Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kart tatilinde gizli tehlike! Uzmanlar ailelerin farketmediği UV ışınları için uyardı

Mavikadin>Anne çocuk>Kart tatilinde gizli tehlike! Uzmanlar ailelerin farketmediği UV ışınları için uyardı

Yarıyıl tatilinin keyifli bir kar tatiliyle taçlandığı bu günlerde, çocuklar beyaz örtü üzerinde oynarken, göz sağlıklarını da korumak önemli. Uzmanlara göre, kar yüzeyi güneşin zararlı UV ışınlarını yansıtarak, çocukların gözlerini olumsuz etkileyebilir.

Kart tatilinde gizli tehlike! Uzmanlar ailelerin farketmediği UV ışınları için uyardı

ELİF DEMİRTAŞ BİLİR | MAVİ KADIN

Kış mevsimi, çocuklar için eğlenceli bir dönem olabilir, özellikle de karın tadını çıkarmak, buz pateni yapmak veya kayak gibi heyecan verici aktivitelerle uğraşırken. Ancak, bu tür aktivitelerde çocukların göz sağlığını korumak ve olası kazaları önlemek için bazı önlemler almak önemlidir.

İlk olarak, çocukların gözlerini soğuktan ve güneşin parlak ışıklarından korumak için uygun güneş gözlükleri kullanmalarını sağlamak önemlidir. Güneşin yansıması kar üzerinde daha da arttığı için, UV ışınlarına karşı koruma sağlayan kaliteli güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, kış mevsiminde çocukların göz sağlığını korumak ve kazaları önlemek için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlattı.

1. KAYAK GÖZLÜĞÜ

Çocuklar, kayak yaparken gözlerini korumak için özel olarak tasarlanmış güvenilir kayak gözlükleri kullanmalıdır. Bu gözlüklerin dayanıklı çerçevelere ve kırılmaz lenslere sahip olması, olası göz travmalarına karşı ekstra koruma sağlar.

2. UV KORUMASI

Kar, güneşin zararlı UV ışınlarını yansıtabilir ve çocukların gözlerini etkileyebilir. Bu nedenle, kayak gözlükleri genellikle %100 Ultraviyole korumasına sahip olmalıdır. UV ışınlarına maruz kalma, fotokeratite sebep olabilir, bu da ağrılı bir göz rahatsızlığına neden olur.

3. HAVA KOŞULLARINA UYGUN

Soğuk kış havası, gözlerin sulanmasına ve küçük parçacıkların içeri girmesine neden olabilir. İyi bir kar gözlüğü, çift çerçeveli lenslerle net bir görüş sağlayarak camların buğulanmasını önler. Ayrıca, gözlüklerin havalandırma sistemine sahip olması, hava akışını düzenler ve konforlu bir kullanım sunar.

4. ÇOCUKLARA UYGUN TASARIM

Çocuklarınızın rahat etmeleri için gözlükler, köpük benzeri bir katmana sahip olmalıdır. Bu, gözlüğün yüzle iyi bir uyum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca, küçük çocuklar ve amatörler için özel olarak tasarlanmış kar kasklarına uygun gözlükler tercih edilmelidir.

5. KIRILMAZ LENSLER

Gözlüklerde kırılmaz lenslere ve havalandırma sistemine sahip olmak, gözleri enkaz, kar veya buzdan korumak için önemlidir. Havalandırmalı lensler, gözlük içinde hava akışını sağlayarak buğulanmayı engeller.

6. İYİ OTURAN GÖZLÜKLER

Uygun bir şekilde oturan gözlükler, yüzü kusursuz bir şekilde sarar ve burun bölgesinde sıkışıklık yaratmaz. Bu, çocuğunuzun gözlerini ve yüzünü dış etkenlerden korumak için önemlidir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...