Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adetliyken saç boyanır mı, saç boyası tutar mı? Regl iken saç boyamak günah mı, gusle engel mi?

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Adetliyken saç boyanır mı, saç boyası tutar mı? Regl iken saç boyamak günah mı, gusle engel mi?

Regl dönemi; menopoza girmemiş, doğurganlık çağındaki tüm kadınların yaşadıkları doğal bir süreç. Bakımına ve güzelliğine düşkün olan kadınların bu dönemde en çok merak ettiği sualler: Adetliyken saç boyanır mı, saç boyası tutar mı? Adetken saç boyamak caiz mi, saç boyası abdeste engel mi? Reglken saç boyamak dinen caiz mi? Adetliyken saç boyamak gusle mani mi? İşte tüm bu merak edilen soruların cevapları:

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Biz kadınlar daha güzel ve çekici görünmek istediğimizde saçımızı boyar, saçlarımızda bazı değişiklikler yaparız. Saçlarımızda meydana gelen olumlu değişimler ruh halimizi de etkiler, kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissederiz. Peki regl dönemindeyken saçlarımızı boyarsak istediğimiz saç rengi tutar mı? Gelin birlikte bu konuda uzmanların görüşlerine bir göz atalım:

REGL İKEN SAÇ BOYANIR MI?

Kuaförler ve saç bakım uzmanları regl döneminde saç boyamayı tavsiye etmiyorlar. Çünkü bu dönemde genellikle saç boyası tutmuyor, istenilen saç rengine ulaşılamıyor. Uzmanlar bu durumu şöyle izah ediyor ‘Regl iken kıl köklerinden amonyak salgılanır, bu da saça yapılan her işlemi doğrudan etkiler, saça uygulanan boya tutmaz hatta saç boyama işlemi bitip de saç yıkama aşamasında bile saç boyası akabilir.”

Adet dönemi kadınlarda hormon dengelerinin değiştiği bir dönemdir. Östrojen, progesteron ve  testosteron hormonlarındaki bu değişim vücut kimyasını ve sıcaklığını doğrudan etkiler. Hormonlardaki bu dalgalanmanın sonucu olarak adet döneminde saç boyası tutmaz. Hatta önce tutmuş gibi olsa bir süre sonra saçlarınızı yıkadıkça boya da saçtan zamanla akmaya başlar.

Regl iken saçlarını sarı, kırmızı, pembe, mavi veya platin gibi daha açık renklere boyayan kadınların çoğu elde ettikleri renkten memnun kalmaz. Boya saçta etkili bir şekilde tutunamadığı için bu süre zarfında istenilen rengin elde edilmesi de mümkün değildir.

Regl iken saçlarını açık renge boyayınca istenen rengi tutturmak mümkün değilken saçlarını koyu tonlara boyayanlar bu konuda daha şanslıdır. Çünkü regl döneminde saçlarınızı koyu renklere boyadığınızda boya tutup hedeflenen saç rengine ulaşılabilir. Regl döneminde koyu renklerin tutma ihtimali platin gibi açık renklere nazaran daha yüksektir.

Yukarıda bildirdiğimiz durum yani adet döneminde saç renginin tutmaması, bu dönemde saçlarını boyamanın doğru olmaması genel kaidedir. Kadınlardan bazıları adetliyken saçlarını boyadıklarını ve ortaya çıkan renkten memnun kaldığını, adetliyken bile olsa saçlarını boyamaya devam ettiklerini dile getiriyor. Ancak bu durum her kadın için geçerli olmadığından en iyisi kendinizi riske atmayın, regl iken saç boyamayın.

Adet döneminde saç boyasının tutmamasının yanı sıra saça uygulanan perma, Brezilya fönü gibi işlemler de tutmayabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurmalı, regl döneminin sona ermesinden sonra saçı boyamalıdır. Hatta regl döneminden birkaç gün sonra da hormonal değişimler devam edebildiğinden, en doğru hareket regl döneminden 1 hafta sonra saçları boyamak olacaktır.

The Sun'ın haberine göre yalnızca adet döneminde değil regl öncesi günlerde de saçları boyatmak doğru değildir.

Adetliyken saç boyanır mı, saç boyası tutar mı? Regl iken saç boyamak günah mı, gusle engel mi?

ADETLİYKEN SAÇ BOYAMAK DİNEN CAİZ Mİ?

Adetliyken saç boyamanın dinen herhangi bir mahsuru yoktur. Abdest alırken, yıkanması farz olan bir kuru yer kalırsa, abdest kabul olmaz. Gusülde ise vücudun iğne ucu kadar yeri dahi kalmayacak şekilde tamamen ıslanması gerekir.

Bu nedenle, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi maddeler gusle manidir. Ancak saç boyası, kına gibi saçta, ciltte tabaka oluşturmayan maddeler abdeste ve gusle de mani değildir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...