Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yoğurt Çorbasının Yanına Ne Gider Ne Yapılır?

Mavikadin>Yemek tarifleri>Yoğurt Çorbasının Yanına Ne Gider Ne Yapılır?

Türk mutfağına özgü çorbaların en iyisi hangisidir? diye sorulacak olursa hiç kuşkusuz yayla çorbası, bu soruya verilebilecek ilk cevaplar arasında yer alacaktır. Bazı yörelerimizde yoğurt çorbası diye adından sıkça söz ettiren bu lezzet, bazen de

Yoğurt Çorbasının Yanına Ne Gider Ne Yapılır?

Türk mutfağına özgü çorbaların en iyisi hangisidir? diye sorulacak olursa hiç kuşkusuz yayla çorbası, bu soruya verilebilecek ilk cevaplar arasında yer alacaktır. Bazı yörelerimizde yoğurt çorbası diye adından sıkça söz ettiren bu lezzet, bazen de düğün çorbası olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı isimlerle anılsa da, her yörede bütün sofraların gözdesidir ve bilhassa akşam yemeklerinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Yayla Çorbasının Yanına Ne Yakışır?

 1. Biber Dolması
 2. Izgara köfte
 3. Izgara tavuk
 4. Karnıyarık yemeği
 5. Musakka
 6. Et sote
 7. Tavuk sote
 8. Taze fasülye
 9. Kıymalı patlıcan dolması

Yayla çorbasıyla iyi giden lezzetler, tabii ki bunlarla sınırlı değildir. İşte, yayla çorbasına eşlik edebilecek diğer nefis öneriler;

Yoğurt, her türlü et yemeğine uyum sağlayabilen bir besindir. Bundan dolayı, menünüzdeki et yemeği ne olursa olsun, yanında yayla çorbasına da yer verebilir ve bu ikilinin birbirlerine çok yakışacağından emin olabilirsiniz. Et yemeklerinin en sevilenlerinden olan et sote, enfes tadı ve pratikliğiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca çorbanın yanına çok yakıştığı için, yayla çorbasıyla beraber tüketilebilecek yemeklerin başında gelmektedir.

Kırmızı ve yeşil biberleri, kabak, patlıcan ve patatesleri kızartarak mükemmel bir ziyafet hazırlayabilirsiniz. Üzerine, yağda kızartılmış sarımsak ve domates sosunu da ilâve ettiğinizde, hiç kimse bu lezzete kayıtsız kalamayacaktır. Böylece yayla çorbasının lezzetine lezzet eklenecek ve unutulmaz yemek saatlerine bir yenisi daha eklenmiş olacaktır.

Orta yağlı kıymadan yapılacak bir köfte de, yayla çorbasının lezzetini zirveye taşıyacaktır. Dilerseniz, köfteleri kızartmanızın ardından, sivri biber ve domates dilimi eşliğinde servis edebilirsiniz. İştahları açacak olan bu ikili, herkesin büyük beğenisini toplayacaktır.

Pek çok yemekle harika bir âhenk sergileyen yoğurt çorbası, sofralarımızın üç standart yıldızı olan köfte-patates kızartması ve pilavın da yanında muhteşem bir lezzet performansı gösterecektir. Hem görüntüsünden hem de tadından tam anlamıyla memnun kalacağınız bu menüyü mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Köfte demişken, izmir köftesini de unutmamak gerekir. Yoğurt çorbasının yanında sıklıkla tercih edilen bu yiyecek, âdeta sizi sizden alacaktır.

İkramların vazgeçilmezi olan yaprak sarması da, yoğurt çorbasının lezzetini tamamlayacak diğer bir alternatiftir. Bunun yanı sıra, patlıcan oturtma ve pilav  da aynı şahane etkiyi gösterecektir ve tüm bu sayılan yemekler gibi, yoğurt çorbanızın yanına tam anlamıyla uyacaktır. Bunlara ek olarak, etli mantar yemeğini de es geçmemek lazımdır. Yoğurt çorbasının lezzetini doruğa taşıyacak olan etli mantar, çorbanızla birlikte etkili bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Yayla Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Yayla yani yoğurt çorbasının ana malzemesi, adından da anlaşılacağı üzere, bol miktarda yoğurttur ve bundan dolayı, tam bir vitamin deposu olarak nitelendirilebilir. Peki, hem çok sağlıklı hem de oldukça lezzetli olan yoğurt çorbasının yararları nelerdir? Bu soruya sayfalarca cevap yazmak mümkündür ancak yoğurt çorbasının faydalarına kısaca temas etmek gerekirse, bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Kötü kolesterolü kontrol altına alır, iyi kolesterolün dostudur.
 2. Yağ yakımını hızlandırır ve böylelikle kilo alımının önüne geçer.
 3. Vücudun bağışıklığını kuvvetlendirir.
 4. Soğuk algınlığına birebirdir, yorgunluktan kurtarır.
 5. Bağırsak sağlığı için gerekli olan yararlı bakterilerin çoğalmasını destekler.
 6. Akşam saatlerinde bir kâse yoğurt tüketmeniz, gece uykusuna daha hızlı dalmanıza yardımcı olacaktır. Yoğurt tüketiminin en güzel şekli ise, mis gibi bir yayla çorbasıdır.
 7. Yayla çorbası yani diğer bir adıyla yoğurt çorbası, vücudun daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmasında çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü yoğurt; mide-bağırsak rahatsızlıklarına, ince bağırsak, kolon ve mide kanserleri başta olmak üzere diğer kanser çeşitlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 8. Yoğurt çorbası bol miktarda fosfor, vitamin ve kalsiyum içermesinin yanı sıra, vücudun karbonhidrat ve yağ ihtiyacını da büyük ölçüde karşılamaktadır.
 9. Zayıflamaya katkı sağlar.
 10. Vitamin hazinelerinden biridir, zîrâ yapısında yeterli oranda yoğurt barındırmaktadır.
 11. Diyabet ve yüksek kolesterol sorunu yaşayan bireyler de yoğurt çorbasını güvenle tercih edebilirler. Çünkü yoğurt çorbası, iyi kolesterol seviyesini yükseltirken kötü kolesterol seviyesini de düşürmektedir.
 12. Kemik gelişimini desteklediği için, çocukların da sık sık tüketmesi gereken bir besindir.
 13. Vücut direncini artırır.
 14. Kanserin önlenmesinde etkilidir.
 15. Bağırsak sağlığını tehdit eden kötü bakterilerin üremesini önler.
 16. İçeriğinde potasyum bulunmaktadır ve bu sâyede, kan basıncının dengelenmesine destek olur.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...