1 aylık Bebeğe Calpol Verilirmi? Calpol Yasaklandımı?

1 aylık Bebeğe Calpol Verilirmi? Calpol Yasaklandımı?

Calpol da 6 yaşın altındaki bebekler ve çocuklarda ağrı kesici, ateş düşürücü amaçlı kullanılan ilaçtır. Bugün sizlere calpol ilacının yenidoğan, 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 5 aylık 6 aylık bebeklerde kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Sual: 1 aylık bebeğe calpol şurup içirilebilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzm.Dr. Anıl Yeşildal’ın cevabı: (1 günlük yenidoğan bebeğe bile, kilosuna göre uygun dozda doktor onayıyla verilebilir.)

Sual: Bebeğim diş çıkarıyor ateşi var. Calpol yasaklandı diyorlar, doğru mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selman Vefa Yıldırım'ın cevabı: (Calpol, tylol, minoset ilaçlarında olduğu gibi etken maddesi parasetamol olan ateş düşürücü, ağrı kesici olarak yıllardır güvenle kullandığımız, ciddi yan etkileri çok çok nadir görülen bir ilaçtır, yasaklanmamıştır.)


Sual: Bebeğim 2 ay 10 günlük, bebeğime aşı öncesi calpol 6 plus süspansiyon vermemde mahzur var mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Aşı sonrasında ateş, huzursuzluk olursa ağrı kesici-ateş düşürücü şurup kullanılabilir. Calpol 6 plus yerine calpol şurup kullanın.)

 

Sual: 2 aylık bebeğe calpol şurubu verilir mi, verilirse ne sıklıkla verilebilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emrah Can'ın cevabı: (Verilebilir ancak doktorunuzun bebeğinizin kilosuna ve hastalığına uygun önerilerini dikkate almalısınız.)

Sual: Bebeğim 1 aylık, soğuk algınlığı geçirdi. Nezle için bir şurup, damla vs. kullanmama gerek var mıdır?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Halit Özkaya'nın cevabı: (Burnu için serum fizyolojik kullanmanızı tavsiye ederim. Zaten 1 aylık bir bebeğe nezle veya grip için parasetamol (calpol veya paranox-S) dışında güvenle verebileceğiniz başka ilaç yoktur.)

Sual: Calpol yasaklandı diyorlar, doğru mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Murat Aydın'ın cevabı: (Calpol, yurt dışında katkı maddesinin uygun olmamasından dolayı yasaklandı,ancak Türkiye’de öyle bir uygunsuzluk yok.)

Sual: Bebeğim 3.5 aylık, sağlık ocağında pnomokok aşısı yapıldı. Bugün aşı olunan yerle çevresi kızarmış, ne anlama geliyor, ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Murat Aydın'ın cevabı: (Aşı reaksiyonu meydana gelmiş olabilir, korkmayın. Aşı yerine soğuk kompres yapabilirsiniz. Ateşi olursa, ateş düşürücü olarak yarım ölçek calpol verebilirsiniz.)

Calpol şurup kullanımı yaş ve doz;

 1. 3 aydan küçük : Yarım ölçek (2.5 ml)  
 2. 3 ay - 1 yaş arasında Yarım-1 ölçek (2.5 - 5 ml)
 3. 1 -6 yaş arasında 1-2 ölçek (5-10 ml)

Bu pediatrik dozlar, her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir. 3 aylığın altındaki bebekler: 2. ayda aşı sonrası ateş görülen bebeklere 2.5 mI(1/2 ölçek)'lik bir doz uygundur. Diğer durumlarda ancak hekim önerisi ile kullanılmalıdır. 6 yaşın üzerindeki çocuklar ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinler için,‘TCalpol 6 Plus süspansiyon önerilir.

Not: Doktora danışmadan bebeğinize hiçbir ilacı vermeyin.

Calpol Ne İşe Yarar, Fiyatı, Yan Etkileri Nedir? Calpol Prospektüsü Tıklayınız

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

İburamin Cold İlacının Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Markaları İçin Tıklayınız

Bebeklerde Kan İlacı Kullanımı ( Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

14 Yorum

 1. Misafir

  Oğlum 1.ay 10 künlük gırip oltu ağrı gesici verebilirmiyim

 2. Ceren

  Benim oğlum 25 günlük banyodan dolayı kulakları agriyor hangi agri kesiciyi vermem gerekiyor

 3. Birsen

  Kızım sabah kalktığında yemeği uyandıktan iki üç saat sonraya sarkarsa elleri dudakları titriyor.bu bir hastalık belirtisi midir. Ayrıca kızım bunlar olmadan önce bir yılı geçti ağrı kesici atesdusurucu şurupları içip bir gün yoğun bakımda yatmıştı bu olaydan organlarına zarar vermiş olabilir mi sabahları aciktiginda titremesi bundan olabilir mi.

 4. Reyhan yok

  Calpol yurtdışında yasaklandı diye cevap vermiş sayın doktorumuz. Kesinlikle öyle birşey yok. İngiltere de alışveriş mağazalarının raflarında yada bakkallarda dahi satılıp kullanılıyor. Doktorlarda başka ilaç vermiyorlar zaten.

 5. Misafir

  Merhaba bebegim 2 yasinda bademcikleri sismis ve öksurugu var sesindede degisme var uyuyamiyor surekli agliyor peditus kullanabilirmiyim yada gecmesi icin ne yapabilirim

 6. Yasemin

  Bebeğim 3 ayı yeni bitirdik öksürük burun tıkanıklığı var sadece calpol iyi gelir mı

 7. Derya

  Kızım 8.5 aylık gece çok uyanıyor. Açlıktanolsa gerek ne verebilirim

 8. Nili

  Merhaba benim bebegim 2ay 12 gunluk asidan sonra atesi 37.5 oldu ve yalnislikla iki olcek yani 5ml verdim bebege zarari var mi ve ne yapmam gerekir lutfen

 9. Derya

  10 aylık bebeğim var girip oldu petutus surup kullandık 1 hafta ve yan etki yaptı karacigerinde doktora tahlile gidiyoruz acaba ne zaman gecer bu yan etkisi ve zararı olurmu

 10. Nzn

  Merhaba benim bebeğim 2 aylık aşısını oldu ve ateşi çıktı calpol 6 Plus verdim prospektüsunü okuduğumda 6 aydan küçük bebeklere wermeyi n yazıyordu ve yan etki olarak uyku yapiyorms bebeğim de şurubu werdgmden beri gUzel uyuyor acaba tan etki yapms olabilirmi

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç