Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

Mavi Kadın>Moda>Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

'Kapsül gardırop' son zamanlarda adı sıkça duyulan giyim tarzları arasında. Temel birkaç parça kıyafet ile zamansız şıklığın ve geçmeyen modanın öncülüğünü yapan kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur? Kapsül gardırop ile ilgili bilmeniz gereken her şey...

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

Giyim stilleri de moda gibi sürekli değişiyor. Bazı stiller, gösterişi bazıları da sadeliği öne çıkarıyor. 'Kapsül gardırop' da sadeleşmeyi önceleyen bir giyim sitili. Özellikle çalışan kadınların işini kolaylaştıracak, zamandan tasarruf etmesini sağlayan 'kapsül gardırop' 7’den 70’e herkesin severek uygulayabileceği bir tarz. Kapsül gardırop ile ilgili her şeyi Mavi Kadın editörü derledi. 

KAPSÜL GARDIROP NEDİR?

Kapsül gardırop, son 5 yıldır hayatımızın içerisinde aktif olarak yer alsa da temeli 1970’li yıllara kadar dayanıyor. Modası geçmeyen parçaları sade ve şık bir şekilde kombin yapmak anlamına geliyor. Buna göre kapsül gardıropta az ama her dönemde giyilebilecek parçaların olması çok önemli. Herhangi bir moda akımına ya da trende bağlı alışverişi değil, yıllarca giyilebilecek 'basic' parçaların kullanılması gerekiyor. Örneğin her zaman kullanılabilecek bir jean ya da kısa siyah bir elbise bu tarzı çok net bir şekilde ifade ediyor. 

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

KAPSÜL GARDIROBUN AMACI NEDİR?

Her gün çıkan yeni trendler, moda akımları vs. kadınların giyim tercihlerinde de istemeden bile olsa kararsızlık süreci  yaşatabiliyor. Kapsül gardıropun amaçlarından en önemlisi, kadınların her gün ne giyeceğine karar verdiği süreyi azaltmak. Minimalist bir yaklaşım sergileyen kapsül gardırop, kadınların dolaplarındaki gereksiz kıyafet kalabalığının yerine az ama kaliteli parçaların olmasını amaçlıyor. Hızlı tüketime karşı bir tepki olan kapsül gardıropta, düzen ve kişinin mutluluğu ana hedef olarak alınıyor. Böylelikle kişi, az ama kaliteli ve sadece sevdiği kıyafetlerle kendi tarzını en iyi şekilde yansıtmış oluyor. 

KAPSÜL GARDIROP NASIL OLUŞTURULUR?

Kapsül gardırop hazırlamak ilk başta zor gibi gelse de aslında belirli aşamalarla kolaylaştırılabilir. Herkesin kendine ait tarzı, sevdiği renkleri ya d aparçaları muhakkak olacaktır. Bu sebeple ilk başta zor gibi görünen kapsül dolap oluşturmak, parça parça ilerlendiğinde daha kolay bir hal alacaktır. 

 • Sadeleşme

İlk olarak dolabınızdaki tüm kıyafetleri çıkartın. İçlerinden en az iki yıldır hiç giyinmediğiniz, bedeninize uymayan kıyafetleri ayıklayın. 

 • Sınıflandırma

İkinci olarak kalan kıyafetlerinizi, sürekli giyinebilme durumunuza ya da sevdiğiniz renklere göre ayırın. Bu sınıflandırma, elinizde tuttuğunuz gerekli olmayan kıyafetleri seçme konusunda yardımcı olacaktır. 

 • Temel parçaları oluşturma

Elinizdeki parçaları ayıkladıktan ve sınıflandırdıktan sonra, kapsül gardrobunuzun temel parçalarını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin beyaz basic bir tişört, siyah bir pantolon, çizgili bir gömlek size bu konuda yardımcı olabilir. Unutmayın, bu gardrobun amacı, her zaman ve her yerde giyebileceğiniz kıyafetleri bir arada tutmak. 

Bu işlemleri yaptığınızda, az sayıda parçayla sınırsız kombinler yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Dolabınızdaki tüm parçalar birbiriyle uygun olduğu için, kombin yapma ve giyinme süreniz oldukça kısalacaktır. Ayrıca tüm parçalarınız kaliteli ve zamansız olduğu için her zaman ve her yerde şıklığınızla boy göstereceksiniz. 

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

KAPSÜL GARDIROP OLMAZSA OLMAZLARI

 • 1 ya da 2 tane kot pantolon ( istenilen renklerde)
 • 1 ya da 2 tane kumaş pantolon ( şekli ve rengi size kalmış )
 • 2 adet hırka (siyah ve gri renk olması daha iyi)
 • 3- 4 adet kazak (desenli ya da düz renkli olabilir.)
 • Yarım kollu ya da askılı tişörler (renk, biçim seçimi size ait)
 • 1 tane her şeyle uyabilecek trençkot ( krem ya da siyah renk)
 • 1 adet her şeye yalışan palto ( siyah ya da gri renk olabilir)
 • Orta boy, sade bir siyah çanta
 • Siyah, sade bir bot
 • 2 adet spor ayakkabı ( beyaz ve siyah renklerde)
 • Kısa ve uzun etek 

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

KAPSÜL GARDIROP AKSESUAR SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Kapsül gardırop minimal şıklığı göz önüne sermek ister. Bu sebeple kullanılan takıların da minimal, sade ve giyilen her parçayla kombinlenebilmesi gerekir. Örneğin altın renkli halka küpeler hem günlük hayatta spor bir kombinle, hem de gece dışarı çıkarken siyah bir elbiseyle kombinlenebilir. Takı seçimlerinde gümüş ya da altın renkli takılar bütünlüğü bozmayacağı için tercih edilebilir. Fakat iki renk birbirine karıştırılmamalıdır. 

Şapka ve çanta seçimlerinde de aynı şekilde her zaman kullanılabilecek, zamansız ve şık parçalara yer verilmelidir. Orta boy, siyah bir çanta her zaman ve her yerde kullanılabilir. Kemer seçimlerinde de kahverengi ve siyah olarak her kombinle takabileceğiniz kemerler kullanabilirsiniz. 

Modaya mahkum olmak istemeyenlerin şıklık formülü! Kapsül gardırop nedir, nasıl oluşturulur?

KAPSÜL GARDIROP MAKYAJI

Kapsül gardırop sadece bir giyim tarzı değil, aynı zamanda bir yaşam stilidir. Sahip olunan her şeyde sadeleşmeye, kaliteli parçalar kullanmaya dikkat eder. Bu sebeple kapsül gardrob kullanacakların makyaj aletlerinde değişikliğe gitmesi gerekebilir. Örneğin tüm renkleri içerisinde barındıran bir far paleti, bir eyelenir ve bir maskara göz makyajı için yeterli olacaktır. Cilt tipine uygun bir fondöten ve pudra ten makyajı için yeterlidir. Giyimde olduğu gibi makyajda da sadeleşme gerktiren bu stil için, cilt tipine uygun birkaç adet ruj ve lip balm kullanılabilir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...