Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tıkanmış mutfak lavabosunu şipşak açan yöntem! Koku bile kalmıyor

Mavi Kadın>Keşfet>Tıkanmış mutfak lavabosunu şipşak açan yöntem! Koku bile kalmıyor

Mutfak lavabolarınız tıkanıyor ve kötü kokuyorsa işte çözümü. Bu bilgiler sayesinde ev hanımlarının işi çok ama çok kolaylaşacak

Tıkanmış mutfak lavabosunu şipşak açan yöntem! Koku bile kalmıyor

Gündelik hayatta en çok kullanılan noktalardan biri şüphesiz ki mutfak lavabosudur. Özellikle yemek yaparken gıdaları yıkamak veya meyve sebzeleri soymak için kullanılır. Ancak bazı durumlarda lavabo tıkanır ve ortama pis koku yayar. İşte bu durumda lavabonuzu açmak için hem doğal hem de en etkili yöntemi sizler için derledik. 

Sık sık tıkanan ve kötü koku oluşturan lavabolarınız varsa, artık elveda demenizin sırası geldi. Şimdi açıklayacağımız temizlik yöntemi sayesinde şipşak lavabonuz açılacak ve kötü kokudan eser bile kalmayacak.

BEYAZ SİRKE VE KARBONATIN GÜCÜ

Ensonhaber.com sitesinde paylaşılan öneriye göre, Bir bardak beyaz sirkeye birkaç kaşık karbonat ekleyerek oluşan köpüğü lavabonun tahliyesine dökün. Bu karışım, lavaboyu temizlerken aynı zamanda kötü kokuları da giderir. Bir süre beklettikten sonra bol suyla durulayın.

Tıkanmış mutfak lavabosunu şipşak açan yöntem! Koku bile kalmıyor

MUTFAK LAVABOSUNUN TIKANMASININ 3 YAYGIN NEDENİ

Mutfak lavabosu sık sık tıkanır ve kötü koku yayar. Genellikle tıkanmasının 3 yaygın nedeni bulunur. Ve bunlar yağ birikimi, yabancı maddelerin birikimi ve boruların eğrilmesidir. 

1. Yağ Birikimi: Mutfakta uygulanan yağlar ve gres, lavabo borularında birikerek zamanla tıkanıklıklara yol açabilir. Söz konusu yağlar belli bir süre sonra katılaşır ve boru iç yüzeylerine yapışarak suyun akışını önler.

2. Yabancı Maddelerin Birikimi: Mutfak lavabosuna gıda artıkları, kahve telvesi, sebze kabukları gibi yabancı maddelerin girmesi de tıkanıklıklara neden olabilir. Söz konusu maddeler zamanla boru içinde birikir ve suyun akışını engeller.

3. Boru Daralması veya Eğrilmesi: Lavabo borularında zamanla oluşabilecek daralma veya eğrilme nedeniyle suyun normal akışı engellenebilir. Bu durum genellikle lavabo tesisatının eski olması, boruların çürümesi veya yanlış montaj gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Bu tıkanıklıkların engellenmesi adına belirli periyotlar halinde lavabo temizliği yapılması, yağlı gıdaların lavaboya dökülmemesi, yemek artıklarının minik parçalara bölünerek atılması ve tesisatın düzenli bakımının gerçekleştirilmesi mühimdir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ise lavabo açıcı kimyasalların yanı sıra tesisatçıdan da yardım almaya ihtiyacınız olabilir.

Kaynak : Mavikadin.com, Ensonhaber.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...