Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adet döneminde kilo artışı neden olur, tartıda kaç kilo fazla çıkar?

Mavi Kadın>Diyet>Adet döneminde kilo artışı neden olur, tartıda kaç kilo fazla çıkar?

Adet döneminde olan kadınlar tartıya çıktıklarında küçük bir şokla karşılaşabilirler: kilo alımı! Evet çoğu kadın regl döneminde tartıldığında tartıda birkaç kilo fazla çıkabiliyor. Peki regl döneminde tartıda fazla çıkmak veya kilo artışı neden olur? İşte uzmanların bu konudaki görüşleri:

Adet döneminde kilo alımı bu dönemde iştah artışına bağlı olarak gerçekleşebiliyor.
Adet döneminde kilo alımı bu dönemde iştah artışına bağlı olarak gerçekleşebiliyor.

Regl döneminde tartılırsanız normal kilonuzdan birkaç kilo daha fazla çıkabilirsiniz. Bu nedenle adet döneminde tartılmak doğru bir davranış değildir, kilonuz hakkında yanlış sonuçlar verebilir. Dr. Sait Halil adet döneminde kilo artışının yağdan olmadığını, hormonlar ve metabolizmadaki değişime bağlı olarak ödemden kaynakandığını bu dönemde tartıda 1-3 kilo arası fazla çıkıldığını söylüyor. Regl iken fazla kiloda çıkmanın tıbbi nedenleri şöyledir:

REGL DÖNEMİNDE TARTIDA NEDEN FAZLA ÇIKARIZ?

Kilonuz, genel sağlık profilinizin önemli parametrelerinden biridir. Düzenli olarak tartılmak, kilo verme ve kilo koruma hedeflerinizi izlemenize yardımcı olabilir. Ancak adet döneminde tartılmanız önerilmez. Regl döneminde normalden 1-3 kilo kadar fazla çıkabilirsiniz. Adetliyken tartılınca fazla kiloda çıkılmasının nedeni ise şudur:

Regl döneminden önceki günlerde kadın vücudundaki östrojen ve progesteron hormonları hızla azalır. Bu durum, bedenimize adet görmeye başlama zamanının geldiğini söyler.

Östrojen ve progesteron ayrıca bedendeki sıvıyı düzenleme şeklini de kontrol eder. Bu hormonlar dalgalandığında, vücudunuzdaki dokular daha fazla su biriktirir. Bunun sonucu olarak regl döneminde vücutta ödem meydana gelir. 2014 yılında São Paulo Şehir Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 97'sine kadarı adet öncesi sendromu semptomları yaşayabiliyor ve yüzde 65'i regl döneminde vücudunda ödem, şişkinlik sorunu ile karşılaşıyor.

Ödem göğüslerde, midede veya ekstremitelerinizde şişkinliğe neden olabilir. Bu da vücut ağırlığını arttırır, ancak yağlanmayı arttırmaz.

Ödem, yaygın bir adet dönemi semptomudur. Adet gören kadınların yüzde 92'sini etkiler.

Regl döneminde meydana gelen ödeme bağlı kilo alımı geçici bir durumdur. Regl bittikten 3-5 gün sonra kilonuz da normal seviyeye yani adet öncesindeki kilonuza dönecektir.

Adet döneminde kilo artışı neden olur, tartıda kaç kilo fazla çıkar?

REGL DÖNEMİNDE KİLO ALMAK NORMAL Mİ?

Adet döneminde yüksek progesteron seviyeleri iştahınızı artırabilir, kendinizi çok fazla yemek yerken ve damak tadınıza hitap eden pek çok şey için can atarken bulabilirsiniz. Regl hormonları, iştah artışından dolayı canınızın çok tatlı ya da tuzlu şeyler çekmesine neden olur. Özellikle çoğumuz bu dönemde tatlıya düşkün oluruz, tatlı yiyeceklere saldırırız. Bunun sonucunda regl iken birkaç kilo alabiliriz.

ADET DÖNEMİNDE TARTIDA FAZLA ÇIKMAK VE ÖDEM NASIL ÖNLENİR?

Magnezyum takviyesi alın. Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde (National Library of Medicine) geçen 2012 yılında yapılan bir araştırmada, günde 250 miligram magnezyum almanın, ödemi azaltmaya yardımcı olduğu tespit edildi.

B6 vitamini alın. Yine aynı çalışmada, günlük B6 alımının, katılımcıların ödem, şişkinlik de dahil olmak üzere genel PMS semptomlarını azaltmalarına yardımcı olduğunu buldu.

Daha az tuz tüketin. Vücutta ödemin oluşumunun bir nedeni de tuzlu besinler tüketimi. Ne kadar çok sodyum (tuz) tüketirseniz, vücudunuz o kadar fazla su toplar. Tuz alımınızı sınırlamak, ödemi daha hızlı atmanıza yardımcı olabilir.

Uykunuzu iyi alın. İyi dinlenmiş olmak, daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza ve vücudunuzun bir bütün olarak daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Her gece 8 saat uyumaya çalışın.

Kompleks karbonhidratlı yiyecekler tüketin. Tam tahıllı ürünler, sebzeler, meyveler ve baklagiller kompleks karbonhidratlardandır. Karmaşık karbonhidratlar sizi daha uzun süre tok tutar ve kan şekerinizde ani yükselmelere neden olmaz. Bu, vücudunuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olur ve sizi gereksiz atıştırmalıkları tüketmekten koruyabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...