Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

Mavi Kadın>Moda>Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

Ne giyerseniz giyin vücut şeklinize uygun olmazsa şık görünmeyi bırakın olduğunuzdan daha kötü bir amaj çizersiniz. Ünlü modacılar bile kişiye özel tasarımlarında müşterilerin vücut şekline göre tarz oluştururlar. Her vücut şeklinin 'asla giymemeli' ya da 'giymeli' diyebileceğimiz bir stili vardır. Peki vücut şekilleri nelerdir, kaç çeşit vücut şekli vardır? Vücut şekillerine göre nasıl giyinilmelidir? Mavi kadın editörünün hazırladığı rehbere göz atın..

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

Giyim tarzı bir yerde insanların karşı tarafa hiçbir şey söylemeden kendini anlattığı iletişimdir. İlk görüşte biriyle ilgili edindiğimiz intiba aslında onun nasıl göründüğünün bizde bıraktığı izlerdir. 

Sadece giyimine bakarak, bir insanın özgüvenli, rahat ya da disiplinli biri olduğu dahi anlaşılabilir. Vücut şeklinize göre yanlış bir tarz, bu ilk algıyı olumsuz etkiler. Vücut şeklinize göre giyinmeyi bilirseniz insanlar üzerinde bıraktığınız etki de baştan olumlu olacaktır. 

VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE GİYİNMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Vücut şekli her insanda farklılık gösterir. Kiminin basenleri geniştir, kiminin ise omzu dardır. Her insanın vücut ölçüleri farklılık gösterse de araştırmalar sonucu 5 temel vücut şekli oratya çıkarılmıştır. Bu vücut şekillerine göre giyinmek, dış görünümü daha dengeli tutar. Dikkati istenmeyen yerlerden alıp, istenilen yerlere dağıtabilir. Böylelikle giyinilen her parçada daha rahat , daha özgüvenli hissedilir. 

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

ARMUT ŞEKLİ VÜCUT TİPİNE GÖRE NASIL GİYİNİLMELİ?

Armut şekli, vücutta omuzun düşük ve basenlerin vücudun genel yapısına göre daha geniş olduğu bir şekildir. Bu vücut tipinde genellikle vücudun en ince bölgesi beldir. Belden aşağı olan kısımlar, üst kısımlara göre daha geniştir.

Bu yüzden armut şekline sahip kadınların, vücudun alt kısmını ince gösterecek şekilde giyinmeleri önerilir. Dikkati vücudun üst kısmına çekerek, vücudun üst kısmı daha hacimli gösterilir ve böylece vücudun alt kısmı ile bir oran sağlanır. V yaka kıyafetler, omuzlara tam olarak oturan bluzlar ya da tişörtler kullanılabilir.  Vücudun alt kısmı için düz kalem etekler ya da düz paça pantolonlar tercih edilebilir.

Vücudun üst kısmında kullanılacak olan giysiler, daha detaylı, hareketli ve renkli olmalıdır. Çünkü tüm dikkat vücudun üst tarafında olmalıdır. Beli ortaya çıkaracak yüksek belli pantolonlar, belden oturmalı elbise ve etekler armut vücut şekli için oldukça idealdir. Kalın kumaşlı ya da desenli pantolonlar, bu vücut şekli için uygun değildir. Çünkü dikkati vücudun alt kısmına çekerler.

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

ELMA ŞEKLİ VÜCUT TİPİNE GÖRE NASIL GİYİNİLMELİ?

Elma vücut şekli, vücudun göğüs bölgesinin kalçalardan daha büyük olduğu bir şekildir. Omuzlar geniş ve bel çok ince değildir. Vücuttaki kilo ve yağ, üst kısımda göğüs ve bel çevresinde yoğunlaşır.

Kalçalar vücudun üst kısmına göre daha küçük ve bacaklar da daha incedir. Elma şekli vücut tipine sahip kadınlar, ilk olarak alt ve üst vücudu birbiriyle dengelemelidir. Özellikle dikkati göbek ve göğüs bölgesinden uzak tutacak kıyafetler tercih edilmelidir. V yakalı tişörtler, gömlekler ya da bluzlar elma vücut şekli için kurtarıcı parçalardır.

Bacaklar üst kısma göre daha ince olduğu, düz paça ya da dar paçalı terciler yapılmamalıdır. İspanyol paça pantolonlar, dengeyi sağlaycağı için mükemmel bi tercih olacaktır. Yüksek bel , bol paça, ispanyol paça ya da boru paça pantolonlar tercih edilebilir. Vücudun üst kısmı için hafif dekolteli V yaka bluzlar ya da kayık yaka kıyafetler tercih edilebilir. 

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

KUM SAATİ VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE NASIL GİYİNİLMELİ?

Kum saati vücut şekli son yıllarda kadınların en çok sahip olmak istedikleri vücut şeklinden biridir. Mükemmel olduğu düşünülen 90-60- 90 ölçüsü kum saati vücut şeklinin ölçüsüdür.  Bu vücut şeklinde, bel inceliği vurgulanır. Böylelikle vücudun altı ve üstü ile bir denge sağlanır.

Yüksek belli etekler, şortlar ve pantolonlar bu vücut şekli için mükemmel olacaktır. Vücudun üst kısmı için V yakalı tişörtler, kısa gömlekler  ya da geniş yakalı bluzlar tercih edilebilir. Bu vücut şeklinde kabarık etekler beli ince göstermeyeceği için tercih edilmemelidir.

Vücudun altına giyilen her parçada kemer kullanılması beli daha da ince gösterecektir. Bele oturan elbiseler kemerle beraber tercih edilebilir. 

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

DİKDÖRTGEN VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE NASIL GİYİNİLMELİ?

Dikdörtgen vücut şekli, vücudun üst kısmı ve alt kısmının neredeyse aynı ölçülere sahip olmasıdır. Omuzların genişliği, kalça genişliğiyle aynıdır. Bu vücut şekli, ince bir bele sahip değildir. Bu yüzden giyilen kıyafetlerde çok titiz davranılmalıdır. Vücutta dikkati tek bir yere çekerek, bir ilüzyon yapılmalıdır. Örneğin bol paça ya da ispanyol paça pantolonlar bu vücut şekli için mükemmel olacaktır.

Düz kesimli elbiseler, belden oturtmalı etekler tercih edilebilir. Vücudun üst kısmına kısa tişört ya da bluz giyinerek vücudun alt kısmına yüksek belli pantolon, etek vb. tercih edilebilir. Böylelikle vücudun beşl bölgesinde bir incelik gösterilebilir. Eteklerde ve pantolonlarda mutlaka kemer kullanılmalıdır.

Vücut şekline göre nasıl giyinmelisin? Vücut şekillerine göre giyinme tüyoları...

TERS ÜÇGEN VÜCUT ŞEKLİNE GÖRE NASIL GİYİNİLMELİ?

Ters üçgen vücut şekli, halterci ya da yüzücü vücudu olarak da adlandırılır. Bu vücut tipinde vücudun üst kısmı oldukça geniş, alt kısmı ise daha dar ve incedir. Omuzlar, kalçalardan daha geniş ve yapılıdır. Bu yüzden ters vücut şekline sahip olanlar, vücudun alt kısmında daha kaba parçalar giyerek , genel görünümü dengelemelidir. Ters üçgen vücut şeklinde, vücudun üst kımını daha da geniş göstericek olan her şeyden kaçınılmalıdır. Hareketli ve detaylı parçalar vücudun alt kısmına kullanılmalıdır.

Balon etekler, geniş şortlar ya da ispanyol paça pantolonlar bu vücut şekli için idealdir. Tabi bu parçaların üzerine mutlaka daha sade, renksiz ve vücuda oturan giysiler tercih edilmelidir. Dikkat vücudun alt kısmında toplanacağı için bacak boyunu yüksek göstermek için topuklu ayakkabılardan yararlanılabilir. Bel inceliğini ortaya çıkarmak için mutlaka kemer kullanılmalıdır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...