Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yoğurt Neden Sulu Olur Yoğurt Neden Ekşi Olur?

Mavi Kadın>Yaşam>Yoğurt Neden Sulu Olur Yoğurt Neden Ekşi Olur?

Yoğurt en sağlıklı ve en faydalı besinlerdendir. Uzmanlar yoğurdu hazır almak yerine evde mayalamayı tavsiye ediyor. Ancak yoğurt mayalarken bazı püf noktaları vardır. Bunlarda dikkat etmemek yoğurdunuzun sünmesine, uzamasına, sulu ve ekşi olmasına neden olur. Evde kendi yoğurdunuzu hazırlarken marketten satın aldığınız hazır yoğurt mayasını tercih etmek, yoğurdunuzun sünmesine sebep olacaktır.

Yoğurt Neden Sulu Olur Yoğurt Neden Ekşi Olur?

Yoğurt en sağlıklı ve en faydalı besinlerdendir. Uzmanlar yoğurdu hazır almak yerine evde mayalamayı tavsiye ediyor. Ancak yoğurt mayalarken bazı püf noktaları vardır. Bunlarda dikkat etmemek yoğurdunuzun sünmesine, uzamasına, sulu ve ekşi olmasına neden olur. Evde kendi yoğurdunuzu hazırlarken marketten satın aldığınız hazır  yoğurt mayasını tercih etmek, yoğurdunuzun sünmesine sebep olacaktır. 

Mayalama işleminde kullanacağınız 1 kaşık yoğurdu hazır almak yerine, evde mayalanmış doğal yoğurt tercih etmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Hazır yoğurt ile mayaladığınız yoğurdunun sünme ihtimali büyüktür ve bu durum sizin yoğurttan tamamen soğumanıza neden olabilir. Bilhassa çocuklar, bu olumsuz yoğurt deneyeminden sonra, hiçbir zaman ev yoğurdu yemek istemeyebilirler. İşte bu sebeple, evinizde doğal yoğurt mayalarken, hazır yoğurt kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şâyet tercih ettiğiniz inek sütü, gebe bir inekten sağıldıysa, hazırladığınız yoğurdun çok büyük bir ihtimalle sündüğüne tanık olacaksınız. Bu sebeple, yoğurdu mayalarken gebe bir inekten temin edilmemiş bir süt kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bunların yanı sıra, mayalanacak olan sütün sıcaklığı da önemli bir etkendir. Yoğurt mayalamak için kullanacağınız sütün çok yüksek ısıda kaynatılması ve aşırı kaynar sıcaklığa ulaşmış olması gerekmektedir. Sütün yüksek sıcaklıkta olmaması, ne yazık ki yoğurdunuzun sünmesine ve sütünüzün boşa gitmesine neden olacaktır. Yoğurdun soğuk mayalanması halinde, yoğurdunuz sünecektir yani uzayacaktır. Bu sebeple, sütün mayalanma ısısının çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Evinizde yoğurt mayalarken, önemsiz gibi görünen fakat yoğurt mayalamaktaki en temel noktalardan biri olan bu hususa son derece özen göstermelisiniz.

Bunlara ek olarak, dikkat etmeniz gereken son bir ayrıntı daha bulunmaktadır. Bazı ineklere antibiyotik verildiği bir gerçektir. Bu ineklerden elde edilen sütler de de yoğurt mayalamaya elverişli değildir. Antibiyotik verilen ineklerden temin edilen süt ile yoğurt mayaladığınızda, maalesef yoğurdunuz sünecektir. Bu sebeple, gebe olmayan ve antibiyotik verilmemiş bir inekten elde edilen süt kullanılması büyük öneme sahiptir.

Bütün bu etkenlere özen gösterdiğiniz takdirde, evinizde sağlıklı, doğal ve özellikle sünmeyen bir yoğurt mayalamanız için hiçbir engel yoktur.

Yoğurt Neden Sulanır?

Mayalanması için çoğunlukla yoğurdu 4-5 saat süreyle bekletmek yeterli olmaktadır. Şâyet daha fazla mayalanacak olursa, yoğurt sulanacak ve daha sıvı bir hale gelecektir. Mayalanmasının ardından yoğurt, dinlenmek üzere 1 gün boyunca buzdolabında beklemeye bırakılır. Bu işlem, yoğurdun kıvamının daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Yoğurdun sıcak mayalanması, sulanmasına sebep olur. Yoğurdu mayalarken kapak kapatmamalısınız. Ancak kapak yerine tel süzgeç ya da kevgir kullanabilirsiniz. Onun yüzeyini de kağıt havlu ile örterek bir battaniyeye sarıp buzdolabına kapaksız olarak koyun ve ilk 12 saat boyunca buzdolabında bu şekilde bekletin. Bu sayede yoğurdun kesinlikle sulanmamış olduğuna şahit olacaksınız.

Yoğurt Neden Ekşi Olur?

  1. Şüphesiz yoğurdun ekşimesindeki en önemli sebeplerden birisi, yoğurdun uzun süre dışarıda bekletilmesidir. Oysa mayası tutar tutmaz buzdolabına kaldırılması gerekmektedir, bu sayede yoğurt çok daha tatlı bir hal alacaktır.
  2. Yoğurdun ekşimesinin diğer bir sebebi ise, sütün ısısının yüksek olmasıdır. Kullandığınız sütün sıcaklığı düşük olduğunda yoğurdunuz tutmayacak, ısı yüksek olduğunda ise ekşiyecektir.
  3. Ayrıca ekşi maya kullanırsanız, buna bağlı olarak yoğurdunuz da ekşi olacaktır. Şâyet ekşi yoğurttan daha fazla ekşi maya koyarsanız, meydana gelen yoğurdun fazlasıyla ekşi bir tada sahip olduğunu göreceksiniz.
  4. Yoğurdun mayalanması için 4 saat geçmesi kâfî gelecektir. 4 saat sonra örtüyü kaldırıp dolaba koyabilirsiniz. Ancak bu süreden daha uzun bir müddet boyunca bekletirseniz yoğurdunuz ekşiyecektir.
  5. Yoğurt mayalamaktaki standart oran 3 lt süte 1 yemek kaşığının dörtte biri kadar yoğurt mayası kullanmaktır ve yeterli olacaktır. Şâyet bu ölçüyü artırırsanız ve 1-2 yemek kaşığı yoğurt mayası ile mayalarsanız, yaptığınız yoğurt ekşi olacaktır.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...