Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

Mavi Kadın>Güzellik>Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

Cildimize uyguladığımız her ürün aslında belirli cilt tipine uygun olarak üretilir. Dolayısıyla bir üründen fayda sağlamak için, cilt tipinizi bilmeniz ve ona göre ürün kullanmamız gerekir. Birçok kadın cildinin hangi cilt tipi olduğunu bilmiyor. Cilt tipini belirlemek için uygulanabilecek yöntemleri sizler için derledik.

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

Cilt tipini belirlemek, yüze uygulanan temizleyici, nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin işe yaraması için gereklidir. Cilt tipine uygun ürünler kullanmamak, cilde fayda sağlamaz, tam aksine zarar bile verebilir. Bu yüzden herhangi bir cilt bakım ürünü satın almadan ya da uygulamadan önce mutlaka cilt tipinizi belirlemeniz gerekir.  

CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?

Cilt tipini belirlemek için ilk olarak cilt gözlemlenmelidir. Cildin kullanılan ürünlere verdiği tepki, cilt tipinin anlaşılmasına büyük ölçüde yardım eder. Ayrıca yaş, genetik gibi faktörler de cilt tipinin belirlenmesinde rol oynar. Cilt tipinin belirlenmesindeki en önemli etken ciltteki sebum oranıdır. Sebum, yağ bezlerinin salgıladığı bir maddedir. Sebum eksikliği kuru cilde, fazlalaığı ise yağlı cilde sebep olur. Cildin durumuna göre cilt tipi kolaylıkla belirlenebilir. Cilt tipini belirlemek için bu konuda uzmanlaşmış olan dermatologlara gidip cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca eczanenizden cilt analizi yapmalarını isteyebilirsiniz. 

KAÇ ÇEŞİT CİLT TİPİ VAR?

Genel olarak cilt tipleri 4 başlık altında incelense de, toplamda 7 çeşit cilt türü vardır. Bunlar ; yağlı, karma, normal, kuru, hassas, lekeli ve olgun cilt türüdür. Cildinizin hangi türe ait olduğunu anlamak için bu türlerin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

YAĞLI CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Yağlı cilt tipi anlaşılması en kolay olan olan cilt tipidir. Bu cilde sahip olanlar genellikle sürekli olarak yüzde oluşan yağlı bir görünümden şikayetçi olurlar. Özeelikle T bölgesinde yapılan makyajın hemen bozulması, dağılması gibi sorunlarla karşılaşırlar. 

Yağlı cilt tipi olup olmadığınızı anlamak için peçete testi yapabilirsiniz. Yüzünüzün T bölgesine kuru bir peçeteyle birkaç dakika boyunca bastırıp, ne kadar yağlandığını kontrol edebilirsiniz. Yağlı cilde sahip olan kişiler genellikle T bölgesi, alın ve çene bölgesi gün içerisinde yağlı ve parlak bir görünüm kazanır. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

KARMA CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Karma cilt tipleri, yağlı cilt tipine göre daha çok bakım ve özen isteyen bir cilt tipidir. Çünkü bu cilt tipinde yüzün bazı yerleri yağlıyken bazı yerleri ise kuru olabilir. Karma bir cilt tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için cildinize hassasiyet testi yapabilirsiniz. Şöyleki, yüzünüzü temizleyici ve peeling ile temizlediğinizde eğer hafif bir yanma hissi oluşuyorsa büyük ihtimalle karma cilt tipine sahipsiniz. Genellikle bu yanma hissi yanaklarda, elmacık kemiklerde ve çene altı bölgesinde görülür. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

NORMAL CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Normal cilt tipi, yüzdeki sebum dengesinin en iyi ve en sağlıklı olduğu cilt tipidir. Normal cilt tipine sahipseniz, yüzünüzü temizledikten ve nemlendirdikten sonra, herhangi bir yanma, kızarıklık gibi bir his yaşamayacaksınız. Ayrıca bu işlemlerden sonra yüzünüz oldukça canlı ve sağlıklı gözükecektir. Normal cilt tipleri, bu bakımdan en rahat bakım yapılan ve en sağlıklı olan cilt tipleridir. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

KURU CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Kuru bir cilt tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için, yüzünüze evde bulunan herhangi bir nemlendirici krem uygulayın. Eğer nemlendirici krem çok kısa bir sürede cilt tarafından emilmişse, büyük ihtimalle kuru bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Ayrıca tıpkı yağlı cildi tespit etmek için kullanılan peçete testini de uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler, genellikle soğuk havalarda kızarıklık, yanma gibi belirtiler gösterir. Ayrıca pul pul dökülürler ve gergin bir görünüme sahiptirler. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

HASSAS CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Hassas cilt tipleri hem bakım yaparken hem de temizlerken oldukça dikkat edilmesi gereken cilt tipleridir. Cildinizin hassas olup olmadığını anlamak için uygulanacak en basit yol, yüzünüze farklı temizleyiciler ve nemlendirici kremler uygulamaktır. Bir çok cilt tipine iyi gelen ürünler, hassas cilt tiplerinde kızarıklık ve yanma gibi sorunlara sebep olacaktır. Hatta bazı ürünler yüzde kaşıntıya, sivilceye ya da yaraya bile sebep olabilir. Bu yüzden hassas cilt tipleri, kendilerine uygun , alkol içermeyen ürünler tercih etmelidir. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

LEKELİ CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Lekeli cilt tipleri, bakımı en zor olan cilt tiplerindendir. Çünkü cilt lekelerinin neyden kaynaklandığı, nasıl giderileceği gibi sorular kesinlikle dermatog yardımıyla çözülmelidir. Eğer lekeli bir cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa zamanda bir dermatoloğa ya da eczaneye gitmelisiniz. 

Cilt tipi nasıl belirlenir? Yağlı, kuru, karma cilt tipi nasıl anlaşılır  

OLGUN CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR?

Olgun cilt tipi, yaş almayla beraber cildin yaşlanması gibi gözükse de her zaman bununla ilgili değildir. Sigara kullanmak, kötü alışkanlıklara sahip olmak, düzensiz ve sağlıksız beslenmek, yoğun stres yaşamak ve genetik sebeplerden dolayı olgun bir cilt tipine sahip olabilirsiniz. 

Olgun cilt tipinin en önemli özelliği cildin kuru, kırışık ve nemsiz gözükmesidir. Genellikle orta yaşlardan itibaren ciltte üretilen kolajen miktarının azalması ile beraber , olgun bir cilt tipine geçiş yapabilirsiniz. Cildinizin neye ihtiyacı olduğu, nasıl nemlendireceğiniz ya da temizleyeceğiniz gibi sorular için mutlaka bir dermatologdan yardım almalısınız. Cildinizin neden olgun bir cilt tipi haline geldiğinin sebeplerini bulup, ondan sonra cildinizi düzeltmek için çalışmalısınız. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...