Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yüzde, boyunda ve sırtta görülebiliyor! Komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu

Mavi Kadın>Güzellik>Yüzde, boyunda ve sırtta görülebiliyor! Komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu

Cilt gözeneklerinin tıkanmasıyla meydana gelen sorunlardan biri de komedondur. Komedon tedavisinde kimyasal yöntemler olduğu kadar doğal yöntemlerde vardır. İşte komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu...

Yüzde, boyunda ve sırtta görülebiliyor! Komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu

Komedonlar açık (siyah nokta) ve kapalı ( beyaz nokta) türü olarak bilinmektedir. Cilt gözeneklerinin tıkalı kalması sonucunda cilt yüzeyinde şişlikler oluşurak koyu bir yüzeye neden olur.

Siyah ve beyaz noktalar şeklinde oluşan komedon gözeneklerdeki tıkanma ve yağ bezinde meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkar.

KAPALI KOMEDON NEDİR?

Halk arasında yağ bezesi olarak bilinen kapalı komedon ciltteki kalıntı ve yağların (sebum) gözenekleri yani kıl foliküllerini tamamen tıkaması ile ortaya çıkan beyaz noktalardır. 

Ciltte herhangi bir yerde görülebilen komedonlar en fazla yüz, göğüs, boyun ve sırtta yağ bezlerinin bulunduğu yerde oluşur. 

KOMEDONA NEDEN OLAN DURUMLAR 

Vücutta fazla yağ üretimi
Kıl foliküllerinin tıkanması
Akne bakterilerin cilt yüzeyinde birikmesi
Ölü cilt hücrelerinin dökülmemesi 
Hormonlar
Bazı ilaçların kullanımı
Yediğimiz yiyecekler ve içecekler

Yüzde, boyunda ve sırtta görülebiliyor! Komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu

KOMEDON NASIL GEÇER?

Komedon tedavisi olmak için öncelikle cilt temizliği çok önemlidir. Cildin buhar uygulamasıyla rahatlatılması sağlanmalıdır. Peeling işlemi uygulanması ve sonrasında salisilik asit ve azelaik asitlere ağırlık verilmesi derinlemesine temizlik için gerekli olan işlemlerdir. 

KOMEDON TEDAVİSİ AŞAMALARI

Salisilik asit takviyesi alın: Salisilik asitle hasar almış cildin üst tabakasının çıkarılması amaç edinilir. Salisilik asit reçetesiz olarak satılır ve komedonların temizleyen bir losyon olarak kullanılır.

Azelaik asit içeren besinler tüketmek: Çavdar, arpa, buğday ve diğer tahıl ürünleri azelaik asit içerir. Bunları tükettiğimizde de ciltteki mikroorganizmalar temizlenmiş olacaktır. 

Kimyasal peeling yöntemi: Bu yöntemle cilt katmanları tedavi edilecektir. Dolayısıyla komedonları tedavi etmek düzenli olarak uygulanabilir. 

Lazerle cilt yenilemek: Lazer ile cilt yenileme işlemi yapılır. Siyah noktalara yoğun şekilde ışık huzmeleri yönlendirilir. Bu ışık ışınları üretilen yağ miktarını azaltır ve komedon oluşumunu engeller. 

Çay ağacı yağı kullanmak: Çay ağacı yağı ile bakterilerin büyümesi önlenir. Pamuk yardımıyla uygulanan bu yağ ile siyah noktaların oluşumu engellenecektir. 

Şeker veya tuz peelingi yapmak: Bu iki doğal peeling sayesinde ciltteki ölü deriden kurtulacaksınız...

Yeşil çayı tüketmek: Antioksidan özelliği bulunan yeşil çay ile cildin yağ üretimi azaltılır. Kuru yeşil çay yaprakları suyla karıştırılır ve ıslak yapraklar 30 saniye kadar dairesel hareketlerle cilde masaj yapılarak uygulanır. 

Düzenli olarak yüzü yıkamak: Yüzünüzü her gün yıkamayı ihmal etmeyin.

Nemlendirici kullanmak: Doktor kontrolü ile nemlendirici kullanmaya özen gösterirseniz cildiniz daha sağlıklı olacaktır. 

Yüzde, boyunda ve sırtta görülebiliyor! Komedondan kurtulmanın 8 doğal yolu


KOMEDONDAN KURTULMANIN 8 DOĞAL YOLU

1- Yüz buharıyla tıkanmış gözenekleri açabilirsiniz 
2- Elma sirkesi ile cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Elma sirkesinin antibakteriyel, antiinflamatuar ve bilhassa antimikrobiyal özelliği bulunur. 
3- Beyaz noktalara limon suyu kullanmak çok önemlidir. Limon asidik olduğu için fazla yağı alır. 
4- Çay ağacı yağı ile komedonları temizleyebilirsiniz. Bakteri miktarını azaltan antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağı tonik olarak kullanılabilir. 
5- Bal ile cilt maskesi yapmak. Balı limon ile karıştırıp 10-15 dakika bekletip yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Balda antibakteriyel özelliği cildinize iyi gelecektir. 
6- Salisilik asit veya alfa hidroksi asit peelingleri cildinizin pul pul dökülmesini sağlayacaktır. Özellikle beyaz noktalar için bu işlem iyi gelecektir. 
7- A vitamini içeren kremler kullanmak cilt sağlığını koruyacaktır. A vitamini hücre büyümesini gerçekleştirerek iltihaplanmanın önüne geçer.
8- Aloe vera yağı ile kapalı komedonlar tedavi edilebilir. Çay ağacı yağı etkisi aloe verada da görülür. 

 

Kaynak : memorial.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...