Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Vücudu zinde tutup zayıflamaya yardımcı oluyor! Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli…

Mavikadin>Diyet>Vücudu zinde tutup zayıflamaya yardımcı oluyor! Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli…

Patik bir şekilde zayıflamak herkesin hayali… Ancak glutensiz beslenme ile bu artık bir hayal olarak kalmıyor. Zayıflamak için ideal olan bu yöntem, faydalarıyla sizi çok şaşırtacak!

Vücudu zinde tutup zayıflamaya yardımcı oluyor! Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli…

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları farklı gruplara sahiptir. Glutensiz beslenme de bu gruplardan biri. Tahıl ürünlerinin özünde yer alan protein gluten, nişastadan yoksun yapışkan bir maddedir. Bu madde birçok yiyecekte yer alır ve kişinin sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Unlu mamuller mutfaklarda sıklıkla ortaya çıkan besinlerdir. Ekmek, poğaça, börek, pizza, açma gibi çeşitli hamur işlerinin ana malzemesi olan un tam bir gluten şölenidir. Bu gluten şöleninden uzak durmak kişinin sağlıklı beslenmek adına vereceği kararlardan biri.

Protein insan vücudu için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Fakat unlu ve tahıl ürünlerinde bulunan gluten burada söz konusu olan protein değildir. Çünkü gluten içinde gliadin isminde bir maddeye sahiptir. Bu, sindirimi zorlaştıran ve glutene bir yapıştırıcı özelliği katan bir maddedir.

Sindirimi zor olduğu için kişinin kilo almasına sebebiyet veren gluten bazı kişiler için ayrıca zararlıdır. Vücudu glutene karşı hassasiyet gösteren insanlar vardır. Bu kişiler gluten içeren bir besin tükettiğinde kendilerini rahatsız hisseder. Mideleri başta olmak üzere sindirim sistemindeki organları hastaymış gibi bir his verir. Bu nedenle bu kişiler glutenden uzak durmalıdır.

Çoğunlukla genetik faktörlü olan çölyak hastalığına sahip kişilerin de gluten tüketmemesi gerekir. Ömür boyu süren, bağırsakların glutene alerjik bir reaksiyonu olan çölyak, tahıl ve unlu mamullerin beslenme düzenine dahil olmasına izin vermez.

Farklı hastalıklara neden olan gluten çok fazla tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına da yol açar. Bu nedenle kişinin glutensiz beslenme düzenini benimsemesi sağlığı için ideal bir yoldur. Peki bu beslenme düzeni tam olarak nedir ve neleri içerir?

Daha sağlıklı beslenmek için gelin, beraber bu soruların cevabını keşfedelim.

GLUTENSİZ BESLENME NEDİR?

Vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri yeterli miktarda alması sağlıklı beslenme alışkanlığını ortaya çıkarır. Glutensiz beslenme bu alışkanlığı destekleyen, kişinin sağlığını koruyan bir tüketim biçimidir.

Hamurların kabarmasında rol oynayan ve yapışık bir yapıya sahip olmasına aracı olan şey glutendir. Gluten tahıl ürünlerinde bulunan bir proteindir. Ancak yapışkan özelliği onun sindirim sisteminde mide ve bağırsaklara diğer enzimlerden daha uzun süre tutunmasına neden olur. Bu yüzden de kişi bir ağırlık, rahatsızlık hisseder. Bu yapışkanlık zaman içerisinde kiloya döner.

Vücudu zinde tutup zayıflamaya yardımcı oluyor! Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli…

Glutenden yoksun beslenme biçiminde içerisinde bu proteinin yer aldığı hiçbir besin yoktur. Buğday, arpa, yulaf gibi tahıllardan elde edilen unlardan yapılan yiyecekler de bu beslenme düzeninde tüketilmez. Bu tahıllardaki nişastanın ayrıştırılması gluteni ortaya çıkarır. Dolayısıyla glutensiz unlarda da nişasta bulunur.

Kişinin beslenme düzenine karbonhidratı dahil etmesi için glutensiz unlardan yapılan ürünleri tüketmesi mümkündür. Ancak doğru bir glutensiz beslenme için kişi başka neler yiyebileceğini iyi bilmelidir.

GLUTENSİZ BESLENMEDE NELERİ YEMELİ?

Kişinin kilo almasına neden olan glutenin yer almaşığı beslenme biçiminde kişinin yiyebileceği şeyler her ne kadar sınırlı gözükse de sağlık açısından daha faydalıdır;

 • Sebze,
 • Meyve,
 • Süt ve süt ürünleri,
 • Et ve et ürünleri,
 • Pirinç,
 • Nohut,
 • Darı,
 • Kinoa,
 • Mısır,
 • Kara buğday,
 • Bitkisel yağlar,
 • Kuruyemişler

Bu besinler kişinin glutensiz beslenme esnasında rahatlıkla tüketebileceği yiyeceklerdir. Kişi vücudunun enzim ihtiyaçlarını dengede tutmak için bu besinlerden faydalanma şansına sahiptir. Bu besinler glutenden yoksun olduğu için onun sahip olduğu zararları barındırmaz.

GLUTENİN ZARARLARI NELERDİR?

Tahıl ve unlu mamullerde yer alan, yapıştırıcı özellik taşıyan gluten sindirim sisteminin düşmanlarından biridir. Glutenin hakim olduğu besinlerin aşırı tüketimi bu düşmanlığı katlayarak büyütür ve kişiye zarar verir. Bu zararlar;

 • Fazla kilo alma riski,
 • Midede hazımsızlık,
 • Bağırsakların rahatsızlık duyması dolayısıyla ishal ve kabızlık,
 • Ülser,
 • Obezite riski,
 • Sık sık tekrarlanan karın ağrısı,
 • Depresyon,
 • Hiperaktivite bozukluk.

İnsan bedenine bu tür zararlar veren gluten bazı kişiler için daha riskli sonuçlar doğurur. Eğer kişi bu belirtileri sıklıkla yaşıyor ise bir doktora başvurması gerekir. Çünkü gluten hassasiyeti ya da çölyak kişinin bu şikayetlerinin temeli olma ihtimali taşır.

GLUTENSİZ BESLENMENİN FAYDALARI

Sağlıklı beslenmenin yollarından biri olan glutensiz beslenme vücuda birçok artı sunar. Kişinin veda ettiği şişkinlik hissi ve hazımsızlığın yanında sağlıklı bir zayıflama sürecine girmesini sağlar.

Sindirim sisteminin daha kolay çalışmasına yardımcı olur. Kişi gluten eksikliğini kapatmak için tükettiği yiyecekler sayesinde vitamin ve protein açısından zenginlik kazanır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin direnci de artar. İşlenmiş gıdaların tüketilmemesi de vücudun bir yenilik kazanmasına aracı olur.

Glutensiz beslenme ile kişinin sindirim sistemi başta olmak üzere bedeni yenilenir. Daha rahat ve sağlıklı bir forma kavuşan vücut kişinin hayatını daha kaliteli yaşamasını sağlar.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...