATIN GÜCÜNDEN YARARLANIN

Karbonat, temizlik için kullanılabilecek en etkili ürünlerden birtanesidir. Evin her yerini temizlemek için kullanabilirsiniz. Banyo duvarları, mutfak tezgahı, pencere araları vs… her yerde karbonat tüm lekeleri temizleyecektir. 

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

MİKROFİBER BEZLER/ PAMUK HAVLULAR

Temizlik için ıslak mendil ya da ıslak havlulara ihtiyaç yoktur. Her ne kadar temizlik yaparken kolaylık sağlıyormuş gibi gözükseler de tek kullanımlık olan malzemeler, hem doğaya hem de bütçeye zarar verir. Bunların yerine, tekrar tekrar kullanılabilecek olan microfiber bezlerden yararlanabilirsiniz. Pamuk havlular ıslak havlunun sileceği bir yerden kat kat daha fazlasını silebilirler. Kullandıktan sonra çöpe değil makinaya atıp tekrardan kullanabilirsiniz. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR DETERJAN YAPIMI TARİFLERİ

DOĞAL LAVABO AÇICI YAPIMI

Malzemeler: 1 paket karbonat (20 gr.), Yarım su bardağı sirke ve 1 litre kaynamış su
Tıkanan lavabolarınız, kimyasal kullanmadan da açılabilir. Bir paket karbonatı, tıkanan lavabonuzun içerisine dökün. Ardından yarım bardak sirkeyi üzerine ekleyin. Karbonat ve sirkenin köpürmeye başladığını göreceksiniz. Ardından 1 litre kaynar suyu dökün ve lavabonuzun açıldığını göreceksiniz. 

Sürdürülebilir temizlik nasıl yapılır? Ev yapımı detarjan tarifinden püf noktalarına doğal temizlik ipuçları

DOĞAL BULAŞIK DETERJANI TARİFİ

Malzemeler: 1 bardak  sabun tozu ya da rendesi, 1 bardak kaynamış su, 1 yemek kaşığı boraks ve 1 yemek kaşığı karbonat
Doğal bulaşık deterjanı yapmak için tüm malzemeleri bir araya getirin ve jel kıvamı alana kadar karıştırın. Doğal bulaşık deterjanınız hazır. 

ÇOK AMAÇLI YÜZEY TEMİZLEYİCİ TARİFİ

Malzemeler: Yarım litre sirke, yarım litre su, 20 damla limon yağı ve narenciye (portakal, limon) kabukları
Tüm malzemeleri bir kavanoza koyun ve karıştırın. Kavonozun ağzını sıkıca kapatın. Serin ve karanlık bir yerde yaklaşık iki hafta kavanozu bekletin. Kavonozu açtığınızda narenciye kabuklarını içinden çıkartabilirsiniz. Sonrasında, çok amaçlı yüzey temizleyiciniz hazır. Yer silmek için hazırladığınız suya bir çaybardağı ekleyebilirsiniz. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...