Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Gül suyunun cilde 20 faydası: Cildi nemlendiriyor, gözenekleri sıkılaştırıyor…

Mavikadin>Güzellik>Gül suyunun cilde 20 faydası: Cildi nemlendiriyor, gözenekleri sıkılaştırıyor…

Gül suyu, antioksidan, antiinflamatuar ve antimikrobiyal içeriği sayesinde tam bir güzellik iksiridir. Binlerce yıldır özellikle kadınlar tarafından gençleşmek ve güzelleşmek için kullanılagelmiştir. Peki gül suyunun faydaları nelerdir?

Gül suyu cildi temizliyor, nemlendiriyor ve sıkılaştırıyor.
Gül suyu cildi temizliyor, nemlendiriyor ve sıkılaştırıyor.

Gül suyu, gülün taç yapraklarının damıtılması yoluyla elde ediliyor. Gül suyu doğal ve rahatlatıcı aromasıyla cilt bakımı ürünlerinde ve maskelerde de sıklıkla yer alıyor. Gül suyunu kozmetikçilerden veya marketlerden temin ederek her akşam yatmadan pamukla cildinize sürerek gül suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

GÜL SUYU CİLDE NASIL UYGULANIR?

Gül suyunu pamuğa biraz döküp bu şekilde cilde uygulayabilir yahut gül suyu spreyini yüzünüze püskürtebilirsiniz. Cildinizin anında rahatladığını hissedeceksiniz.

GÜL SUYU HER GÜN YÜZE SÜRÜLÜR MÜ?

Gül suyunu dilediğiniz zaman ve sıklıkta yüzünüz için kullanabilirsiniz. Özellikle cildinizi yorgun hissettiğinde yüzünüze gül suyu sürmek iyi gelecektir.

Gül suyunun cilde 20 faydası: Cildi nemlendiriyor, gözenekleri sıkılaştırıyor…

GÜL SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Gül, geçmiş çağlardan günümüze çok değerli bulunan çiçeklerden. Eski Mısırlılar, tıbbi ve güzelleştirici etkileri nedeniyle güle saygı duyuyorlardı, İranlılar, Orta Çağ'dan beri onu "çiçeklerin kralı" olarak görüyorlardı. Gülden elde edilen gül suyu ise, cilt için en faydalı maddelerden. Cildi nemlendiriyor, cildin Ph oranını dengeliyor, kırışıklıklara azaltıyor, cildi temizleyip sivilceye iyi geliyor. Gül suyunun cilde başlıca faydaları şöyle:

CİLDİ NEMLENDİRİR

Gül suyu, nemi cildi hapsedip cildi neme doyuruyor ve cildin kurumasını önlüyor. Bu sayede cilt pul pul dökülmüyor, pürüzsüz bir görünüme kavuşmaya yardımcı oluyor.

CİLT TAHRİŞİNE İYİ GELİR

Gül suyu antiinflamatuar özellikleri sayesinde egzama, gül hastalığı ve sedef hastalığı gibi durumların neden olduğu cilt tahrişini, kızarıklığı ve iltihabı gideriyor, bu hastalıkların tedavisinde etkili rol oynayabiliyor.

CİLDİN Ph SEVİYESİNİ DENGELER

Gül suyunun pH'ı cildin pH'ına benzer, bu da onu cildin pH seviyelerini dengelemek için ideal bir doğal tonik yapar. Bu sayede cildin doğal bariyer fonksiyonunun korunmasına, sivilce ve hassasiyet gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabiliyor.

YAŞLANMA ETKİLERİYLE SAVAŞIR

Gül suyu, antioksidan açısından zengin içeriğiyle erken yaşlanmanın önemli bir nedeni olan serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan cildi koruyor. İnce çizgileri, kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini onarıyor

CİLTTEKİ YAĞ ORANINI DENGELER

Gül suyu, cildinizi kurutmadan ve soymadan cildinizin doğal yağlarını dengeliyor, ciltte aşırı sebum üretimini kontrol altında tutuyor böylece cildin fazla yağlanmasını önlüyor.

KIRIŞIKLIKLARIN GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTIR

Gül suyunun yaşlanma karşıtı özellikleri, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor, cilde daha genç bir görünüm kazandırıyor.

GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRIR

Gül suyu büzücü özellikleriyle gözenekleri sıkılaştırıyor, daha az görünür hale getiriyor. Özellikle geniş gözeneklerden şikayetçi olanlar düzenli olarak her akşam yatmadan gül suyunuzu yüzlerine tonik olarak kullanmalı

CİLDİ TAZELER VE GENÇLEŞTİRİR

Gül suyunun cilt üzerinde canlandırıcı etkisi vardır, cildi tazeler, mat görünümü giderir.

CİLDİ TEMİZLER

Gül suyu, cildi kir, yağ ve makyajdan temizlemek için doğal bir temizleyici olarak kullanılabilir.

SİVİLCELERİ TEDAVİ EDER

Gül suyu antibakteriyel içeriğiyle, sivilceye neden olan bakterileri öldürüp sivilceleri önlemeye yardımcı olabiliyor.

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİNİ ALIR

Gül suyu, göz çevresindeki hassas cildi rahatlatıp nemlendirerek göz altı şişkinliğini ve mor halkaları giderebiliyor.

CİLT TONUNU AYDINLATIR

Gül suyu, ciltteki lekelerin görünümünü azaltarak cilt tonunun aydınlatılmasına ve eşitlenmesinde etkili rol oynayabiliyor.

GÜNEŞ YANIĞINI İYİLEŞTİRİR

Gül suyunun antiinflamatuar ve serinletici yapısıyla, güneşten yanmış cildi yatıştırıyor, kızarıklık ve tahrişi azaltıp etkili bir çözüm oluyor

YARA İZLERİNİ YOK EDER

Gül suyunda bulunan antioksidanlar hücre yenilenmesini desteklemeye ve ciltteki yara ve lekelerin yok edilmesine yardımcı olabiliyor.

CİLT DOKUSUNU ONARIR

Gül suyu, ciltteki ölü hücreleri temizleyerek ve hücre yenilenmesini teşvik ederek cildin dokusunu iyileştiriyor, bu sayede cilde daha pürüzsüz ve daha eşit bir görünüm kazandırıyor.

DOĞAL TONİK VAZİFESİ GÖRÜR

Gül suyu, cildin pH seviyesini dengeliyor, gözenekleri sıkılaştırıyor, cildi tazeleyip gençleştirmekte etkili doğal bir toner olarak kullanılabiliyor.

CİLTTEKİ İLTİHABI AZALTIR

Gül suyu, sivilce, egzama ve rosacea gibi durumların neden olduğu ciltteki iltihabı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

CİLDİ RAHATLATIR

 Gül suyunun hoş aroması, zihni ve bedeni sakinleştiriyor ve rahatlatıyor, bu da onu spa benzeri bir deneyim için cilt bakımı rutininize ideal bir katkı haline getiriyor.

Gül suyunun cilde 20 faydası: Cildi nemlendiriyor, gözenekleri sıkılaştırıyor…

GÜL SUYU YÜZDE NE KADAR KALMALI?

Gül suyu yumuşak ve doğal bir ürün olduğundan yüzde dilediğiniz kadar kalabilir, durulamaya gerek yoktur.

GÜL SUYU CİLDİ BEYAZLATIR MI?

Gül suyu cildi beyazlatmaz ancak cilt pigmentasyonunu azaltır ve cildinizin pH dengesinin yeniden kazanmasında etkili rol oynar.

GÜL SUYU YÜZE NE ZAMAN SÜRÜLÜR?

Her gece yatmadan önce pamuğa biraz gül suyu döküp yüzünüze ve cildinize uygulayın.

Kaynak : puresense.co.in, nordstrom.com, mindbodygreen.com, bebeautiful.in, koruhastanesi.com, MyGlamm, News18, Byrdie
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...