Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

Mavi Kadın>Moda>Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

Bohem stil 1800'lü yıllarda ortaya çıkmış ve günümüzde de popülerliğini sürdürmektedir. Bohem stile uygun giyinmeyi özellikle rahatına düşkün kadınlar tercih ediliyor. Peki nedir bu Bohem tarz? Nasıl oluşturulur? Hangi parçalar kullanılır? Bohem stil ile ilgili her şey…

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

Adını Fransa’daki göçebe Romanlardan alan Bohem stil, 200 yılı aşkın bir süredir hala en çok kullanılan stillerden bir tanesi. Her gün değişen moda akımları bile onu yerinden edemiyor. Özgürlüğün, rahatlığın ve sanatın sembolü olan Bohem stile dair her şeyi Mavi kadın editörü derledi. 

Bohem giyim tarzı, 1800’lü yıllarda Doğu Avrupa’daki göçebe Romanların tarzlarından ilham alınarak oluşturulmuştur. O zamanlar yeni fikirlere açık, gelenekleri reddeden ve özgürlüklerine düşkün kişilere Fransızca’da ‘’la boheme’’olarak bilinen bohem denmiştir. İlk başta garipsenen bu stil, daha sonrasında benimsenmiş ve günümüzde de hala kullanılmaktadır. 

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

BOHEM NE DEMEK?

Bohem kişiler, günü birlik yaşayan, yarına dair kaygısı olmayan ve kendini sanata adamış kişilere verilen isimdir. Aslında bohem tarzı, sadece bir giyim stili değil bir yaşam anlayışıdır. Kendini sanata veren kişilere, edebiyat tutkunlarına, geleneksel olan her şeye karşı çıkan insanlara denmektedir.

BOHEM GİYİM NEDİR?

Bohem giyim, göçebe Romanların tarzından etkilenerek eskimiş ve sürekli yolculuk yapmaya uygun kıyafetlerin yeniden yorumlanmış biçimidir. Rahat kıyafetler, etnik desenler ve bol aksesuar bu tarzın ilk bakışta göze çarpan unsurlarıdır. Özgürlük hissi uyandıran bol ve renkli kıyafetler, şalvarlar ya da etnik desenli bol kazaklar bohem giyimin öne çıkan parçalarıdır. 

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

BOHEM STİLİN OLMAZSA OLMAZLARI NELERDİR? 

 • Şifon bluzlar
 • Etnik desenli kazaklar
 • Şalvarlar
 • Bol kesimli pantolonlar
 • Otantik desenler
 • Geniş kesim elbiseler
 • Uzun botlar
 • Süet ayakkabılar
 • Kimono ceketler
 • Toprak renkli bluzlar
 • Bereler 
 • Uzun etekler
 • Saçaklı çantalar

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

Bohem giyim tarzında tüm giysiler farklı farklı değil bir bütün olarak düşünülmelidir. Şapka seçiminden, ayakkabı seçimine kadar her şey bir bütün olmalıdır. Bu tarzda ana amaç, giyilen parçaların rahat ve özgür olmasıdır. Geleneksel bir şıklık ya da sade bir örüntü bekleyemezsiniz. Kat kat giyinmek, birbirinden farklı takıları bir araya getirmek bu tarz için oldukça olağandır. Bir yanı ile doğadan ilham aldığı için taşlardan, ahşaplardan yapılan takılar kullanılır. Tüylerden yapılmış küpeleri, üst üste takılmış kolye ve bilezikleri bu tarzda görebilirsiniz. Bohem tarzın en göze çarpan özelliği genellikle kadınların saçaklı, ipli çantalar kullanmasıdır. Genellikle bu çantalar süetten yapılmıştır. Örgü kazaklar, elbiseler, yelekler bu tarzın temellerini oluşturur. Her ne kadar ilk olarak rahatlık baz alınsa da, desenli elbiseler, etnik motifli gömlekler de bu tarzın içerisinde yer alır. 

BOHEM STİLDE HANGİ RENKLER KULLANILIR?

Bohem stil, renkleri en özgür kullanan stillerden biridir. Özellikle çanta ve ayakkabı kullanımlarında toprak renkleri göze çarpsa da, elbiselerde, etek ve bluzlarda canlı renkler kullanılır. Pastel tonlar, toprak renkleri, yeşilin  ve tonları onların doğadan aldıkları ilhamı simgeler. Bunların haricinde kırmızı, turuncu ve mor gibi canlı renkler de oldukça fazla kullanılır. Unutmayın bu tarzın asıl amacı özgürlüğü simgelemek, bu yüzden neredeyse her rengi bu stilin içerisinde bulabilirsiniz. 

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

BOHEM STİL SAÇ MODELLERİ

Rahat bir giyim tarzı olan Bohem stilde saçlar da rahat modeler yapılarak kullanılıyor. Genellikle uzun saç kullanılan Bohem stilde saçlar arkası açık bırakılacak şekilde ön tarafı dağınık örgü yapılıyor. Bu tarzda bandanalar ve saç ipleri de oldukça fazla kullanılıyor. Tamamen örgülü saçlar da bu tarzda görebileceğiniz modellerden bir tanesi. 

BOHEM STİL AKSESSUARLARI

Bohem stilde aksesuar kullanımı en az giyilen kıyafet kadar önemlidir. Çünkü bu tarzın simgesi kullanılan takılardır. El yapımı takılar bu tarzın vazgeçilmezleridir. Ahşaptan, gerçek boncuklardan ve tüylerden yapılan takılar maksimalist bir şekilde üst üste takılır. Ayrıca bolca kullanılan şallar, fularlar bu tarzın tamalayıcı parçaları arasındadır. Kovboy şapkaları da bu tarzda bolca kullanılıyor.

Modası 200 yıldır geçmiyor: Bohem stil nedir? Nasıl oluşturulur?

BOHEM STİL MAKYAJI

Bohem stilde, doğallık ön plana çıktığı için makyaj yaparken doğal maddelerden yararlanılıyor. Göz kalemleri, göz farları en çok kullanılan malzemeler arasında. Cilde doğal görünüm veren bir fondoten cilt makyajı için yeterli olacaktır. Gül Kurusu, ya da bronz bir allık da hafifçe kullanılabilir. Bohem makyajda asıl odaklanılan yer gözlerdir. Maskara, renkli göz kalemleri gözü ön plana çıkaracaktır. 

BOHEM VE HİPPİ TARZI ARASINDAKİ FARKLAR

Özgürlük ve rahatlığı ifade edişleri bakımından hippi tarzı ve bohem tarzı sıklıkla birbirleriyle karıştırılabiliyor. İkisi de birbirine benzeyen bu tarzlar, verdikleri mesajlar ile birbirinden ayrılıyor. Bohem tarz daha çok, sanatsal ve entelektüel mesajlar içerirken, hippi tarzı ise barış ve siyasi mesajlar içeriyor. Bohem tarzda hippi tarzına göre biraz daha kapalı renk tonları kullanılıyor. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...