Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Soğuk su içmek hasta eder mi? Herkesin doğru bildiği yanlış…

Mavi Kadın>Anne çocuk>Soğuk su içmek hasta eder mi? Herkesin doğru bildiği yanlış…

Soğuk su içmenin hastalıklara neden olduğu toplumumuzda yaygın bir inançtır. Ancak uzmanlara göre, soğuk su içmek genellikle insan sağlığını olumsuz yönde etkilemiyor. Bu konuda doğru bilinen yanlışları KBB Uzmanı Op. Dr. Mazhar Çelikoyar Mavi Kadın için anlattı.

Soğuk su içmek hasta eder mi? Herkesin doğru bildiği yanlış…

ELİF DEMİRTAŞ BİLİR | MAVİ KADIN

Bazı insanlar, soğuk su içmenin soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklara neden olabileceğine inanırlar. Ancak yapılan araştırmalara göre, soğuk su içmenin bu tür hastalıklara neden olma potansiyeli düşüktür. Aksine, bazı çalışmalar soğuk su içmenin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermiştir.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, "soğuk su içmek hasta eder mi, vücuda olumsuz bir etkisi var mı?" sorularını Mavi Kadın okuyucuları için cevapladı.

SOĞUK SU İÇMEK HASTA EDER Mİ?

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, "Soğuk su içmek boğazı hasta etmez. Ülkemizde soğuk su içmenin hasta ettiği çok yaygınlaşmış yanlış bir bilgidir. Adeta fobiye dönmüş durumdadır." diyerek, soğuk su içmenin genelde insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmadığını vurguladı. Bu konuda yanlış bir inanç olduğunu belirtirken, şu bilgileri paylaştı: "Terliyken soğuk su içilmez, soğuk su içince boğazım ve bademciklerim şişti" gibi sebep sonuç ilişkisi kurulamayan bir durum söz konusu. Çoğu durumda soğuk suyun herhangi bir zararı olmadığını belirtirken, bazı istisnaların olabileceğini ifade etti. Kişinin direncinin düşük olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması veya soğuktan etkilenen bir bünyeye sahip olması durumlarında soğuk su içmenin olumsuz bir etki bırakabileceğini belirtti.

Op. Dr. Çelikoyar ayrıca, soğuk suyun boğazda ödem gibi bir duruma neden olmadığını ve çoğu kişide bu tür sorunlarla karşılaşılmadığını belirtti. Ancak, nadir durumlarda daha duyarlı bir yapısı olan kişilerde böyle bir etki görülebileceğini söyledi. Buzdolabından alınmış 8-10 derece soğukluktaki suyun rahatlıkla içilebileceğini ve hiçbir sakıncasının olmadığını vurgulayarak, soğuk su içmenin genel olarak sağlık açısından bir sorun teşkil etmediğini söyledi. 

Soğuk su içmek hasta eder mi? Herkesin doğru bildiği yanlış…

TERLİYKEN SU İÇİLMESİ HASTALIĞA SEBEP OLUR MU?

Dr. Mazhar Çelikoyar, "Terliyken soğuk su içilmemesinin doğruluğu yoktur. Bunun herhangi bir bilimsel desteği yok. Bu bilgi sadece fobi kavramının bir parçasıdır. Soğuk korkusunu yenmek gerekiyor. Aslında soğuk su, bilindiği kadar zararlı değildir." diyerek, terliyken soğuk su içmenin hastalığa neden olduğunun bilimsel bir dayanağı olmadığını ve bu inancın sadece bir fobiden ibaret olduğunu belirtti. Ayrıca, soğuk suyun aslında genelde zararlı olmadığını ve bu konudaki korkuların yenilmesi gerektiğini vurguladı. 

HASTAYKEN SOĞUK SU İÇMEK ZARARLI MI?

Çelikoyar, "Hastayken suyu çok tüketmekte yarar vardır. Vücudun tam da hastalıkla mücadele ettiği aşamada soğuk suyla ilgili özellikle bir kısıtlama olmaz." dedi ve hastalık döneminde bol su tüketmenin önemli olduğunu vurguladı: İyi hidrasyon, vücudun enfeksiyonlarla mücadelede etkili olmasına yardımcı olur.

Soğuk su içmek hasta eder mi? Herkesin doğru bildiği yanlış…

SOĞUK SUYUN VÜCUDA OLUMSUZ ETKİSİ VAR MI?

Çelikoyar, soğuk suyun sindirim aşamasında içilmesinin mideyi biraz bozabileceğini belirterek, "Suyun sindirim aşamasında mideye girmesi çok istenen bir durum değildir. Çünkü mide asitlerinin daha çok sulanmasına yol açar ve sindirimi olumsuz etkileyebilir. Soğuk, biraz daha midenin çalışmasını olumsuz etkileyebileceği için ideal bir zamanı olmayacaktır. Tok karna suyu normal veya soğuk bir şekilde içmemekte yarar var. Yemekten birkaç saat sonra su içilmesi daha iyi olacaktır." ifadelerini kullanarak, özellikle yemekten hemen sonra soğuk su içmenin sindirim sürecini olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Bu nedenle, tok karnına veya yemekten hemen sonra soğuk su içmek yerine, yemekten birkaç saat sonra su içilmesini önerdi.

Soğuk su içmenin hastalığa neden olduğuna dair bazı teoriler vardır:

Bunlardan biri, soğuk su içmenin, vücudun savunma sistemini zayıflatarak hastalığa neden olabileceği teorisidir. 

Diğer bir teori ise, soğuk su içmenin, boğazdaki mukusun kalınlaşmasına neden olarak hastalığa neden olabileceği teorisidir. 

Ancak, bu teorileri destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...