20 Mayıs 2022, Cuma 07:56

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır Aç mı Tok mu İçilir Kaç Gün İçilmeli?

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır Aç mı Tok mu İçilir Kaç Gün İçilmeli?

Zeytin ağacının yalnızca meyvesi olan zeytin ve zeytinyağı değil, zeytin yaprağı da çok kıymetlidir, şifa deposudur. Zeytin yaprağının sağlığa faydaları saymakla bitmiyor; Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, karaciğeri onarıyor, mikropları öldürüp hastalıkları tedavi ediyor. Zeytin yaprakları doğal antibiyotik vazifesi görüyor, kalp-damar sistemini koruyor ve kanser hastalıklarına karşı kalkan oluşturuyor. Prof. Dr. Canan Karatay da katıldığı tv programlarında zeytin yaprağının çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Zeytin yaprağı çayı zayıflamaya da yardımcı olur. Zeytin yaprağı çayı ile zayıflayanların yorumları hep olumlu yönde olmuştur.  Zeytin yaprağı aç veya tok karına içilebilir. Her gün bir bardak zeytin yaprağı çayı içebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Anlatıyor

Zeytin yaprağını aktarlardan satın alabilir yahut mevsiminde bu yaprakları kendiniz toplayıp kurutup saklayabilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı yapmak için cezveye 1 su bardağı su koyup kaynatın. Kaynamış suya 1 çay kaşığı dolusu zeytin yaprağını atın ve 5 dakika bekledikten sonra için. Dilerseniz bu çaya bir adet ıhlamur çiçeği, biberiye ve biraz da tarçın ekleyebilirsiniz böylece çay hem daha lezzetli olur hem de daha faydalı hale gelir.

Prof. Dr. Canan Karatay'dan Zeytin  Yaprağının Faydaları Ve Zeytin Yaprağı Çayı Yapma İçin Püf Noktaları

Prof. Dr. Canan Karatay verdiği tv röportajında zeytin yaprağı çayı hakkında şu bilgileri veriyor;

 1. Zeytin yaprağı antibakteriyeldir, mikropları öldürür.
 2. Antiviraldir, virüsleri öldürür.
 3. Vücuda zararlı mantarları yok eder.
 4. Mideyi rahatlatır. Midedeki zararlı düşman mikropları yok ediyor.
 5. Dost bakterilerin sayısını artırıyor.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 7. Zeytin yaprağının içinde vitamin de var, her türlü mineral de var.
 8. Yazın serin için, kışın sıcak.
 9. Bir tutam zeytin yaprağını porselen çaydanlığa atıp çay demler gibi demleyin. Kesinlikle kaynatmayın.
 10. Sıcak sıcak için. Biraz da limon katıp daha lezzetli hale getirebilirsiniz.
 11. Zeytin yaprağı son yapılan çalışmalara göre sayısız faydalar sahiptir.

Zeytin Yaprağının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf Anlatıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf zeytin yaprağının faydaları hakkında şu bilgileri veriyor

 1. Zeytin yaprağı, mikropları öldürüyor, bağırsak sistemimizi ve solunum yollarının çalışmasını düzene sokuyor.
 2. Zeytin yaprağı karaciğeri koruyor. Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağının karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle alkole bağlı karaciğer yağlanmasına şifa oluyor
 3. Sinir hücrelerini Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korutır koruyor.
 4. E ve C vitaminlerine benzerlik göstererek kalp ve damar sağlığına koruyucu etkiler gösteriyor. Bu koruyucu etkisinin kan yağlarını ve damarlarda plakların birikimini azalttığı ve kalp kasının hasarlanmasını geciktirdiği ortaya konmuştur.
 5. Zeytin yaprağı antioksidan içeriği ile hücrelerin genetik hasarlanmasını önleyerek tümör oluşumuna karşı koruyucu etki sağlıyor.
 6. Zeytin yaprağını çay olarak içilebildiğimiz gibi yemeklerin içine de ekleyerek tüketebiliriz.
 7. Hepatit B gibi virüslere de koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Bu yüzden 'anti kanserojenik' olarak nitelendirilmektedir.
 8. Sağlıksız beslenme, yüksek karbonhidrat ve yağ tüketimi sonucunda vücudumuzun insülin dengesi bozuluyor. Bu durum da şeker hastalığı riskini arttırıyor. Zeytin yaprağı ise insülin direncini düşürerek şeker hastalarının yaşam kalitesini yükseltiyor. İnsülin direnci olanların sabah akşam tarçınla birlikte zeytin yaprağı çayı içmesini öneriyoruz.
 9. Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağında bulunan maddelerin, cildin üst katmanlarını geçerek güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olan UVB ışınlarına karşı kalkan vazifesi gördüğü belirlenmiştir. Yakın bir gelecekte cilt ve güneş koruyucu kremlerde zeytin yaprağı göreceğiz.)
 10. Yapılan araştırmalarda zeytin yaprakları ile hazırlanan çayın antioksidan aktiviteyi %22 artırdığı böylece bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür.
 11. Zeytin yaprağı kalp damarlarındaki kanın akışını arttırır, kanın pıhtılaşmasını düzenler, kan dolaşımını rahatlatır, böylece kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizlerini önler.
 12. Zeytin yaprakları ile hazırlanan çay, hidrojen peroksit dediğimiz DNA’ya zarar veren bileşeni yok eder.
 13. Zeytin yaprağı oleuropein ismindeki madde içeriği ile kalp sağlığını korumada etkilidir. Tansiyonu düşürür ve vücuttan ödemi atar.
 14. Zeytin yaprağı kan şekerinin hızla yükselmesini engeller, tokluk kan şekerini düşürür.

Zeytin Yaprağını Kimler Kullanmamalıdır?

Zeytin yaprağı kullanmak gebe olan, emziren anneler 6 yaş altı çocuklar, diyabet, tansiyon ya da kan sulandırıcı ilaç kullananlar için uygun değildir.

Çınar Yaprağının Faydaları Ve Zaraları Çınar Yaprağı Kürü Çayı Tarifi Tıklayınız

Zeytin Çekirdeği Yutmak Yararlı mı? Zeytin Çekirdeği Yutmanın Faydaları Zaraları Tıklayınız

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. İsmail Hakkı atılgan

  Ben kendi formülü le yapıyorum çayı. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı yaprak diyorlar hiç bir faydası yok. Sonrada extaktını satıyorlar. Herşeyi yaptığımız gibi bunda dejenere ettik. Benim şekerim 365 idi kolestrolde tavan. Doktor sabah akşam 4000 miligram glifor verdi. Birde kolesterol hapı. Bir hafta devam ettim perişan oldum bişey değişmedi. Araştırırken nette zeytin yaprağını buldum deneye deneye kendi formülümü buldum. Bir ay sonunda tekrar hastaneye gittiğimde kan değerlerim normale dönmüştü. Doktorda şaşırdı. İlac kullanmadığım kendi tedavim anlattım. Çok güzel böyle kontrollü git dedi. Benim tavsiyem, önce sigara ve gazlı içecekler veda edilecek. Sonra pilav makarna haftada bir defa esmer ekmek ekşi mayalı yenecek. Hergünde enaz 3 km yürüyüş yapılacak ve en önemlisi hergn sabah öğle akşam enaz birer bardak zeytin yaprağı çayı içilecek. Tarifi şöyle. 50, 60 adet taze yaprak iyice yıkandıktan sonra ikiye bölünüp 2 litre klorsuz suda bir taşım kaynatılıp en az 3 saat demlenecek. İçindeki yaprak süzülüp atılmaya ak. Aoleopren suya yavaş geçiyor rengi açık portakal renginde oluyor. Dolaba koyuyor oradan alıp içiyorsunuz. İki ay sonra ne şeker kalır ne kolesterol ne varis kalır ne diz ağrısı. İlaclara veda ederek böbrek ve pankreansınızıda kurtarırsınız.benim yaşım 71 tekrar çalışmaya başladım. Merdiven çıkamıyor inemiyordum. 8 kiloda verdim. Karpuz baklava sütlaş dahil herşeyi yiyorum. İnşallah bu anlattıklarım birilerine yarar. 10 yıl öncede birçok kişiden teşekkür teşekkür aldım.

 2. Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler:)

 3. Hüseyin

  Merhaba gölge de zeytin yaprağı kuruttum kararip kahve rengi oldular nedenini öğrenmek istiyorum. teşekkürler

 4. zübeyde

  Bir haftadir Ben açık kan sekeri 100 tokluk kan sekeri 190 çıkıyor ben taracın suyuyla düşünüyorum zeytin Yaprağının kullanabilirim ama bilgi veremilirmisinz rica ediyorum

 5. Hakan doruk

  Şifa olduğuna inanıyorum.Ama öyle doneler verilmişki yaşam iksiri gibi lanse ediliyor. Sarımsakla tüketelim uçuşa geçeriz o zaman. Yinede emeğinize sağlık.

 6. Misafir

  Zeytin yapragı yaprak olarak satılıyo yaprak adet olarak bir bardağa kaçtane konulmalıdır doğru tarif verin tatlı kaşığı yemek çay degil

 7. 1 su bardağına 1 tane taze zeytin yaprağı kullanabilirsiniz.

 
 
KAPAT