Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adım adım topuk bakımı: Topuk bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

Mavi Kadın>Güzellik>Adım adım topuk bakımı: Topuk bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

Günün tüm yorgunluğunu üzerinde taşıyan ayaklarımız, en az yüzümüz ya da cildimiz kadar bakıma ihtiyaç duyar. Ayak bölgesinde en çok yıpranan bölge ise topuklardır. Topuklar nem eksikliğinden dolayı sık sık çatlar ve topuk derisi giderek kalınlaşabilir. Bu durum kişinin hem rahat yürümesine hem de rahat dinlenmesine engel olabilir. Topuk bakımı ile bilmeniz gereken her şeyi Mavi Kadın editörü araştırdı.

Adım adım topuk bakımı: Topuk bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

Günün yorgunluğunu atmak için yapılacak olan bir ayak masajını kim istemez ki? Tüm vücudu taşıyan ayaklarımız da en az cildimiz ve yüzümüz kadar bakımı hakediyor. Özellikle topuk bölgesi, doğru bakım yapılmadığında nem eksikliğinden dolayı kuruyup çatlayabiliyor. Bu çatlaklar oluşmaya devam ettiğinde ise topuklarda nasır bile oluşuyor. 

ADIM ADIM TOPUK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Topuk bakımı yapmak için ilk olarak genel bir ayak temizliği ve bakımı yapılması gerekir. Topuk bakımının aşamaları ise şöyle: 

YIKAMA

Ayakların gün içerisinde biriken kirden arınması çin mutlaka her gün düzenli olarak yıkanmalıdır. Özellikle kuru ve çatlak topuklara sahipseniz, kullanılan suyun ılık olması gerekir. 

SUDA BEKLETME

Topuktaki çatlak ve nasırların yumuşaması için aykalar en az 20 dakika boyunca ılık suda bekletilmelidir. Bir leğen ya da kovanın içerisine ılık su doldurup içerisine ayak bakım tuzlarından eklenebilir. Eğer evde ayak bakım tuzu yoksa, 4-5 kaşık yemek tuzu da suyun içine eklenebilir. Su çok sıcak olursa sudan çıktığı gibi ayaklar hemen kuruyacaktır. Bu yüzden suyun ılık olması çok önemlidir. 20 dakika boyunca ılık suda bekleyen ayaklar, daha sonra temiz bir havlu ile kurulanmalı ve ardından ayak bakım kremi sürülmelidir. 

ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMA

İyice temizlenen ve krem sürülen ayaklara ölü derileri döken ayak maskeleri kullanılabilir. Bunun yanında ayak peelingi, özellikle topuk bölgesindeki ölü derilerden arınmak için ponza taşı, topuk taşı ya da nasır giderici aletlerden yararlanılabilir. Bu adım topuk bakımının en önemli adımıdır. Çünkü, ölü derilerden arınmayan bir topuk, sonrasında yine kurumaya, sertleşmeye ve çatlamaya devam edecektir. Bu yüzden bu adımda, topuk bölgesindeki ömlü derilerden tamamen kurtulunmalıdır.

Adım adım topuk bakımı: Topuk bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

TOPUK KREMLERİ

Topuk kremleri, ayak kremlerine nazaran daha yoğun bileşenler içerir. Böylelikle topuk bölgesini daha yoğun bir neme hapsederler. Yoğun nem, kuruyan ve çatlayan topuklar için birebir çözümdür. Topuk bakımı sırasında mutlaka topuk kremleri yoğun bir şekilde uygulanmalı hatta krem uygulamasından sonra nemi hapsetmek için çorap giyilmelidir. 

DOĞAL YAĞLAR

Doğal yağlar topuk çatlamaları için çok etkili ürünlerdir. Zeytinyağı, Hindistancevizi yağı, jojoba yağı, çay ağacı yağı, susam yağı, badem yağı vb. yağlar, topuk bakımında kullanılabilir. Bu yağlar sabah ve akşam düzenli olarak kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta; ayakların iyice yıkanıp nemlendirildikten sonra yağ kullanımıdır. Doğal yağlar aynı zamanda var olan ayak sorunlarına karşı da etkilidir. Örneğin ayak kokusu için doğal yağlar kullanılabilir. 

ALOE VERA KULLANIMI

Aloe vera cilt için doğal bir şifa kaynağıdır. Bu durum ayaklar ve hakeza topuklar için de geçerlidir. Özellikle çatlak topuklara uygulanan aloe vera düzenli kullanımda çatlakları kapatacak ve yumuşacık bir topuklara sahip olmayı sağlayacaktır. Aloe veranın içerisinden çıkan jel sıvı ayaklara yedirilir ve üzerine pamuklu bir çorap geçirilir. Ayaklar aloe verayı tamamen emene kadar beklenilir ve ardından topuklara doğal içerikli bir ayak kremi sürülür. Bu işlem düzenli olarak tekrar edilir.

Adım adım topuk bakımı: Topuk bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

AYAK MASAJI

Ayak masajı tüm vücudun rahatlaması için çok etkilidir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Daha sağlıklı bir ayaklara sahip olmayı sağlar. Aynı zamanda ayak masajı, topuklardaki nasırların ve çatlakların giderilmesi için oldukça etkilidir. Doğal yağlarla beraber desteklenen ayak masajı düzenli olarak yaptırıldığında topuk çatlakları zamanla kaybolacak ve daha dinlenmiş hissedilecektir. 

JEL TOPUK DESTEKLERİ

Topuk bakımı sadece krem sürmekle ya da masaj yaptırmakla tamamlanan bir işlem değildir. Vücudumuzun belki de en görmezden gelinen fakat en yorucu işini yapan topuklara günlük hayatta da iyi bakılması gerekir. Bunun için ayakkabıların içerisine jel topuk destekleri koyulabilir. Jel topuk destekleri, halihazırda bulunan topuk çatlaklarının daha da artmasını engelleyecek ve daha rahat yürümeyi sağlayacaktır. 

ÇORAP SEÇİMİ 

Ayakların yara olmaması, kötü kokmaması ya da sıcaklığa bağlı olarak kızarıklık gibi durumların oluşmaması için sık sık hava alması gerekir. Tüm gün ayakkabının içerisinde nefes alamayan ayaklar için tercih edilecek olan çoraplar çok önemlidir. Sentetik, polyester ya da başka sağlıksız malzemelerden üretilen çoraplar ayakları terletecek ve kötü kokutacaktır. Bu sebeple pamuk ve bambu gibi doğal ve ayağın hava almasını sağlayan çoraplar tercih edilmelidir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...