Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yapay zeka, ideal kadın ve erkeği resmetti: 'Sarışın, yanık tenli, kaslı...'

Mavikadin>Tekno kadın>Yapay zeka, ideal kadın ve erkeği resmetti: 'Sarışın, yanık tenli, kaslı...'

Yapay zeka (AI) "ideal bir kadın ve erkek vücudu nasıl olmalı?" sorusunu cevapladı. Yapılan çalışmaya göre, kadınlarda yanık ten, erkeklerde ise kahverengi saç ideal bir vücut için olmazsa olmazlar arasında yer aldı.

Yapay zeka, ideal kadın ve erkeği resmetti: 'Sarışın, yanık tenli, kaslı...'

Üretken yapay zeka uygulamaları günümüzde hemen her alanda kullanılıyor. Öğrenciler için ödev yapabiliyor, yazılımcılara kod yazabiliyor, aşçılara yemek tarifi konusunda yardımcı oluyor, hatta doktorlar tedavi süreçlerinde yapay zekadan faydalanabiliyorlar. Bu sefer ise bambaşka bir amaçla gündeme geldi.

Bulimia Projesi tarafından yürütülen bir çalışmada, yapay zeka tabanlı görüntü oluşturma uygulamalarına, sosyal medyada ve internet aleminde yaygın olarak kabul edilen güzellik standartlarına dayalı olarak, ideal kadın ve erkek vücutlarını tasarlama görevi verildi.

'SARIŞIN KADIN, SAKALLI ERKEK'

Yapay zeka, mükemmel kadın vücudunu sarı saçlı, kahverengi gözlü, fit vücutlu ve yanık tenli şeklinde tanımladı. Çalışma kapsamında oluşturulan kadın fotoğraflarının yüzde 37'si sarışın, yüzde 53'ü yanık tenlilerden oluşuyordu.

Yapay zeka, ideal kadın ve erkeği resmetti: 'Sarışın, yanık tenli, kaslı...'

Erkekler ise büyük kaslı vücutlar, altıgen karın kasları ve dar tişörtlerle resmledildi; yapay zeka tarafından üretilen erkek fotoğraflarının yüzde 67'si kahverengi saçlı ve yüzde 63'ü bronz tenlileri kapsıyordu. Ayrıca neredeyse tüm erkek görüntülerinin yarısı sakallıydı.

'BEYAZ IRK' DETAYI

Çalışma, yapay zekanın ürettiği ideal vücut tasvirlerinin, sosyal medya platformlarının etkisi altında olduğunu ve gerçekçilikten uzak olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle sosyal medyanın, toplumsal güzellik standartlarının ve vücut imajı üzerindeki etkilerinin daha da iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Yapay zeka, ideal kadın ve erkeği resmetti: 'Sarışın, yanık tenli, kaslı...'

Birçok insan için bu mükemmel vücut tasvirleri, gerçekçi olmayan beklentilere yol açabilir ve bu da hem psikolojik hem de fiziksel gelişim açısından olumsuz durumlara gebe olabilir. Oluşturulan görsellerin hemen hepsi beyaz ırktan oluşuyor, ve yapay zeka ideal kadın ya da erkek olarak siyahi bir kişiyi nadiren gösteriyor.

Çünkü program, bu görüntüleri oluşturmak için sosyal medya ve internet ortamında paylaşılan "güzel insanların" fotoğraflarıyla eğitildi. Çalışmada görev alan kişilere göre bu durum, sosyal medya platformlarının başlangıçta gerçekçi olmayan vücut tiplerini teşvik ettiği fikrini de ortaya koyuyor.

Kaynak : Dailystar.co.uk, indy100.com
Editör : Ömer Faruk Doğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Tekno Kadın
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Çalışan anneler, aktif kariyer sahibi genç kadınlar veya birden fazla işi ve sorumluluğu olanlar… Hepimiz için ortak olan şey, zamana karşı yarışıyor oluşumuz. Gün içerisinde işlerimize yetişmeye çalışırken kendimize ayıracak vakti bulmak çoğunlukla imkânsız hale geliyor. Sizin için kişisel bakımınıza vakit ayırmayı hem kolaylaştıracak hem eğlenceli hale getirecek hızlı ve etkili yöntemleri listeledik.
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Tekno Kadın
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, pratik atıştırmalıkların kurtarıcısı olan tost makineleri artık sadece ekmek kızartma işlevinden çok daha fazlasını sunuyor. Tost makinesi markaları arasından seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar güvenilir ve dayanıklı ürünler sunuyor? İşte tüm bu soruların cevaplarına göz atacağız.
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Tekno Kadın
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Kadınlar için hediye seçimi karmaşık bir süreç olabilir ve hediyenin özel ve anlamlı olmasını isteriz. Ancak, bir erkeğe hangi hediyenin beğenileceğini belirlemek bazen zor olabilir. İşte bu noktada, burçlara göre hediye rehberi devreye giriyor. Her burcun kendine özgü bir karakteri bulunmaktadır ve bu karakterlere uygun hediyeler seçmek, karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir. Burçlara göre hediye seçimleri, alıcıya özel ve düşünceli bir armağan sunma fırsatı tanır. İşte Burçlara göre erkeklere alınabilecek hediyeler… 
Sonraki Haber Yükleniyor...