Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yüze buz sürmek yararlı mı zararlı mı? Genç kalmak için yüze buz sürme konusunda araştırmalar ne diyor?

Mavi Kadın>Güzellik>Yüze buz sürmek yararlı mı zararlı mı? Genç kalmak için yüze buz sürme konusunda araştırmalar ne diyor?

Yüzümüz hep genç kalmasını istediğimiz cilt bölgelerinden biridir. İşte bu yüzden farklı alternatiflerle yaşlanma etkilerini yok etmek isteriz. İşte tam da bu sebeple yüze buz sürmenin faydaları azımsanmayacak kadar fazla, diyebiliriz. Uygulayanların şiddetle tavsiye ettiği yüze buz sürme eylemi gerçekten yararlı mı? Zararları var mı? Kimler yüzüne buz sürebilir?

Yüze buz sürmek yararlı mı zararlı mı? Genç kalmak için yüze buz sürme konusunda araştırmalar ne diyor?

Cilt yaş aldıkça yapısını kaybeden bir dokudur. Sadece yaş alma değil, genetik faktörler yüzünden de cilt diriliğini kaybedebilir. Her ne kadar bakım yapsak da istenilen sonuçları her zaman alamayız. Bu yüzden kimi zaman alternatif seçenekleri de değerlendirmek gerekiyor. Eğer hiç duymadıysanız yüze buz sürmenin faydaları ve zararları konusunda sizleri bilgilendirelim.

Buz oldukça soğuk ve sert yapıda bir madde olması sebebiyle, sıcağın aksine genleşmeyi engelleyen bir yapısı bulunuyor. Bu yüzden temas ettiği bölgeyi dirileştirerek gevşemesini önlüyor. Peki, buzun yüze faydaları geniş kapsamda neler? Çevrenizde yüze buz sürmek ile ilgili detayları çok duyduysanız, şimdi tüm bunların gerçeklik payına bir göz atalım. Gerçekten yüze buz sürmek ne işe yarar? Hiçbir zararı yok mu? İşte cevaplar...

YÜZE BUZ SÜRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüzümüzü genç tutmak, adeta geçen zamanı aynada durdurabilmek için çeşitli maddeler ya da yöntemler uygularız. Bu yöntemler kimi zaman yaşlanma karşıtı kremler olurken kimi zaman da peeling gibi kozmetik ürünler olabiliyor. Kimyasaldan uzak durmak ve doğal bir yöntem denemek istediğimizdeyse buz kullanabiliyoruz. Peki, yüze buz sürmek ne işe yarar?

Farklı konularda faydalar sağladığı düşünülen buz uygulama işlemi, özellikle cildin sıkılaşması için önemli. Buzun sıkılaştırıcı ve toparlayıcı özelliği sayesinde cildin daha diri kalmasını sağlamak mümkün oluyor.

Buzu direkt ya da bir bez torba içerisinde cildinize uygularsanız sarkmaları ve yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz. Bunu düzenli aralıklarla uyguladığınız takdirde olumlu sonuçları en kısa bir sürede görebilirsiniz.

Yüze buz sürmek yararlı mı zararlı mı? Genç kalmak için yüze buz sürme konusunda araştırmalar ne diyor?

BUZ CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR Mİ? NE ZAMAN UYGULANIR?

Buz gibi soğuk ve sert yapıların cildi güzelleştirdiği ve doğal kolajen üretimini artırdığı bilim insanları tarafından ortaya atılan ve sıklıkla araştırılan önemli konulardan. Yüze buz sürmenin faydaları çoğu makaleye konu olmasıyla da her daim gündemde kalıyor. Bu araştırmaların sonucu da hep olumlu etkilerin alındığı yönünde. İşte bu yüzden cildin buzla canlandırılması mümkün.

Siz de genetik faktörler bakımından cildinizin erken sarkmasından korkuyorsanız haftada en az 2 gün yüzünüze buz kompresi uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan buz kompresi ve her gün içilen 2 litre su yardımıyla daha diri ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

BUZ YÜZÜ SIKILAŞTIRIR MI?

Sıcak kompres cildi yaşlandıran faktörlerden biridir. Sürekli zarar verici güneş ışınlarına maruz kalmak ve sıcakla temasta bulunmak cildin kısa zamanda sarkmasına sebebiyet veriyor. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre sıcak iklimlerde yaşayan insanlarda yaşlanma süresi daha hızlı oluyor. Bu yüzden cildi daima nemli ve canlı tutmak önemli. Düzenli olarak yüzünüze uygulayacağınız buz sayesinde sıkı cilt yapısını koruyabilirsiniz. Cildin dokusunda yer alan kolajen bağlar, soğukla temas ettiklerinde gerginleşir, kendini toparlar. İşte bu sebeple soğuk kompres önemli oluyor.

Yüze buz sürmek yararlı mı zararlı mı? Genç kalmak için yüze buz sürme konusunda araştırmalar ne diyor?

BUZ YÜZÜ BEYAZLATIR MI? 

Buzun yüze faydaları arasında beyazlatıcı etkilerin olup olmadığı da merak konusudur. Buz sanıldığı gibi beyazlatma konusunda etkili diyemeyiz. Yüze buz sürmenin faydaları çok fazla olsa da buzdan her şeyi beklemek elbette doğru değil. Bu konuyu bir şehir efsanesi olarak kabul edebilirsiniz. Beyaz bir cilt için soğuk kompresi tercih etmek yerine güneşle temas etmemeye özen göstermelisiniz. Güneşle temasınız ne kadar fazla olursa, ten renginiz o kadar koyulaşır. Sıklıkla güneş kremi kullanmak, güneşe çıkmamak gibi basit önlemlerle cildinizin doğal rengini koruyabilir, leke oluşumlarından uzak durabilirsiniz.

YÜZE BUZ SÜRMENİN ZARARLARI VAR MI?

Şimdiye kadar yüze buz sürmek konusunun yararlarından bahsettik. Pek çok kişi de bu sebeple yüzüne buz sürüyor ve genç görünümünü korumaya çalışıyor. Peki, yüze buz sürmenin zararları da yok mu?

Aslında yüze buz sürmek ne işe yarar diye sorulduğunda hep olumlu yönlerinden bahsetmemek gerekiyor. Etkileri her ne kadar olumlu olsa da, dışarı çıkmak üzere hazırlandığınız anlarda yüzünüze buz sürmeniz zararlı etkilere neden olabilir. Eğer yüzünüzdeki kılcal damarlar yüzeye yakınsa, buz sürme işleminden sonra cildiniz uzun süre boyunca kızarır. Bunu göze almanız, buzu yüzünüze evdeyken ve uzun süre evde olacağınız zamanlarda uygulamanız en mantıklısı.

Ayrıca buzun yüze zararları arasında çok ciddi bir sorun da bulunuyor. Cildinize direkt uyguladığınızda cilt yanığı oluşma riski de var. Bu yüzden buzu yüzünüze uygulamadan önce peçete, kese gibi koruyucu bir kılıf içerisine almalısınız.

 

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...