Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Teravih namazı kaç rekâttır, cemaatle mi kılınır? Teravihe başlarken ve bitirirken okunacak dualar…

Mavi Kadın>Yaşam>Teravih namazı kaç rekâttır, cemaatle mi kılınır? Teravihe başlarken ve bitirirken okunacak dualar…

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının gelmesiyle birlikte teravih namazı hakkında merak edilen konular araştırılmaya başlandı. İslam âlemi ve Müslümanlar için büyük önem taşıyan Ramazan ayında teravih namazı kılmanın her gece için ayrı bir fazileti vardır. Peki, teravih namazı 20 rekât mı, 33 rekât mı? Teravih namazı kılmanın fazileti nedir? Detaylar haberimizde…

Teravih namazı, yatsının son sünnetinden sonra ve vitirden önce kılınır.
Teravih namazı, yatsının son sünnetinden sonra ve vitirden önce kılınır.

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Ramazan ayında teravih kılmak isteyen Müslümanlar teravih namazı hakkında arama motorlarında ‘İlk teravih ne zaman? ’Teravih namazının başında ve sonunda okunacak dualar nelerdir?’ Sorularının cevabını araştırıyor. İşte, teravih namazına dair merak edilen detaylar:

İLK TERAVİH NE ZAMAN KILINACAK?

Ramazanın ilk teravih namazı 2023 takvimine göre 22 Mart Çarşamba gecesi kılınacak. 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe’ye bağlayan gecede ilk oruçlar için ilk sahur yapılacak.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

Erkeklerin ve kadınların, yirmi rekat teravih namazı kılması, sünneti-müekkededir. Resulu Ekrem sallallahu aleyhi vesellem birkaç gece, teravihi cema’at ile sekiz rekât kıldı. Evlerine gidince, yirmi rek’at e tamamladılar. Yalnız olarak yirmi rekât kıldığı da bildirilmişdir. Dört mezhepte de yirmi rekattır.  

Teravih namazı, yatsının son sünnetinden sonra ve vitirden önce kılınır. Bir kimse, yatsıyı kılmadan önce teravihi kılamaz. Vitirden sonra ve sabah namazına kadar kılınabilir.

Teravih namazı fecir doğunca kılınamaz, kaza da edilmez.

TERAVİH NAMAZI KILMANIN FAZİLETİ

Ramazan-ı Şerif’te teravih namazı kılmanın, her gece için ayrı fazileti vardır. Hazreti Ali’ye (radıyallahü anh) Ramazan ayında teravi namazı kılmanın fazileti sorulduğunda cevabında şöyle buyurdular:

  • “Her kim Ramazan-ı şerifin birinci gecesinde teravih namazı kılsa, Hak teâlâ, o kimsenin bütün tevbelerini kabul ederek, günahlarını bağışlar.
  • İkinci gecesini kılan kimsenin ana babasının günahları affolunur.
  • Üçüncü gece kılsa, melekler, o kula derler ki: “Sana müjdeler olsun, Hak teâlâ senin ibadetini kabul buyurdu, istediğin şerefe kavuştun, günahlarını affetti.”
  • Dördüncü gece teravih namazını kılınca, Kur’ân-ı kerimi hatmetmiş gibi sevap kendisine ihsan edilir.
  • Beşinci gece kılınca, Mescid-i aksada, Mekke’de ve Medine’de kılmış gibi, Hak teâlâ sevap ihsan eder.
  • Altıncı gecesi kılsa, Beyt-ül ma'mûru tavaf etmiş gibi,
  • Yedinci gecesi kılsa, Firavun ile yapılan gazada bulunmuş gibi,
  • Sekizinci gece kılsa, Bedir harbinde Resûlullah efendimizle bulunmuş gibi,
  • Dokuzuncu gecesi için Davut aleyhisselam ile beraber ibadet etmiş gibi,
  • Onuncu gecesi için, dünya selamet ve saadeti ihsan edilir.”

Ramazan-ı şerifin sonuna kadar olan bütün gecelerin böylece ayrı ayrı birer fazileti ve yüksek derece ve sevapları vardır.

Teravih namazı kaç rekâttır, cemaatle mi kılınır? Teravihe başlarken ve bitirirken okunacak dualar…

TERAVİH NAMAZINDA OKUNACAK DUALAR

Teravih namazına başlarken ve bittikten sonra çeşitli şekilde okunan dualar vardır. Teravih namazına kalkarken okunacak dua şöyle:

Sübhane zil mülki vel melekût. Sübhane zil izzeti vel azameti vel celali vel cemali vel ceberût. Sübhanel melikil mevcûd. Sübhanel melikil ma’bûd. Sübhanel melikil hayyillezi la yenamü ve la yemût. Sübbûhun kuddûsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verrûh. Merhaben, merhaben, merhaba ya şehre Ramezan. Merhaben, merhaben merhaba ya şehrel-bereketi vel gufran. Merhaben, merhaben, merhaba ya şehret-tesbihi vet-tehlili vez-zikri ve tilavet-il Kur’an. Evvelühû, ahiruhû, zahiruhû, batınühû ya men la ilahe illa hû.

NOT: Ramazanın on beşinden sonra Merhaba diye okunan yerler, Elveda diye okunur.

Teravih namazı bitince okunacak dua şöyle:

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala Âli seyyidina Muhammed. Biadedi külli dain ve devain ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesira. Üç defa okunur ve üçüncüsünde (ve salli ve sellim ve bârik aleyhi ve aleyhim kesîran kesîrâ.) denir. Ya Hannan, ya Mennan, ya Deyyan, ya Burhan. Ya Zel-fadlı vel-ihsan nercül-afve vel gufran. Vec’al-na min utekai şehri Ramezan bi hurmetil Kur’an.

Teravih namazı kaç rekâttır, cemaatle mi kılınır? Teravihe başlarken ve bitirirken okunacak dualar…

TERAVİH NAMAZI CEMATLE Mİ KILINIR?

Erkeklerin camide cemaatle namaz kılmalarının, evde kıldıkları namazdan 27 derece daha fazla sevab olduğu, kadınların ise, evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevab olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Kadınlar, cemaatle namaz kılmak için camiye gidemez.

TERAVİH NAMAZI NE ZAMANA KADAR KILINABİLİR?

Teravih namazı, yatsı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar kılınabilir. Teravih vitirden önce de, sonra da kılınabilir.

Çocuklar için Ramazan etkinlikleri: Her güne bir aktivite! Tıklayınız

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...