Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yenidoğan Bebeği Neden Hıçkırık Tutar, Nasıl Geçer? Hıçkıran Bebek İçin Doktor Tavsiyeleri

Mavi Kadın>Anne çocuk>Yenidoğan Bebeği Neden Hıçkırık Tutar, Nasıl Geçer? Hıçkıran Bebek İçin Doktor Tavsiyeleri

Hıçkırık yeni doğan bebekler de dahil her yaştan insanda görülebilen bir durumdur.  Peki yeni doğanları ve bebekleri neden hıçkırık tutar, nasıl geçer? İşte

Yenidoğan Bebeği Neden Hıçkırık Tutar, Nasıl Geçer? Hıçkıran Bebek İçin Doktor Tavsiyeleri

Hıçkırık yeni doğan bebekler de dahil her yaştan insanda görülebilen bir durumdur.  Peki yeni doğanları ve bebekleri neden hıçkırık tutar, nasıl geçer? İşte çocuk doktorlarının cevapları;

Sual: Bebeğimi çok fazal hıçkırık tutuyor. Gülse, ağlasa hıçkırık tutuyor. Hıçkırıktan sonra ise kusma. Sebebi ne olabilir? Ne yapabilirim?(8 aylık)

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya'nın cevabı: (İlk 12 ayda bebeklerde hıçkırığın en önemli sebebi midenin aşırı gerilerek diafram dediğimiz solunum kasına alttan baskı yapmasıdır. Buna yol açan en olası sebep ya bebekte aşırı gaz vardır, ya çok fazla besleniyordur ya da çok sık besleniyordur. Önerilerim: Beslenme aralığı 4-5 saat olsun. Bir öğünde 200 ml den fazla yedirmeyin. Gazı var ise gaz ilaçları kullanabilirsiniz. Halk arasında 1-2 damla limonun hıçkırmaya iyi geldiği yönünde inanç var. Vermenizde sakınca yok.)

Sual: Bebeğim 1 aylık hıçkırık tutunca çay kaşığı ile 2-3 damla limon veriyoruz. Sizce zararlı mı? Hıçkırığı hemen kesiyor.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: ( Evet, verebilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 15 günlük oldu, benim sorum hıçkırma hakında baya hıçkırıyor uykuda bile hıçkırıyor, nedenini ve ne yapmam gerektigi hakkında beni aydınlatırmısınız?

CEVAP

Çocuk Doktoru Müberra Saraç Sarı'nın cevabı: (Hıçkırık göğüs ve karın boşluğunu ayıran diyaframa kasının uyarılması ile gelişir .Bebeğin üstü açık yatması, gereğinden fazla dolu mide, gazının iyi çıkarılmadan yatırılması, hava cereyanında kalması gibi sebeplerle oluşabilir. Bebeğinizi her zamankinden daha az ama daha sık emzirmenizi öneririm. Gazını çıkarmadan ve üzeri açık yatırmayın. Bunları deneyip netice alamazsanız plegicil damlayı kullanmayı deneyebilirsiniz. Günde üç kez sekiz saat arayla 3 ila 4 damla verin. Yazın ılık  kışın sıcak su ile banyo ettirmekte iyi gelebilir. Halk arasında çok denenen limon suyunu kesinlikle denemeyin.)

Sual: 2 aylık bir bebeğim var. Günde en az 4 - 5 defa hıçkırık tutuyor ve hıçkırığın geçmesi için emzirmem gerekiyor. Bu kadar çok hıçkırık tutması normal midir? Kaç aylığa kadar bu hıçkırık tutma olayı bebeklerde devam eder? Hıçkırık halinde emzirmem doğru mudur?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Hıçkırık olması çocuğun gazının olduğunu gösterir, çok önemli değil. Hıçkırık olunca emzirebilirsiniz sakıncası yoktur.)

Sual: Bebeğim 9 aylık. 1 haftadır sürekli günde 4-5 kez hıçkırıyor, bu hıçkırık çok uzun sürüyor sebebi ne olabilir acaba?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: ( Hıçkırık genelde nedeni pek tespit edilemeyen bir durumdur. Herhangi bir zararı yok. Hıçkırık olduğu zaman su içsin.)

Çocuk Doktoru Barış İlhan'ın cevabı: ( Su verin, emzirin.  1 çay kaşığı limon suyu da verebilirsiniz.)

Sual: Bebeğimi ara da bir hıçkırık tutuyor normal midir, değilse nasıl önleyebiliriz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Tarkan Demir'in cevabı:( Yenidoğan bebeklerde hıçkırık sık görülen bir durumdur. Endişe edecek durum yok. Şayet çok olursa 1-2 damla limon suyu damlatabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim daha 5 günlük her süt alışından sonra hıçkırık tutuyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Osman Köseli'nin cevabı: (Gazını çıkartmanız gerekiyor.)

Sual: Çocuğum bebekliğinden bu yana ne zaman sesli gülse hıçkırık başlıyor ve cok uzun sürüyor bazen 30dk yı geçiyor bu gelişimi ile ilgili bir durummudur yada bir sorun sinyali midir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Eliya Benbiçaço'nun cevabı: (Bir akciğer grafisi çektirin.)

Sual: Bebeğim 2 aylık doğduğundan beri sürekli hıçkırıyor, hıçkırıklar 20dk. bazen daha uzun da olabiliyor bunun sebebi ne olabilir, nasıl geçirebilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Gazı olan bebeklerde hıçkırık çok olur,sorun değil. bir şey yapmaya da gerek yok.)

Sual: 2 aylık bir oğlum var,gazını çıkarmama rağmen çok sık hıçkırık tutuyor,biraz emzirdikten sonra geçiyor fakat bir süre sonra tekrar başlıyor, bir de bugüne dek 3 kez mide içeriğini aspire etti ciğerlerine. Çok endişeleniyorum, acaba akciğerleri ile ilgili bir sıkıntısı olabilir mi? Normalde solunumu gayet iyi ama uyurken bazen apneleri oluyor,ve uykuya çok rahat dalamıyor, ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Hıçkırık olması gazın çok olduğunu gösteriyor,gaz için metsil 4*15,melila 2*2 damla kullanın. Ayrıca çocukta reflü olabilir bu yüzden sık sık aspire edebilir,bunun için de gaviskon infant 1*1 kullanın.)

Sual: Oğlum 3 aylık. çok sık hıçkırık tutuyor. Bu kadar hıçkırık normal mi bir hastalığın belirtisi olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Necmettin Bilici'nin cevabı: (Bebeklerde hıçkırık normalden sık görülür, reflü olduğu için. Biraz başı yüksekte kalacak şekilde yatırınız)

Not: Bu makaledeki sorulara verilen cevaplar soru soran şahıslara özel olarak verilmiştir. Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç yahut limon suyu vermeyin.

Bebeklere Kilo Aldıran Tarifler (En Lezzetli, Kilo Aldırıcı Tarifler) Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir? Tıklayınız

3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 Aylık Bebekte Öksürüğe Bitkisel Çözüm Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız

En İyi Pişik Kremi, Bebekler İçin Pişik Kremi Markaları Ve Fiyatları Tıklayınız

Bebeklerde Balgamlı Öksürük İçin Bitkisel Ve Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...