Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

Mavi Kadın>Yaşam>Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

Gerek beyin yorgunluğu gerekse beden yorgunluğu kişide uyku sorununa yol açar. Gece yatmadan evvel yapacağınız bazı yöntemler sizi uykunun kollarına bırakacak ve hemen uyumanızı sağlayacaktır.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

Kafasını yastığa koyduğu gibi uyuyanlar, saatlerce yatakta dönerek uyuyamayanların halini maalesef anlayamaz. Saatlerce yatakta debelenip uyuyamamanın sonucu ise, güne baş ağrısıyla uyanmayı doğurur. Uyku insanın en temel ve en gerekli ihtiyacıdır. Eğer kişi verimli bir uyku uyuyamaz ise, güne yataktan yorgun bir şekilde uyanır.

Gerek psikolojik nedenler gerekse zihin ve beyin yorgunluğu uyku sorununa yol açmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırıp, geceleri huzurla uyumanızı sağlayacak bazı yöntemlerle artık kafanızı yastığa koyar koymaz uyuyabilirsiniz. Uyku sorunu yaşayanlar ve kaliteli uyku uyumak isteyenler için içeriğimizin devamında birkaç yöntem bildirdik. Buyurun birlikte okuyalım;

Gece Hemen Uyumayı Sağlayan Yöntemler

1) Sıcak Bitki Çayı Tüketin

Gece yatmadan evvel bir fincan sıcak bitki çayı tüketin. Bazı bitki çayları uyku getirici özelliğe sahiptir. Bu çaylar gece yatmadan evvel içildiğinde, vücudun ısınmasını, kasların gevşemesini ve beynin rahatlamasını sağlar. Melisa, pasiflora, lavanta, rezene ve papatya çayları antidepresan özelliğe sahip olmakla birlikte kişinin hızlıca uykuya dalmasını ve huzurlu uyumasını sağlar.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

2) Yatmadan Evvel Sıcak Bir Duş Alın

Yatmadan evvel banyoya girin ve kendinizi sıcak suyun altına bırakın. Sıcak duş, kasları gevşetir, vücudu kirlerden günün yorgunluğundan arındırır. Aynı zamanda sıcak duş zihnin boşalmasını da sağlar. Sıcak duş sonrası temiz pijamalar giyip, temiz nevresim serilmiş yatağa geçip, kendinizi uykunun huzurlu kollarına bırakın… Bunu alışkanlık hale getirdiğinizde çok daha hızlı uykuya daldığınızı fark edeceksiniz.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

3) Ilık Süt İçin

Süt kişinin daha kolay ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilmesini sağlayan triptofan ve melatonin içerir.  Gece yatmadan evvel bir bardak ılık süt içmek beyni ve zihni rahatlatır. Böylece uykuya geçiş süresi oldukça kolay olacaktır.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

4) Akşamları Spor Yapın

Uyku getiren yöntemlerden biri de akşam sporu yapmaktır. Akşam yemeğinden sonra dışarıya çıkıp evinizin etrafında yürüyüş yahut koşu yapmayı deneyin. Eve geldiğinizde egzersizden kaynaklı kendinizi yorulmuş hissedeceksiniz. Hemen sıcak bir duş alın ve sonra yatağınıza geçin. Açık havada yürüyüş yapmak fiziksel olarak yorulmanıza neden olacağından vücudunuz kendiliğinden dinlenmek isteyecektir. Böylece gece başınızı yastığa koyduğunuzda çok daha hızlı uyumanızı sağlayacaktır.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

5) Teknolojik Aletleri Yattığınız Odanın Dışında Bırakın

Telefon, tablet, laptop yahut televizyon bulunan odada uyumayın. Bu aletler odanın içerisine radyasyon yayar ve sizin uyumanızı olumsuz yönde etkiler. Ben alarm kurmadan uyanamıyorum diyorsanız da telefon yerine çalar saat kullanmayı tercih edin. Bunu denedikten sonra artık uyku probleminizin olmadığını göreceksiniz…

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

6) Çok Aç Yahut Çok Tok Bir Şekilde Yatağa Girmeyin

Gece yastığa başınızı koyduğunuzda kendinizi ne çok aç, ne de çok tok hissetmemelisiniz. Her ikisi de uykunuzu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle gece yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmanız gerekiyor. Aynı zamanda uyumadan hemen önce uyku kaçırıcı özelliğe sahip olan gazlı içecek, kahve, enerji içeceği gibi içeceklerden de uzak durmalısınız.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

7) Uyku Getirici Özelliğe Sahip Besinler Tüketin

Badem, kayısı, elma, yoğurt, kabak çekirdeği, çilek, marul gibi besinlerin içerisinde triptofan bulunur. Triptofan, uyku için oldukça önemli olan bir amino asittir. Triptofan içeriği fazla olan gıdalar uylu getirici özelliğe sahiptir. Akşam yemeğinden sonra aşırıya kaçmayacak şekilde uylu getirici özelliğe sahip besinler tüketebilirsiniz.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem


Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...